Polacy tworzą koszulkę dla biegaczy, która będzie mogła zastąpić trenera

Patronat medialny

Senshell to koszulka dla biegaczy, w którą wszyty jest komplet czujników. Na podstawie rejestrowanych przez nie danych aplikacja będzie mogła zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, a nawet zastąpić trenera swoimi wskazówkami.

08.12.2017 15.47
Koszulka ma zastąpić trenera. Pracują nad nią Polacy

Macie wrażenie, że coraz więcej ludzi biega? Nie mam tu na myśli krótkiego podbiegnięcia do uciekającego autobusu, a raczej hobby polegające na codziennym joggingu. Jak pokazują statystyki, w Stanach Zjednoczonych jest aż 56 mln biegaczy, w Europie niewiele mniej, bo 50 mln. Prawie drugie tyle, 100 mln, biega w innych częściach świata. To ogromny, potencjalnie zyskowny rynek, który cały czas rośnie.

Niestety z bieganiem wiążą się pewne niebezpieczeństwa. Nie chodzi tu o brak zasięgu, który mógłby uniemożliwić wstawienie selfie z ćwiczeń na Facebooka, a kontuzje. Według badań prowadzonych przez instytucje zajmujące się sportem, 70 proc. biegaczy niczego sobie nie robi z kontuzji.

Jak im pomóc? Koszulką!

Taki jest przynajmniej pomysł rzeszowskiego startupu Senshell. Czwórka programistów i elektroników tworzy tam koszulkę wypełnioną mnóstwem czujników. Koszulka może dzięki temu sprawdzić postawę biegacza w trakcie biegu oraz odczytać jego puls i położenie. Te dane są wykorzystywane przez aplikację mobilną do analizy biegu i podsyłania odpowiednich wskazówek. Wszystko po to by zwiększyć efektywność treningu i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji

 class="wp-image-619204"
Tak wygląda praca nad koszulką Senshell w Samsung Inkubator.

A propos wskazówek. Badania Senshell pokazują, że ośmiu na dziesięciu biegaczy używa specjalistycznych zegarków do biegania. Blisko połowa z nich chciałaby dodatkowo skorzystać z pomocy trenera personalnego, jednak pozostali uważają, że zegarek jest w stanie zastąpić specjalistę.

Zespół pracuje obecnie w Samsung Inkubator w Rzeszowie nad czwartą generacją koszulki. Udział w programie Samsunga jest dla Senshell okazją przyspieszenia prac dzięki dobrze wyposażonemu warsztatowi. Dodatkowym atutem jest obcowanie ze środowiskiem startupowym, czyli dostęp do wiedzy i doświadczenia biznesowego.

 class="wp-image-619189"
Darek Wojciechowski, współtwórca Senshell.

Zespół tworzy obecnie czwórka specjalistów IT, ale zanim finalny skład mógł się wykrystalizować minęło nieco czasu.

Każdy z czwórki startupowców pracuje na etacie, a koszulką zajmuje się po godzinach. Darek Wojciechowski zajmuje się wparciem IT i organizacją pracy w swojej firmie. Drugi Darek pracuje na politechnice przy systemach sterowania dla samolotów i dronów. Waldek to z kolei automatyk i konstruktor maszyn przemysłowych dla przemysłu. Ostatni, Eryk jest programistą w CI Games, gdzie pracuje nad grami komputerowymi.

 class="wp-image-619198"
Aplikacja pokazuje położenie koszulki.

Wcześniej zespół testował poszczególne elementy koszulki na osobnych prototypach. Obecnie pracuje nad połączeniem ich w jeden w pełni funkcjonalny system. Co konkretnie ma mierzyć koszulka?

 class="wp-image-619192"
Wojciechowski prezentuje prototyp koszulki.

Prototyp w pełni funkcjonalnej koszulki powinien być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Później zespół planuje zdobycie finansowania, aby móc zająć się koszulką na „300 proc.”. Rzeszowianie zamierzają również podjąć współpracę z trenerami i fizjoterapeutami, którzy zweryfikują skuteczność koszulki.

Senshell nie wyklucza, że w przyszłości ujrzymy jeszcze inne części garderoby z ich logo, np. skarpetki, które powiedzą nam, czy dobrze chodzimy.

Patronat medialny
Najnowsze