REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Dostałeś telefon z Androidem pod choinkę? Oto aplikacje foto, które musisz zainstalować

Aparaty w smartfonach stają się coraz lepsze, ale nie znaczy to, że nie można ich podrasować. Oto najlepsze aplikacje na Androida do fotografowania i edycji zdjęć.

26.12.2016
16:51
Nowy telefon z androidem? Oto aplikacje foto, które musisz mieć
REKLAMA
REKLAMA

Najlepsza aplikacja do edycji zdjęć: VSCO

VSCO cam 01 class="wp-image-187890"

W tej kategorii wybór jest najtrudniejszy, ponieważ Android oferuje ogrom bardzo dobrych aplikacji do edycji zdjęć. Tutaj wszystko zależy od potrzeb i preferencji użytkownika.

U mnie od wielu miesięcy najlepiej sprawdza się VSCO i to właśnie tę aplikację mogę polecić. Jej największą zaletą jest fakt, że skorzystają z niej zarówno osoby początkujące, jak i fotografowie bardziej zaawansowani. Ci pierwsi docenią świetne (naprawdę!) wbudowane filtry, a ci drudzy dostaną tonę suwaczków, dzięki którym idealnie dopasują wygląd zdjęć.

Wady? Brak obsługi plików RAW na Androidzie, nieintuicyjny interfejs i coraz mocniejszy nacisk na rozwój funkcji społecznościowych, w mojej opinii zupełnie zbędnych. Mimo to jakość filtrów i możliwości aplikacji w moim przypadku przeważają nad wadami.

Inne propozycje warte uwagi:

Genialną aplikacją do edycji jest także Snapseed. Ma ona mnóstwo suwaczków, lecz jakość filtry ustępuje tym z VSCO. Aplikacja nadrabia za to obsługą plików RAW.

Inny pomysł warty rozpatrzenia - szczególnie, jeśli na komputerze korzystasz z programów Adobe - to Lightroom Mobile. Siłą tej aplikacji jest integracja z biblioteką Lightrooma na komputerze.

Nie można też pominąć Instagrama, który co prawda jest aplikacją społecznościową, ale przy okazji ma też naprawdę rozbudowaną część do edycji zdjęć. Do tego są tam świetne filtry, których nikomu nie trzeba przedstawiać.

Najlepsza aplikacja do retuszu zdjęć: Photoshop Fix

Adobe Photoshop Fix Android class="wp-image-527056"

W tej kategorii Photoshop Fix zmiótł całą konkurencję. Jeśli wykonujesz dużo portretów (nie tylko selfie) i zależy ci na poprawieniu różnych niedoskonałości, Photoshop Fix jest aplikacją, której szukasz.

Warto podkreślić, że nie jest to typowa aplikacja do obróbki zdjęć. Znajdziemy tu tylko podstawowe i absolutnie niezbędne narzędzia do edycji, czyli przycinanie, obrót, korektę ekspozycji, kontrastu, nasycenia, cieni i prześwietleń.

Photoshop Fix pokazuje swoją moc w retuszu zdjęć. Znajdziemy tu naprawdę wiele narzędzi znanych z desktopowego Photoshopa. Przykładowo, mamy w pełni użyteczny filtr Liquify, który pozwala powiększać, pomniejszać, przesuwać, rzeźbić i generalnie poprawiać każdy element twarzy i ciała.

Do tego funkcja świetnie rozpoznaje twarz i pozwala edytować osobno każdy jej element (szerokość szczeki, wielkość oczu, wysokość czoła, etc.)

Poza filtrem Liquify, Photoshop Fix oferuje też kilka narzędzi do usuwania niechcianych elementów, w tym niedoskonałości skóry. Jeśli znasz narzędzie „Content Aware Fill” z Photoshopa, będziesz czuł się jak w domu.

Najlepsza aplikacja do fotografowania: Camera FV-5

camera-fv-5 class="wp-image-536094"

Osobiście rzadko uciekam się do zewnętrznych aplikacji aparatu. Większość nowych smartfonów (zwłaszcza tych od czołowych producentów) ma przemyślane i proste w obsłudze aplikacje do fotografowania.

Gdybyś jednak potrzebował wycisnąć ze swojego smartfona maksimum możliwości, jedną z najlepszych propozycji jest płatna wersja Camera FV-5. Aplikacja kosztuje 12,50 zł, a wyglądem przypomina to, co widać na ekranie lustrzanki.

Możliwości nastaw manualnych są tu naprawdę imponujące i obejmują nawet tak niszową w świecie mobilnym funkcję, jak zmianę typu pomiaru światła. Do tego aplikacja pokazuje wiele przydatnych informacji (m.in. histogram z podziałem na kolory), oraz w pełni obsługuje pliki RAW.

Jeśli rozważasz darmową wersję tej aplikacji, możesz się rozczarować. Jest ona mocno ograniczona, a limity dotyczą np... rozdzielczości zdjęć. Jeśli Camera FV-5, to tylko w wersji płatnej.

Szukasz czegoś prostszego? Sprawdź Aparat Google.

Aparat Google nie oferuje kontroli na czułością ISO, czy balansem bieli, ale za to aplikacja jest prosta, przejrzysta i szybka w działaniu. Do tego ma kilka ciekawych trybów działania, do których zaliczają się np. zdjęcia w 360 stopniach.

Najlepsza galeria zdjęć: Zdjęcia Google

zdjecia-google-google-photos class="wp-image-521858"

Zdjęcia Google to połączenie galerii zdjęć, prostego edytora oraz chmury. Aplikacja oferuje za darmo nielimitowane miejsce na zdjęcia (o ile rozdzielczość nie przekracza 16 megapikseli) i filmy (do Full HD). Wyższe rozdzielczości fotek i nagrań można przechowywać po wykupieniu płatnego planu.

Zdjęcia Google pozwalają utworzyć bazę wszystkich fotografii (nie tylko tych ze smartfona), dostępną z poziomu komputera, tabletu, czy smartfona. Wszystko jest przechowywane w chmurze. Do tego świetna wyszukiwarka pozwala odszukać poszczególne fotografie. Jeśli chcesz, możesz też udostępniać zdjęcia lub całe albumy bezpośrednio z poziomu Zdjęć Google.

Trzeba jednak pamiętać, że godząc się na regulamin tej aplikacji dajemy Google'owi pełen dostęp do naszych zdjęć. Google je skanuje, m.in. w celu analizy obiektów, ale tak naprawdę nie wiadomo, do czego posłużą zebrane dane. Jeśli obawiasz się usług Google'a, Zdjęcia nie są dla ciebie.

Najlepsza aplikacja okołofotograficzna: Skaner zdjęć Google

google-pixel class="wp-image-519926"

Skaner zdjęć Google to najnowsza aktualizacja w tym zestawieniu. Jest to małe, choć bardzo użyteczne narzędzie do skanowania fizycznych fotografii, a więc odbitek zdjęć. Aplikacja nie tylko sama docina zdjęcia, ale także eliminuje odblaski światła, które łatwo pojawiają się przy fotografowaniu błyszczących odbitek.

Na tę chwilę Skaner zdjęć Google jest prawdopodobnie najprostszą metodą na zeskanowanie analogowej kolekcji zdjęć.

Czytaj również: 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA