1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Nauka
  5. Kosmos

Elon Musk ma powody do radości. SpaceX i Falcon 9 wróciły do gry w pięknym stylu

Na platformie zlokalizowanej u wybrzeży Kalifornii wylądował w sobotę z sukcesem pierwszy człon rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX. Powodzeniem zakończyła się również misja umieszczenia na orbicie dziesięciu satelitów Iridium.

SpaceX odniósł pierwszy sukces w tym roku

Misje rakiet Falcon 9 dostarczają fanom lotów kosmicznych wyjątkowych emocji. Nawet, wydawałoby się, niezbyt ekscytujące zlecenia, jak umieszczenie na orbicie satelitów robią wrażenie. Dlaczego? Bo SpaceX nieustannie pracuje nad programem odzyskiwania pierwszego członu swoich rakiet. Cel jest oczywisty, firma chce znacząco obniżyć koszty. Skutkiem ubocznym są emocje podczas kolejnych prób.

Tak było i tym razem

W sobotę z bazy Vanderberga w Kalifornii poleciał w kosmos pierwszy Falcon 9 od kilku miesięcy. Po katastrofie na przylądku Canaveral loty zostały wstrzymane. 1 września doszło do do rozerwania zbiornika helu używanego do zwiększenia ciśnienia.  Kolejny start miał się odbyć 16 grudnia, ale został przesunięty. Ostatecznie, prawie miesiąc później z Kalifornii wystrzelono w niebo 10 satelitów Iridium NEXT. System ma zastąpić wysłużony zestaw 66 satelitów komercyjnych pracujących na niskiej orbicie od 1998 r.

Szef SpaceX, Elon Musk relacjonował przebieg misji na Twitterze. W sobotę o godzinie 20:12 naszego czasu poinformował, że wszystkie satelity zostały umieszczone na orbicie. Nieco wcześniej firma opublikowała zdjęcie pierwszego członu Falcona stojącego na platformie po udanym lądowaniu. Sobotnia misja była dwudziestym ósmym udanym lotem rakiety Falcon 9.

Platformy służące do odzyskiwania rakiet nazywane są "Just Read the Instructions", czyli "Po prostu czytaj instrukcje". To oczywiście nie przypadek, ale świadome nawiązanie do prozy Iaina M. Banksa.

SpaceX relacjonował pierwszy lot w tym roku na YouTubie. Start Falcona możecie oglądać mniej więcej od 19 minuty. W 27 minucie można zobaczyć lądowanie pierwszego członu.

Co dalej? SpaceX ma zamiar wysłać na orbitę w 2017 roku aż 27 rakiet. To trzy razy więcej niż udało się w roku ubiegłym.

[emdrive]