1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Microsoft ma powód do świętowania. Już jest nowa wersja Visual Studio

Microsoft Visual Studio 2017 - sprawdzamy, co nowego

O zbliżającej się premierze środowiska pracy programistów Visual Studio 2017 pisałem przy okazji 20-lecia tego programu. Wczoraj wieczorem doczekaliśmy się premiery najnowszej wersji.

Nie tylko ze względu na to, że to okrągła rocznica istnienia tego IDE (Integrated Development Environment), wersja 2017 jest wyjątkowa pod względem liczby nowych funkcji i zmian.

Microsoft przygotował całą premierę w formie streamowanej przez internet konferencji, w trakcie której nowe funkcje prezentowali znani z Microsoftu inżynierowie.

Jako pierwszy rzuca się w oczy nowy instalator proponujący instalację pakietów według typu pracy, jaką chcemy wykonywać. Po wybraniu profilu swoich projektów instalator sam wybierze odpowiednie komponenty. Oczywiście możemy również wybrać je samodzielnie.

installer

Po zainstalowaniu zmiany widoczne są od razu. Użytkownicy dodatków typu Resharper zauważą, że wiele funkcji, do których dotąd potrzebowali rozszerzeń od firm trzecich, jest wbudowanych od razu w Visual Studio.

LightBulb-LUT-1280x800

Jak mówiono w trakcie transmisji, koncepcją stojącą za wersją 2017 było skrócenie cyklu poprawek oprogramowania tak, aby błędy były wyłapywane i poprawiane przed uruchomieniem aplikacji w środowisku produkcyjnym. W tym celu stworzono takie funkcje jak Xamarin Test Recorder, czy integrację z SQL Serverem powstałą przy współpracy firmy RedGate.

ReadyRoll2_1280_800

Aplikacje mobilne to kolejny główny temat. Microsoft zdaje sobie sprawę, że aplikacje mobilne powstają jako główna wersja (mobile-first) i stara się to wspomagać. Jest wsparcie dla programistów C# - mogą pisać aplikacje na iOS i Androida dzięki bibliotece Xamarin oraz JS / HTML5 (dzięki wsparciu dla frameworku Apache Cordova).

Xamarin-1280x800

Kolejnym hasłem, od którego nie uciekniemy to „chmura”. Microsoft oczywiście preferuje własnego Azure, ale wspiera również np. AWS od Amazon lub publikowanie w kontenerze Dockera.

Swimlane-2-DockerPublish-1280x1024

To wszystko plus usprawnienia w codziennej pracy programisty (np. lepsze komunikaty o błędach czy poprawiona funkcja nawigacji po kodzie) sprawiają, że różnica pomiędzy poprzednią wersją Visual Studio 2015 a najnowszą wydaje się ogromna.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, Visual Studio 2017 oferowane jest w edycjach:

  • Community - darmowej, funkcjonalnie podobnej do Professional. Community przeznaczona jest dla studentów, indywidualnych programistów oraz małych zespołów i projektów.
  • Professional - przeznaczonej dla większych zespołów i firm programistycznych.
  • Enterprise - wyposażona w funkcje projektowania rozwiązań, zaawansowane zarządzanie zadaniami i testami, jest to największa (ale i najdroższa) edycja.

Jeśli chcemy zacząć naszą przygodę z używaniem Visual Studio do programowania lub nauki programowania - najlepiej zrobić to z darmową edycją Community.