REKLAMA

Płatności Apple Pay zmierzają do Polski. Już pięć banków negocjuje z Apple

Apple Pay może pojawić się w Polsce w najbliższych miesiącach. Wdrożeniem technologii jest zainteresowane pięć banków działających w naszym kraju.

18.12.2017 08.59
Apple Pay
REKLAMA
REKLAMA

Te nieoficjalne doniesienia pochodzą z serwisu Cashless. Według nich w ostatnich dniach banki działające w Polsce dostały możliwość udostępnienia swoim klientom Apple Pay. We wdrożeniu tego rozwiązania mają pomagać przedstawiciele jednej z dwóch działających w naszym kraju organizacji płatniczych: Visa lub Mastercard. Niestety jak na razie nie wiadomo, o którą z nich konkretnie chodzi.

Kilka banków ma już możliwości techniczne udostępnienia tego rozwiązania. To te, które wdrożyły tokenizację Visy lub Mastercarda używaną między innymi do płatności Android Pay. Jest to technologia pozwalająca na bezpieczne powiązanie numeru wirtualnej karty płatniczej z urządzeniem mobilnym. Między innymi mBank zapowiadał, że z wdrożeniem Apple Pay czeka wyłącznie na ruch firmy z Cupertino, a nowa wersja aplikacji mobilnej może obsługiwać tego typu płatności.

W których bankach będzie dostępny Apple Pay?

Niektóre banki odrzuciły propozycję Apple’a, jednak pięć zdecydowało się zacząć negocjacje w tej sprawie. Należą do nich m.in. Alior, BZ WBK oraz wspomniany wcześniej mBank. Nikt się tym nie chwali, ponieważ przedstawiciele tych instytucji podpisali umowy o poufności.

Dodatkowo negocjacje mogą spełznąć na niczym, ponieważ Apple pobiera prowizję za korzystanie ze swojej usługi. Niestety opłata interchange, czyli dochód banku z tytułu wykonywania transakcji kartami, jest niewielka i wynosi zaledwie 0,2-0,3 proc. Dlatego części banków wdrożenie Apple Pay może się nie opłacać. W przypadku Android Pay sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ Google nie pobiera żadnych opłat za korzystanie z tego rozwiązania.

Dlaczego Apple chce pojawienia się Apple Pay w Polsce?

REKLAMA

Z bardzo prostego powodu: ponieważ nad Wisłą płatności zbliżeniowe są bardzo popularne. Z kolei Apple Pay nie przyjmuje się w wielu krajach tak dobrze, jak powinno. Wynika to właśnie ze zbyt małej liczby terminali zbliżeniowych. Apple Pay w Polsce może pomóc podbić globalne statystyki usługi i to pomimo tego, że stosunkowo niewielu Polaków korzysta z iPhone’ów. To z kolei ma przyspieszyć jej rozwój także w innych krajach.

Teraz musimy czekać. Banki otrzymały od Apple propozycję współpracy i muszą wynegocjować odpowiednie warunki finansowe. Jeżeli rozmowy się powiodą, Apple Pay w Polsce pojawi się już za kilka miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA