REKLAMA

Microsoft potwierdza: łatka luki Meltdown i Spectre spowolni komputery. W końcu wiemy, jak bardzo

Microsoft zaczął łatać luki Meltdown oraz Spectre. Niestety, wgranie poprawek wiąże się ze spadkiem wydajności komputera. Ten będzie tym bardziej dotkliwy, im starsza maszyna zostanie zaktualizowana.

09.01.2018 19.22
Microsoft potwierdza: łatka do Meltdown i Spectre spowolni komputery
REKLAMA
REKLAMA

Producent Windowsa dziś rozpoczął udostępnianie odpowiednich patchy i jestem pewien, że działanie to nie spodoba się części użytkowników. Od momentu ujawnienia problemów z lukami Meltdown oraz Spectre w sieci roiło się od licznych teorii spiskowych.

Według niektórych zostały one umieszczone w procesorach na wyraźną prośbę NSA. Z kolei według innych łatające je poprawki mają celowo spowalniać obecnie używane komputery, by napędzić sprzedaż najnowszych podzespołów i wyposażonych w nie maszyn.

Ta druga teoria może stać się niebawem szczególnie popularna, ponieważ wgranie odpowiednich patchy rzeczywiście spowalniają pecety. Co więcej, na największe problemy są narażeni posiadacze starszych urządzeń, mających cztery lata lub więcej.

Jakich spadków wydajności się spodziewać?

To zależy od wieku posiadanego peceta. Microsoft poinformował media, że na komputerach z nowymi procesorami, takimi jak Skylake (Intel Core 5 gen.) lub nowszymi, działającymi pod kontrolą Windows 10, obniżka wydajności wyniesie zaledwie kilka proc.

Użytkownicy z procesorami Haswell (Intel Core 4 generacji) i starszymi, korzystający z systemu Windows 10, mogą spodziewać się bardziej zauważalnego spadku wydajności. Jeszcze gorzej sytuacja ma wyglądać w przypadku tych samych konfiguracji z systemami Windows 7 oraz Windows 8.

Jednak największa obniżka wydajności będzie widoczna na systemie Windows Server, niezależnie od zastosowanego procesora. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników, którzy zdecydują się na uruchomienie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak uruchamianie niezaufanych programów w trybie kwarantanny.

Mimo to w najgorszej sytuacji są posiadacze komputerów zbardzo starymi procesorami AMD, konkretnie Athlonami i Sempronami. Na niektórych z nich nowe aktualizacje uniemożliwiły uruchomienie systemu Windows. Była to wina niezgodności poprawki z wybranymi chipsetami współpracującymi z procesorami AMD.  Z tego powodu Microsoft chwilowo przerwał dostarczanie poprawek do pecetów z tymi układami.

Kto odczuje spadek wydajności?

Jeżeli używasz komputera do przeglądania sieci, konsumpcji multimediów i grania, zapewne nie zauważysz żadnego problemu. Jednak osoby intensywnie korzystające z peceta do skomplikowanych zadań, a także administratorzy serwerów oraz centrów danych będą w znacznie gorszej sytuacji.

REKLAMA

Część z nich może zastanawiać się, czy zainstalować wspomniane poprawki, czy może lepiej je zablokować. Mimo wszystko sugeruje wybranie pierwszej opcji, ponieważ Meltdown i Spectre to wyjątkowo poważne luki, których można użyć do przejęcia kontroli nad urządzeniem. Nie warto ryzykować i należy jak najszybciej pozyć się źródła problemów.

No chyba że macie bardzo stary procesor AMD. Wtedy faktycznie lepiej jest jeszcze chwilę poczekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA