REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Motoryzacja

Strajk taksówkarzy to strzał w stopę. Konkurencja dobrze wykorzystała dzisiejszą szansę - relacja Spider's Web

Warszawa stoi. Tak w wielkim skrócie można opisać efekty wywołane przez dzisiejszy protest taksówkarzy. Czas pokonywania popularnych stołecznych tras liczy się nie w minutach, ale w godzinach. Potężne utrudnienia będą dziś trwać aż do godzin wieczornych. 

Protest taksówkarzy może zaszkodzić samym taksówkarzom
REKLAMA
385 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W teorii taksówkarze protestują przeciwko wszystkim formom tanich przejazdów. W praktyce każdy wie, że warszawskim kierowcom chodzi wyłącznie o delegalizację Ubera, który zdobywa coraz większą popularność i jest już używany przez ponad milion Polaków. Obie strony konfliktu mają swoje racje i kurczowo się ich trzymają. Taksówkarze mówią, że Uber jest nielegalną konkurencją, która powinna być zlikwidowana:

W mediach często da się usłyszeć, że walczymy o zachowanie dotychczasowych przywilejów lub nadanie nowych. Nie jest to prawda, chodzi nam wyłącznie o równe traktowanie. Jeżeli kierowcy Ubera chcą jeździć, niech to robią. Ale niech będą traktowani tak samo jak my. Niech instalują kasy fiskalne, zdają egzaminy i odprowadzają pełne podatki. Wtedy będzie można mówić o legalnej konkurencji - mówi w rozmowie z nami Artur, taksówkarz.

Z kolei kierowcy Ubera twierdzą, że rynek przewozów powinien zostać uwolniony. Obie strony twierdzą, iż chodzi im wyłącznie o sprawiedliwość:

Czemu mam zdawać egzaminy, jeżeli nie chcę pracować „za kółkiem” na cały etat? Robię to przez dwie, trzy godziny dziennie, bo to lubię i mogę przy okazji dorobić na studia. Ja traktuję jazdę Uberem jak przewożenie znajomych. W mojej opinii to nie różni się niczym. Co więcej, widocznie pasuje to klientom, ponieważ coraz chętniej korzystają z Ubera. Rynek przewozów powinien być otwierany, a nie zamykany. Dopiero wtedy będziemy mówić o sprawiedliwości - mówi Marcin, kierowca Ubera.

Sytuacja jest niejednoznaczna.

Sam nie mam jednego jasnego podejścia do Ubera. Z jednej strony można docenić wygodę tej formy przejazdu i jej niskie ceny. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że obecny model działania tego startupu to dumping, który może mieć zły wpływ na rynek przejazdów. Jednak jeżeli miałbym zdecydować, czy rynek przejazdów ma być zamykany, czy uwalniany, bez chwili wahania wybrałbym drugą opcję.

 class="wp-image-569048"

Nie ma wątpliwości, że dzięki dużej konkurencji ogólne ceny usług by spadły. Sporym udogodnieniem byłoby też, gdyby smartfony z odpowiednimi aplikacjami oraz płatności bezgotówkowe były traktowane jak kasy fiskalne. Takie rozwiązanie mogłoby być kontrowersyjne kilkanaście lat temu, ale nie dziś. Podobnie myślą przedstawiciele Ubera. W wysłanym do nas oświadczeniu piszą oni, że:

Uber i podobne aplikacje mobilne (np. Taxify) działające na rynku nie są konkurencją dla taksówkarzy. Kierowcy korzystający z obu rozwiązań mają inne prawa i przywileje - taksówkarz może zabrać klienta z postoju lub z ulicy, ma dostęp do buspasów czy specjalnie wyznaczonych stref postojowych – mówi Magdalena Szulc z Ubera.

Rzeczywiście nie widać, by Uber miał zły wpływ na rynek taksówek.

Według danych BIG InfoMonitor ponad 60 proc. firm taksówkarskich w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Zaledwie 3 proc. z nich ma zaległości kredytowe oraz pozakredytowe. O tym, że branża radzi sobie dobrze, świadczy też fakt, że wydaje się coraz więcej licencji taksówkowych. Uber podaje, że w Warszawie ich liczba wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat o 20 proc.

Dane te potwierdza też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który rok temu odrzucił zawiadomienie miejskiego rzecznika konsumentów w Krakowie w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie Ubera. UOKiK stwierdził, że działalność Ubera na polskim rynku sprzyja rozwojowi rynku i wolnej konkurencji.

 class="wp-image-569031"

Obowiązujące przepisy powinny zostać zmienione, by nadążyć za zmianami technologicznymi. Rządzący muszą zdecydować się, czy zamkną rynek przejazdów i będą dopuszczać do niego wyłącznie licencjonowanych taksówkarzy, czy może całkowicie go otworzą. Konieczne jest opowiedzenie się po jednej stronie konfliktu, ponieważ bez tego nie będzie możliwe egzekwowanie prawa. Gdy obecnie obowiązujące prawo było tworzone, nie przewidywało powstania takich usług jak Uber. I chociażby z tego powodu należy je znowelizować i dopasować do obecnej sytuacji rynkowej.

Trudno nie odnieść wrażenia, że protest taksówkarzy zaszkodzi... samym taksówkarzom.

REKLAMA

Jest on szeroko komentowany zarówno w mediach społecznościowych, jak też na warszawskich ulicach. Reakcje zdecydowanej większości Warszawiaków były jednoznaczne. Rozmawiający ze mną mieszkańcy stolicy uważali, że jedynym efektem protestu są potężne utrudnienia w ruchu. Część moich rozmówców twierdziła też, że protest taksówkarzy spowoduje odwracanie się klientów od taksówkarzy i wzrost popularności Ubera, który nie protestuje.

Te zasłyszane statystki da się potwierdzić też twardymi danymi. W sondażu radiowej Trójki w programie „Za, a nawet przeciw” słuchacze odpowiadali na pytanie „Czy protest taksówkarzy jest uzasadniony?”. Aż 63 proc. wszystkich ankietowanych uznało, że nie ma on najmniejszego sensu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA