1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

To nie 100-calowe ekrany robią wrażenie. To kwantowe kropki robią robotę

Lokowanie produktu

Na stoisko Samsunga warto się wybrać przede wszystkim po to, by zobaczyć na żywo modele wykorzystujące technologię Quantum Dot. To jednak nie wielkość sprawia, że od telewizorów tego producenta na Audio Video Show nie mogłem oderwać wzroku.

05.11.2016
12:44
Samsung prezentuje telewizor z Quantum Dot na Audio Video Show

Rozwój technologii wyświetlania obrazu jest wprost niesamowity. Za każdym razem, gdy odwiedzam targi elektroniki użytkowej, gdzie prezentowane są najnowsze zdobycze techniki, staram się to wymazać z pamięci po powrocie do domu i po rzucie oka na swój własny ekran.

Quantum Dot Samsung class="wp-image-526638" title="Quantum Dot Samsung"

Nie inaczej jest i tym razem.

Pierwszego dnia Audio Video Show 2016 udałem się na stoisko Samsunga, gdzie producent chwalił się przede wszystkim - ale nie tylko - telewizorami Quantum Dot. Perełką w ofercie są ekrany o fenomenalnym odwzorowaniu barw nazywane przez Samsunga SUHD. Literka “s” w nazwie SUHD określającej telewizory 4K z HDR wykorzystujące kwantowe kropki oznacza kilka rzeczy:

  • Smart (mają platformę Smart TV);
  • Stylish (zakrzywiony ekran jest stylowy);
  • Suberb (mają w końcu bardzo wysoką rozdzielczość);
  • Spectacular (z odwzorowaniem kolorów Samsung nie przesadza);
  • Seductive (dlaczego możecie dopowiedzieć sobie sami).

Rozmiar w przypadku ekranów oczywiście ma znaczenie, ale nie dajmy się zwariować - nie jest to parametr kluczowy. Podobnie jak w przypadku większego znaczenia dla odbioru treści trybu HDR niż 4K, także i tutaj nawet mniejsze telewizory mogą wygrać z większymi - jakością obrazu.

Quantum Dot Samsung class="wp-image-526637" title="Quantum Dot Samsung"

Kwantowe kropki to nie nowość.

Technologia kwantowych kropek stosowana jest przez najróżniejszych producentów od kilku lat. Nadal jednak to nie jest standard w budżetowych telewizorach i jeszcze pewnie długo nie będzie - ale coraz częściej można się tym panelom przyjrzeć (trzymając szczękę, by nie opadła aż do podłogi).

W tym roku w Warszawie telewizory tego typu na Audio Video Show 2016 prezentuje Samsung. Na jego stoisku pojawiły się najnowsze modele telewizorów SUHD z serii KS, a najbardziej producent chwali się wykorzystującymi kropki kwantowe modelami z serii KS9.

Quantum Dot Samsung class="wp-image-526639" title="Quantum Dot Samsung"

Oprócz tego Samsung chwali się też całą masą innego sprzętu. Może nie przyciągają tak uwagi jak technologia Quantum Dot, ale też warto im się przyjrzeć. Na miejscu można znaleźć soundbar HW-K950 i głośniki bezprzewodowe wspierające multiroom oraz odtwarzacz Blu-ray 4K (UHD).

Telewizory to jednak to, co podobało mi się najbardziej. 10-bitowy panel Quantum Dot podświetlany z wykorzystaniem kropek kwantowych zapewnia… 64 razy więcej odcieni barw niż panele 8-bitowe w innych telewizorach tego producenta: 1 mld w porównaniu do 16 mln. Zdecydowanie warto zobaczyć, jak taki panel wygląda na żywo, a targi Audio Video Show 2016 trwające do niedzieli to świetna okazja, by to zrobić.

Pamiętajcie tylko, że po zobaczeniu tych modeli już nigdy już nie spojrzycie z takim samym zadowoleniem jak do tej pory na swój własny telewizor - żeby nie było, ostrzegałem!

Lokowanie produktu
Najnowsze