REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Planetoida? Kometa? Teleskop Hubble'a zaobserwował bardzo nietypowe ciało niebieskie

Planetoida z cechami komety? Taki obiekt odkryli astronomowie Pasie planetoid dzięki obserwacji Teleskopu Kosmicznego Hubble'a.

21.09.2017
11:13
Ta planetoida wprawiła w zdziwienie naukowców. Ma cechy komety
REKLAMA
REKLAMA

Pas planetoid między orbitami Marsa i Jowisza to fascynujący obszar. Finowie chcą wysłać w ten rejon 50 niewielkich sond, by przebadać 300 planetoid. Pas główny to skupisko nawet 2 mln obiektów o średnicy większej niż kilometr. Największe z nich, jak np. planeta karłowata Ceres mają znacznie większą średnicę. Ta ostatnia "mierzy" blisko 1000 km.

O tym, że Pasie planetoid można znaleźć również nietypowe ciała niebieskie świadczy odkrycie, którego dokonał międzynarodowy zespół naukowców na podstawie danych z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a.

Chodzi o obiekt o bardzo romantycznym oznaczeniu 300163 (2006 VW139). Został on odkryty w 2006 r. We wrześniu 2016 r. zbliżył się na taką odległość, że można było dokładnie określić jego charakter. Okazało się, że jest to układ podwójny składający się z dwóch planetoid krążących wokół siebie w odległości około 96 km. Obie mają podobną masę i wielkość - informuje NASA.

To jednak nie koniec. Z ostatnich obserwacji wynika, że planetoidy mają jeszcze jedną interesującą cechę. Wykazują skłonność do sublimacji lodu wodnego, gdy zbliżają się do Słońca. Podobny mechanizm obserwujemy w przypadku innego rodzaju obiektów, komet.

2006 VW139 jest swoistą hybrydą. To planetoida z cechami komety.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka dostrzegają w tym nieco dziwny ciele niebieskim cechy podwójnej planetoidy. Wymieniają prawie równie rozmiary obu składowych i orbitę o wysokiej ekscentryczności. Takie obiekty są jednak już znane. 2006 VW139 oznaczaną również jako 288P wyróżnia aktywność typowa dla komety.

Astronomowie mają teorię na temat pochodzenia obiektu. Początkowo miałby on stanowić jedno ciało, które uległo rozerwaniu pod wpływem rotacji. Na odległość między dwiema powstałymi składowymi miałaby wpłynąć w tym scenariuszu sublimacja - tłumaczą naukowcy.

REKLAMA

Dlaczego naukowców obchodzą dziwne skały we Wszechświecie?

Pas planetoid to rezerwuar obiektów, które "pamiętają" czasy formowania się planet w naszym Układzie. Dlatego jest to tak ważny obszar dla nauki. Ewolucja takich obiektów, jak opisywana planetoida posiadająca cechy komety to jeden z klocków, które pomagają zrozumieć ewolucję naszego rodzimego systemu planetarnego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA