REKLAMA

Oto DJI Zenmuse Z3 - gadżet, dla którego warto pomyśleć nad zakupem drona

Możesz robić podniebne filmy w 4K i zdjęcia o rozdzielczości 50 mln pikseli. Tylko co z tego, skoro nie możesz zmienić kąta widzenia kamery? Dzięki DJI zoom optyczny nareszcie będzie możliwy w dronie.

15.07.2016 09.59
DJI Zenmuse Z3, czyli pierwsza kamera do drona z zoomem optycznym
REKLAMA
REKLAMA

Zoom optyczny na ziemi jest przydatny, ale na dobrą sprawę nie jest niezbędny. Zawsze można „zoomować” nogami, czyli podejść bliżej lub odejść na większą odległość. Ostatecznie można zmienić obiektyw, np. na inne szkło stałoogniskowe. Do niedawna taką możliwość mieli tylko posiadacze zaawansowanych aparatów, a teraz zmiana obiektywów (a raczej - przełączanie się między nimi) trafia powoli do smartfonów. I może zostanie z nami na dłużej.

To, co jest możliwe na ziemi, niekoniecznie musi być możliwe w powietrzu. Teoretycznie dron jest bardziej mobilny, więc z obiektywem stałoogniskowym powinien poradzić sobie lepiej od człowieka. Na ziemi nie przejdziemy przez jezioro, by „zoomować nogami” i sfotografować drugi brzeg. Dron nie będzie miał z przelotem żadnego problemu.

dji-zenmuse-z3-4 class="wp-image-506673"

W praktyce problemów jest dużo, jak choćby kwestie prawne, czy bezpieczeństwo sprzętu. Latanie dronem nad wspomnianym jeziorem nie jest najrozsądniejszym pomysłem, a więc zoom optyczny ma sporo sensu.

DJI pokazuje pierwszą kamerę do drona ze zintegrowanym zoomem optycznym

Nowa kamerka nosi nazwę DJI Zenmuse Z3 i jest wyposażona w złączę umożliwiające podczepienie jej pod drona Inspire 1 oraz pod profesjonalne platformy Matrice 100 i Matrice 600. Teoretycznie podpinanie małej i lekkiej (262 g ze zintegrowanym gimbalem) kamery do ogromnych platform nie ma sensu, ale w praktyce kluczowy może być czasu lotu. Podczas gdy Inspire 1 zapewnia z nową kamerką 19 minut lotu, tak Matrice 100 może latać pół godziny, a Matrice 600 aż 39 minut.

dni-zenmuse-z3-3 class="wp-image-506674"

Obiektyw kamery pozwala na zoom optyczny o krotności x3,5. Zakres można podwoić poprzez dodatkowy zoom cyfrowy. Kąt widzenia obiektywu odpowiada ogniskowym 22–77 mm, a więc jest to typowo „reporterski” zakres z poszerzonym szerokim kątem, co powinno świetnie sprawdzić się w powietrzu. Światło niestety nie rozpieszcza. Ma ono zmienną wartość od f/2.8 do f/5.2, a więc zdjęcia na najdłuższej ogniskowej będą możliwe raczej tylko w dzień.

dji-zenmuse-z3-1 class="wp-image-506671"
dji-zenmuse-z3-2 class="wp-image-506672"

Matryca aparatu to konstrukcja znana z Phantoma 4. Ma rozdzielczość 12 MP przy przekątnej 1/2.3 cala, umożliwia zapis plików RAW (DNG), a rozdzielczość nagrań to 4K przy 30 kl./s.

Zoomem optycznym możemy sterować z aplikacji DJI GO

REKLAMA

To jedna z największych zalet nowej kamery. Po podłączeniu Zenmuse Z3 do kompatybilnych dronów mamy zapewnioną łączność i sterowanie poprzez standardową aplikację. To wielkie ułatwienie. Dotychczas do dronów można było podczepiać własne aparaty, nawet z zoomem optycznym, ale zmiana ogniskowej z ziemi była praktycznie niemożliwa.

Kamera Zenmuse Z3 trafi do sprzedaży 28 lipca i będzie kosztować 899 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA