REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wideo w 360 stopniach właśnie wjechało do twojego komputera. Dzięki świetnej aplikacji

28.11.2016
9:26
VLC 360 - wideo sferyczne na Windows i macOS
REKLAMA

Za zwiększającą się dostępnością kamer rejestrujących filmy w 360 stopniach idzie oprogramowanie, które takie materiały jest w stanie odtworzyć. Nie umknęło to twórcom jednego z najpopularniejszych odtwarzaczy wideo. Dzięki temu powstało VLC 360.

REKLAMA

VideoLAN, czyli twórcy popularnej aplikacji VLC, udostępnili aplikację odtwarzającą filmy sferyczne. VLC 360 potrafi odtworzyć takie materiały na komputerze. By oglądać przechowywane lokalnie materiały tego typu nie jest potrzebny smartfon z czujnikiem ruchu, ani tym bardziej gogle wirtualnej rzeczywistości.

Sferyczne wideo i filmy 360 stają się coraz popularniejsze.

Pojawia się coraz więcej materiałów, które pozwalają widzowi rozglądać się w trakcie seansu. Tworzone są głównie z myślą o smartfonach i goglach wirtualnej rzeczywistości. Korzystają z nich najróżniejsze serwisy, w tym YouTube i Facebook.

VLC 360 pozwoli oglądać sferyczne filmy przechowywane lokalnie na komputerze. Wystarczy w aplikacji wskazać materiał tego typu uprzednio pobrany na dysk, a odtwarzacz deweloperów z Video LAN uruchomi go bez żadnego problemu.

VLC 360 - wideo sferyczne na Windows i macOS class="wp-image-530804"

VLC 360 to jak na razie osobna aplikacja.

VideoLAN udostępniło VLC 360 jako Technical Preview. To wersja rozwojowa, w której dopiero rozpoczęto eliminowanie błędów. VLC 360 w pierwszej kolejności trafiło na komputery z systemami Windows i macOS - użytkownicy Linuksa muszą uzbroić się w cierpliwość.

Docelowo VideoLAN nie będzie rozwijało dwóch aplikacji. Możliwość oglądania filmów sferycznych stanie się oficjalnie wspieraną funkcją w stabilnej wersji VLC 3.0. VideoLAN zajęło się kwestią wideo sferycznego dzięki współpracy z firmą Giroptic, która zajmuje się produkcją kamer rejestrujących wideo w 360 stopniach.

Do zmieniania perspektywy podczas oglądania filmu w 360 stopniach na komputerze wykorzystywana jest klawiatura i mysz. W przyszłości można spodziewać się wsparcia dla takich materiałów również w mobilnych odsłonach odtwarzacza, gdzie tę funkcję przejmie czujnik ruchu.

Nie zabraknie też wsparcia dla wideo w 360 stopniach w VLC dla konsoli Xbox One, a VideoLAN zapowiedziało też wsparcie dla gogli VR (HTC Vive, Google Daydream, Oculus Rift i OSVR) oraz rozwiązania o nazwie 3D audio.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA