REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Niezwykły zwierzak, który przeżyje wszystko, skrywa jeszcze jedną tajemnicę

Niesamowity zwierzak, jakim jest niesporczak (Tardigrada), dotychczas słynął z jednej rzeczy: niezwykłe trudno jest go zabić. Niedawno jednak odkryto jego kolejną tajemnicę.

25.11.2015
9:09
niesporczaki
REKLAMA
REKLAMA

Te niewielkie (mają maksymalnie 1,5 mm) bezkręgowce radzą sobie doskonale w najtrudniejszych warunkach. Niestraszna im temperatura zera absolutnego, lub gorąco sięgające 150 stopni Celsjusza. Nie ugną się przed promieniowaniem jonizującym silniejszym 1000-krotnie, niż jest w stanie wytrzymać jakiekolwiek inne znane nam zwierzę. Ciśnienie sięgające 6000 atmosfer? Żaden problem.

Tylko dla formalności dodam, że przeżyły w przestrzeni kosmicznej, oraz że odnaleziono osobniki przebywające od 100 lat bez wody, które po umieszczeniu w środowisku wodnym ożyły. Stan, w jakim przebywają okres niekorzystnych warunków nazywany jest kryptobiozą - życiem utajonym.

Post apokaliptyczne wizje przyszłości pełne są szczurów i karaluchów przeżywających ogromne kataklizmy - wszystko jednak wskazuje na to, że najwięcej jest w stanie wytrzymać mały, skromny niesporczak.

Zupełnie, jakby nie wystarczyło mu bycie Chuckiem Norrisem wśród bezkręgowców, niesporczak skrywał kolejnego asa w rękawie. Jak wynika z badań opublikowanych niedawno w Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, jego kod genetyczny jest również wyjątkowy.

tardigrade_eyeofscience_960

Jak wiadomo, pomiędzy organizmami żywymi na Ziemi zachodzi do pewnego stopnia migracja genów. Zjawisko odpowiadające za ten fenomen to HTG - horyzontalny transfer genów. W ludzkim genomie również znajduje się tego typu materiał genetyczny - podejrzewa się, że wspomagało to rozwój zdolności adaptacyjnych organizmów.

Co to ma wspólnego z niesporczakami? Otóż okazało się, że mają one największy odsetek tego typu genów ze wszystkich zbadanych pod tym kątem organizmów. Szacuje się, że prawie jedna piąta (18%) genomu niesporczaka pochodzi od innych gatunków istot żywych. U większości gatunków jest to około jednego procenta.

W jaki sposób udało im się pozyskać aż tyle obcego materiału genetycznego? Naukowcy sformułowali hipotezę, że odpowiada za to umiejętność dehydracji i rehydracji, jaką dysponują te małe uparciuchy. Podczas ponownego nawadniania ich komórki stają się niejako otwarte na materiał genetyczny z zewnątrz.

REKLAMA

Jak widać, nawet proste organizmy kryją fascynujące tajemnice. Ciekawe, czym jeszcze zaskoczy nas niesporczak?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA