REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Zachowaj nawet najstarsze fotki. Google zrobił świetną aplikację do skanowania zdjęć

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma archiwalne zdjęcia w formie odbitek. Co z nimi zrobić w erze cyfrowej? Google przychodzi z odpowiedzią.

15.11.2016
20:18
zdjęcia google
REKLAMA
REKLAMA

Kiedyś to było nie do pomyślenia, ale dziś zdjęcia w formie odbitek mogą być problemem. Co z nimi zrobić? Każdy z nas ma starusieńkie albumy z odbitkami, które nie mają żadnej kopii. Negatywy już dawno gdzieś się zgubiły, a cyfrowa wersja zdjęć nie istnieje.

No właśnie. A dobrze by było, żeby istniała. Można kupić skaner foto, ale nie oszukujmy się, to rozwiązanie dla pasjonatów. Można zlecić skan kolekcji zdjęć, ale to z kolei spory wydatek.

Dlatego Google stworzyło prostą do bólu aplikację do „skanowania” zdjęć

Co więcej, nowa PhotoScan to aplikacja, która w końcu działa. Dotychczas mieliśmy już dziesiątki różnych aplikacji-skanerów, które automatycznie prostowały i przycinały zdjęcia. Świetnie, ale Google zadbało o coś, o czym dotychczas chyba nikt nie pomyślał.

O odblaski światła.

Sfotografowanie odbitki zrobionej na błyszczącym papierze jest wyzwaniem, bo trudno jest dobrać taki kąt, by światło nie odbijało się w żadnym punkcie zdjęcia. Nowa aplikacja Google PhotoScan sama składa kadry wykonane z kilku ujęć, dzięki czemu uzyskujemy cyfrową kopię zdjęcia wyglądającą tak, jak ze skanera.

Dodatkowo zdjęcia możemy upiększyć. Nie trzeba poświęcać temu czasu - wystarczy kliknąć przycisk automatycznej poprawki, która sama odpowiednio dobierze kontrast, balans bieli, nasycenie kolorów i wyrazistość detali.

Google Photoscan - aplikacja do archiwizacji zdjęć class="wp-image-528820"

Do dyspozycji mamy też 12 bardzo stylowych filtrów, a jeśli chcemy, możemy manualnie pobawić się suwakami odpowiadającymi za edycję.

Google PhotoScan trafia już na Androida i iOS, oczywiście za darmo

Świetnie, że Google wypuszcza taką aplikację. Mam wrażenie, że cały współczesny rynek aplikacji jest nastawiony na osoby bardzo młode, które praktycznie urodziły się ze smartfonem w dłoni. Tymczasem PhotoScan to ewidentnie ukłon w stronę starszego odbiorcy, który pamięta czasy analogowe, a przynajmniej ich schyłek.

Google Photoscan - aplikacja do archiwizacji zdjęć class="wp-image-528821"

To także kolejny element strategii Google’a, by zostać hegemonem fotografii mobilnej. Mamy usługę Zdjęcia Google, która nie ma limitów objętościowych i pozwala archiwizować wszystkie cyfrowe fotografie. Do tego dochodzi nowa aplikacja, która umożliwi zrobienie tego samego dla archiwalnych zdjęć. Na dodatek smartfon Google Pixel ma rewelacyjny aparat, który pozwoli tworzyć kolejne kadry.

REKLAMA

Nieźle, Google.

Aplikacja Google PhotoScan trafi dziś do sklepu Google Play i do Apple App Store. Jeśli jeszcze jej nie widzisz, poczekaj kilka godzin, a powinieneś móc ją pobrać. Przy okazji, Google odświeży też aplikację Zdjęcia, która dostanie nowe opcje edycji fotografii.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA