REKLAMA

Rejestracja karty SIM - jak się do tego zabrać?

Ustawia antyterrorystyczna została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, a rejestracja kart prepaid będzie obowiązkowa. Jak zmieni ona życie użytkowników smartfonów i co będą musieli zrobić klienci sieci Plus, Play, Orange i T-Mobile? Odpowiadamy na to pytanie.

11.07.2016 14.49
Rejestracja kart prepaid
REKLAMA

Jedną ze zmian wprowadzonych przez ustawę antyterrorystyczną jest konieczność rejestracji kart SIM. Osób opłacających abonament to nie dotyczy, bo ich karty są już zarejestrowane na nazwisko, ale użytkownicy kart prepaid muszą przygotować się na pewne niedogodności.

REKLAMA

Rejestracja kart prepaid zakupionych po wejściu ustawy w życie.

Już niedługo każdy użytkownik po zakupie będzie musiał zarejestrować swoją kartę SIM. Dokładna data, po której w życie w praktyce wejdą nowe przepisy, nie jest jeszcze znana - ale najpewniej stanie się to po 25 lipca, czyli po miesiącu od podpisania ustawy przez prezydenta.

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów, gdy telekomy wypracują już odpowiednie procedury, karta będzie musiała zostać zarejestrowana, zanim będzie można z niej skorzystać. Scenariusze mogą być różne i zależy to od tego, na co zdecydują się operatorzy:

  • dane na podstawie dokumentu w postaci m.in. dowodu osobistego może zbierać sprzedawca w salonie lub np. na stacji benzynowej lub w kiosku, a zadaniem operatora będzie ich przechowywanie;
  • operator może sprzedawać nieaktywne karty, a ich aktywacja będzie możliwa dopiero po rejestracji w salonie operatora;
  • przewidywana jest rejestracja drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej, a możliwe że w procesie będą brały udział banki.

Czy i do kiedy trzeba rejestrować posiadane karty SIM?

Już niedługo każdą kupioną kartę trzeba będzie zarejestrować, ale obowiązek rejestracji dotyczy także kart będących obecnie w użyciu. Jeśli ktoś nie zdecyduje się dokonać tego przed końcem stycznia 2017 roku to jego karta prepaid stanie się nieaktywna.

Aby uniknąć utraty dostępu do swojego numeru na karcie prepaid trzeba zarejestrować swój numer. Wymaga to podania operatorowi takich danych jak imię, nazwisko i numer PESEL, a pod wnioskiem trzeba złożyć dodatkowo swój podpis.

Operatorzy wymagają oprócz okazania dokumentu tożsamości także podania numeru telefonu i numeru seryjnego karty SIM, dlatego idąc do salonu by zarejestrować kartę prepaid najlepiej zabrać jej opakowanie.

Rejestracja kart prepaid już teraz - nie zwlekaj!

REKLAMA

Operatorzy już teraz oferują możliwość rejestracji kart SIM i warto to zrobić - nie tylko z powodu nadchodzących zmian w polskim prawie. Po zarejestrowaniu karty można np. wyrobić jej duplikat po zgubieniu. Ułatwia to też proces zmiany operatora na takiego, który ma lepszą ofertę.

Operatorzy już rozpoczęli rozdawanie bonusów za rejestrację karty, a dzisiaj pojawiła się też nowa oferta Plusa, która wygląda na najatrakcyjniejszą z dotychczasowych: 500 zł za rejestrację, 50 GB internetu i rok ważności konta. To na pewno każdemu wynagrodzi niedogodność wynikającą z konieczności rejestrowania karty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA