REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dostałeś pod choinkę nowy sprzęt z Windowsem? Koniecznie sprawdź te aplikacje

Nie ma czegoś takiego, jak najlepsza aplikacja dla każdego. Tymi programami jednak warto się zainteresować. Zwłaszcza, jeżeli to twoje pierwsze urządzenie z Windows 10.

25.12.2016
19:50
HP Elite x3 test
REKLAMA
REKLAMA

Miłościwie mi panujący redaktor prowadzący poprosił mnie o stworzenie listy najlepszych aplikacji na Windows 10. Jest to prośba, której nie cierpię, bo każdy ma inne potrzeby i inne sposoby pracy. Jedni potrzebują od urządzenia tego, drudzy czegoś zupełnie innego, a tak w ogóle, to jedni to robią w taki sposób, a inni w jeszcze inny.

Poniższa lista jest więc bardzo niekompletna. Postanowiłem wskazać tylko te aplikacje, które przydadzą się, w mojej ocenie, każdej jednej osobie. Pomijam też w tym zestawieniu oczywiste pozycje, takie jak oficjalny klient Facebooka, Twittera, Netflixa, Allegro i tym podobnych. Po co marnować więc czas na oczywistości. Gotowi?

Aplikacje dla Windows 10 - Calibre class="wp-image-536042"

Jeżeli jesteś molem książkowym i namiętnie korzystasz z e-booków, to nie ma lepszego narzędzia do ich katalogowania i konwetowania niż Calibre. Aplikacja obsługuje wszystkie formaty książek, bez problemu radzi sobie z ich bezbłędną konwersją na dowolne urządzenie, jest podpięta do kilku dobrych baz danych które automatycznie uzupełnią metadane danej książki. Nie ma w zasadzie lepszej alternatywy, a przynajmniej nie znam jej ja.

Szczególnie użyteczne na: PC, tablet

Aplikacje dla Windows 10 - Flipboard class="wp-image-536043"

Flipboard to twoja ulubiona część „prasowego” Internetu w jednym miejscu. Aplikacja wypytuje się nas o to, co nas szczególnie ciekawi, a także, za naszą zgodą, skanuje nasze konta w serwisach społecznościowych. Następnie zbiera aktualne wiadomości w jedną, spójną całość i komponuje je w formie ilutstrowanego, bardzo ładnie wydanego magazynu ilustrowanego. Jedyna wada: Flipboard zna język angielski, więc polskie źródła możemy do niego dodawać tylko ręcznie.

Szczególnie użyteczne na: PC, tablet, telefon

Aplikacje dla Windows 10 - Freda+ class="wp-image-536044"

Wspominaliśmy o narzędziu do zarządzania e-bookami, ale przecież też trzeba mieć je na czym czytać. Moim wyborem od lat jest freda+. Aplikacja ta po prostu działa i jest bardzo wygodna. Obsługuje wszystkie formaty e-booków, z jakimi się zetknąłem, a także pozwala na daleko idącą personalizację pod własne potrzeby.

Szczególnie użyteczne na: tablet, telefon

Aplikacje dla Windows 10 - JakDojade.pl class="wp-image-536045"

Najprawdopodobniej najlepsza aplikacja do planowania podróży za pomocą komunikacji miejskiej, Korzystam z niej od lat (głównie w Warszawie, ale i nie tylko) i jeszcze ani razu mnie nie zawiodła. Aplikacja posiada aktualne rozkłady jazdy, potrafi wyliczać najszybszą trasę na podstawie kilku różnych, modyfikowalnych przez nas kryteriów. Ma też dobry, przejrzysty interfejs i w zasadzie konkurencji na rynku nie ma.

Szczególnie użyteczne na: PC, tablet, telefon

Aplikacje dla Windows 10 - OneNote class="wp-image-536046"

Co prawda aplikacja ta już jest dostępna w Windows, bez potrzeby jej doinstalowania, ale i tak muszę zwrócić na nią waszą uwagę. OneNote to bowiem aplikacja do notatek, która jest banalnie prosta w obsłudze, a zarazem zachwyca wręcz swoimi możliwościami. Integracja z wieloma usługami, współdzielone i błyskawicznie synchronizowane z chmurą notesy, czytelne podziały i użyteczne narzędzia, obsługa pisma odręcznego i wiele, wiele innych. OneNote to obowiązkowa aplikacja dla każdego Windowsiarza, niezależnie od tego jakie urządzenie i w jakim celu posiada.

Szczególnie użyteczne na: telefon, tablet, PC

Aplikacje dla Windows 10 - Office Lens class="wp-image-536047"

Office Lens zamieni twoje urządzenie w skaner dokumentów. Aplikacja sama dobierze ustawienia tak, by skanowany dokument, wizytówka czy inna treść była jak najbardziej czytelna. Jakby tego było mało, zajmie się ona nawet korekcją perspektywy, dzięki czemu nie musimy idealnie celować obiektywem, by nasz skan wyglądał dokładnie tak, jak byśmy wykorzystali klasyczne przeznaczone do tego urządzenie.

Szczególnie użyteczne na: telefon

Aplikacje dla Windows 10 - Spoticast class="wp-image-536048"

To aplikacja, którą szczególnie sobie cenię z uwagi na… spotkania towarzyskie. Przyjmując gości raczej nie chcemy puszczać na ekranie niczego angażującego. Miło jednak, by coś grało w tle. Spoticast w bardzo inteligentny sposób obchodzi ograniczenia API usługi Spotify. Sczytuje bowiem nasze listy odtwarzania i inne cechy naszego profilu na Spotify, ale z uwagi na brak możliwości odtworzenia materiałów z tej usługi posiłkuje się YouTube’em. Innymi słowy, możemy ułożyć jakąś listę odtwarzania, uruchomić ją na Spoficast na Xboksie (lub innym urządzeniu z Windows 10), a na telewizorze zaczną pojawiać się teledyski z dobraną przez nas muzyką. W sam raz na imprezę.

Szczególnie użyteczne na: konsola do gier

Aplikacje dla Windows 10 - Translator class="wp-image-536049"

Translator do dostępny pod ręką, jak sama nazwa wskazuje, tłumacz z języka dowolnego na dowolny (przy czym nawet nie musimy znać języka tłumaczonego słowa lub wyrażenia, usługa sama to rozpozna). Aplikacja może działać w trybie offline, a na dodatek może też pełnić rolę komunikatora internetowego, który na bieżąco tłumaczy nasze wypowiedzi obcokrajowcowi i odwrotnie.

Szczególnie użyteczne na: tablet, PC, telefon

VLC

Aplikacje dla Windows 10 - VLC class="wp-image-536050"

VLC dla Windows 10 początkowo pozostawiał wiele do życzenia, głównie jeśli chodzi o stabilność pracy czy jakość obrazu. Błędy te jednak z czasem usunięto. VLC jest… może nie najlepszym odtwarzaczem na Windows, ale z pewnością najbardziej uniwersalnym. Nie ma żadnego problemu z żadnym kontenerem czy kodekiem multimedialnym, bez zająknięcia radzi sobie z polskimi napisami i działa sprawnie nawet na najtańszych urządzeniach.

Szczególnie użyteczne na: tablet, PC, telefon, konsola do gier

Aplikacje dla Windows 10 - Wunderlist class="wp-image-536051"

Wunderlist to jedna z ciekawszych usług do planowania zadań. Rozbudowana w funkcje a zarazem bardzo prosta w obsłudze aplikacja posłuży nam do organizacji działań, czy to indywidualnych, czy to też dla danego zespołu (praca, rodzina, znajomi, i tak dalej). Synchronizuje się z chmurą, wysyła nam powiadomienia, a także pozwala na daleko idące modyfikacje pod indywidualne potrzeby.

Szczególnie użyteczne na: telefon, tablet, PC

REKLAMA

Czytaj również: 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA