REKLAMA

Aż trudno uwierzyć, ale Visual Studio ma już 20 lat. Zabieramy was w podróż w czasie

Pierwsza wersja Visual Studio ukazała się w 1997 roku. Wielu z was zapewne tego nie pamięta, a jeśli już pamięta to dość mgliście. Przypomnijmy więc pokrótce, jak wyglądał świat technologii i komputerów dwadzieścia lat temu.

13.02.2017 14.04
Visual Studio ma już 20 lat - aż trudno w to uwierzyć
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli miałeś w domu komputer, wyglądał on mniej więcej tak:

pc-20years class="wp-image-544257"

Oczywiście, jeśli miałeś szczęście, bo jeśli nie, to PC nie był wyposażony w CD-ROM, a jedynie w stacje dyskietek, a obok nie stał kolorowy monitor Della.

Jeśli interesowałeś się grami to PC zaczynał budować swoją tożsamość: powstawały gry FPS i RTS których nie było na innych platformach. Jeśli chodzi o gry akcji to wciąż jeszcze trochę z zazdrością spoglądałeś na konsole (a nawet automaty do gier w salonach), ale pojawiały się już świetne tytuły na PC.

Na przykład Fallout

FalloutDialogue class="wp-image-544258"

Albo Grand Theft Auto

GTA1_PC_in-game_screenshot class="wp-image-544259"

Taki mniej więcej był technologiczny klimat.

Jeśli chodzi o środowiska dla programistów, królował tu Delphi. Środowisko wtedy wydawane przez firmę Borland było wzorcowe: posiadało debugger, program do projektowania interfejsów, baz danych i inne fajne, przydatne programistom rzeczy. Nadzieje programistów trochę mgliście leżały wtedy po stronie Javy - myślano o niej jako o czymś, co spowoduje, że strony internetowe będą bardziej interaktywne. Dyskutowano na temat użycia jej w przedsiębiorstwach, jednak nie jako system back-endowy, a jako środowisko do pisania aplikacji użytkownika.

Od Microsoftu dostawaliśmy wtedy osobne programy: kupowało się na przykład Visual Basic jako osobne środowisko. Nie istniało nic, co spinałoby więcej narzędzi w jedno.

Aż do momentu ogłoszenia wydania Visual Studio przez Microsoft.

Zaprojektowane jako zestaw narzędzi dla programisty Visual Studio jak na standardy z 1997 roku prezentowało się bardzo dobrze. Wydane w dwóch wersjach: Professional oraz Enterprise, zmieszczono na płytach CD - dwóch lub pięciu, zależnie od edycji. Jedna z tych płyt zawierała dokumentację - tę, która później dostępna była jako MSDN w Internecie.

Co znajdowało się w pudełku i co mogliśmy zainstalować? Oto wymienione w oknie instalatora komponenty

visual studio class="wp-image-544260"

Microsoft Internet Explorer 3.01 - wraz z pakietem otrzymywaliśmy najnowszą wersję Internet Explorera. Wiele z rozwiązań klienckich napisanych w Visual Studio działało tylko w niej…

Microsoft Visual Basic 5.0 - Visual Basic istnieje do dziś i do dziś jest częścią Visual Studio. Nawet większość szablonów w .NET Core wciąż można wygenerować w VB. Zapewne jest jakaś tego przyczyna, choć sam nie zetknąłem się z poważniejszym projektem napisanym w VB.

visualstudiofig3 class="wp-image-544261"

Microsoft Visual FoxPro 5.0 - nie rozwijany już język i silnik bazy danych oraz raportów, służący do rozwiązań biurowych. Wersja piąta była też pierwszą przeznaczoną jedynie dla Windows.

Microsoft Visual J++ 1.1 - Ciekawostka - implementacja Javy od Microsoftu. Nie jest również już rozwijana. Nie była w pełni kompatybilna ze specyfikacją Javy za to posiadała różne rozszerzenia. W czasach .NET zastąpiona przez J#.

Microsoft Visual InterDev 1.0 - program do tworzenia stron internetowych opartych na ASP (Active Server Pages). Również słuch po nim zaginął.

Microsoft Visual C++ 5.0 - bez C++ nie mogło się obejść, ten język jest do dziś wspierany przez Visual Studio (którego wersja 2017 ukaże się w marcu).

foxpro class="wp-image-544262"

Microsoft Visual SourceSafe 5.0 - System kontroli wersji. Git wtedy jeszcze nie istniał i Visual SourceSafe był wciąż sensowną alternatywą.

Microsoft Transaction Server 1.0 - serwer transakcji współpracujący z Microsoft SQL Serverem.

Tak, w pierwszej wersji Visual Studio nie mogliśmy programować w C# - język ten jeszcze nie istniał, a pierwsza wersja Visual Studio, która wspierała go ukazała się dopiero w 2001 roku. Być może jednak C# i .NET powoli powstawały - jako project Cool.

REKLAMA

Dziś Visual Studio to nazwa spinająca wiele usług dla programistów. Nie tylko IDE ale i edytor dla programistów Visual Studio Code, a nawet internetowe usługi dla zespołów programistycznych Visual Studio Team Services. Aż trudno uwierzyć, że to już 20 lat - pamiętam wciąż moje pierwsze uruchomienie pierwszego Visual Studio!

Pod adresem launch.visualstudio.com znajdziemy informacje o premierze nowego Visual Studio i związanymi z tym wydarzeniami online.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA