REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Top 5 największych firm świata, czyli żyjemy w ciekawych czasach

Cytując klasyka - żyjemy w ciekawych czasach. Nawet pewnie nie zdajemy sobie sprawy z jak ciekawych. W historii ten czas zapamiętany będzie jako początek rewolucji technologicznej.

03.08.2016
20:15
Top 5 Firm pokazuje, w jak ciekawych czasach żyjemy.
REKLAMA
REKLAMA

Tak, początek, bo pamiętajmy, że pierwsze komputery osobiste nie mają jeszcze pół wieku.

W szkole uczyliśmy się o rewolucji przemysłowej. Przełom XVIII i XIX w. był czasem rozwoju przemysłu ciężkiego, który zdeterminował życie na Ziemi. Firmy produkujące stal, wydobywające węgiel, budujące drogi były największymi podmiotami na świecie - zarabiały najwięcej, były najwięcej warte. Z tego zrodził się kapitalizm, który wyznaczył cykl i styl życia na świecie.

Potem, na początku XX wieku, nastała era elektryczności, która wyparła maszyny parowe i przyspieszyła rozwój przemysłu.

Po II wojnie światowej pewną rewolucją była ta związaną z wydobyciem ropy. Firmy wydobywające i przetwarzające ropę były najbogatsze, dawały najwięcej pracy, środek biznesowej ciężkości przechylił się z zachodniego kapitalizmu na bliskowschodnie emiraty. Z tego z kolei zrodziła się gospodarka quasi-rynkowa.

Trzecią rewolucją przemysłową był tzw. Wiek Komputerów, czyli rewolucja mająca miejsce w latach 70' XX wieku.

Teraz powoli wkraczamy w czwartą wielką rewolucję - rewolucję technologiczną i rewolucję zacierania granic między człowiekiem, a maszyną.

Spójrzmy tylko. Aktualnie 5 najwyżej wycenianych firm na świecie (pod względem kapitalizacji) to spółki technologiczne:

  1. Apple (570,5 mld dol.)
  2. Alphabet (560 mld dol.)
  3. Microsoft (434 mld dol.)
  4. Amazon (365 mld dol.)
  5. Facebook (354 mld dol.)

4 z nich w zasadzie niczego nie produkują, a jeśli już, to te produkty mają marginalne znaczenie w ich przychodach. Wszystkie jednak redefiniują współczesny świat. Można powiedzieć, że Alphabet swoją wyszukiwarką internetową, Microsoft swoim oprogramowaniem, Amazon sklepem internetowym, Facebook relacjami społecznymi, a Apple zmienia świat swoimi… telefonami.

To jednak tylko uproszczenie. W rzeczywistości te firmy kształtują życie na Ziemi, zmieniają biznesowo-polityczny status-quo, zatrudniają największe umysły świata, napędzają rozwój gospodarek.

A to wszystko dopiero początek. Pomyślmy co będzie za kolejnych 50 lat, gdy komputery będą rozwijane od 100 lat, a smartfony (o ile tak wciąż będziemy je nazywać) od 75 lat.

REKLAMA

Niektórzy twierdzą, że era rewolucji technologicznych to ostatnia era rozwoju ludzkości. Może tak, może nie. Na pewno jednak połowa drugiej dekady XXI w. to historyczny czas.

Pięknie symbolizuje go top 5 najbardziej wartościowych firm świata.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA