REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Poznaj następcę płyty Blu-Ray

30.11.2015
13:07
Poznaj następcę płyty Blu-Ray
REKLAMA

Długo, oj długo musieliśmy czekać na następcę płyty Blu-Ray. To już jednak ostatnia prosta przed wysypem sprzętu jak i samych nośników optycznych potrafiących odtwarzać materiały w 4K. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association właśnie uruchomiło nową stroną, która przedstawia zalety płyty Ultra HD Blu-Ray.

REKLAMA

Premiera nowego formatu płyt Ultra HD Blu-Ray to bardzo duże wydarzenie dla przemysłu rozrywki. To kolejny skok jakościowy, taki sam jak po przejściu z płyty CD na DVD, a następnie na Blu-Ray. Każdy kolejny format zapewniał wyższą rozdzielczość materiałów i lepszą jakość obrazu.

Mimo to, płyty Blu-Ray nie przyjęły się zbyt dobrze na rynku. Filmy na BR nadal są drogie, a widzowie bardzo często wybierają płyty DVD, mimo że są one wręcz archaiczne jak na dzisiejsze standardy. Rozdzielczość filmów na takich płytach to tylko 480p (lub 576 dla systemu PAL), a w dobie ekranów 1080p i na chwilę przed ekspansją rozdzielczości 4K, to naprawdę niewiele.

Poznaj płytę Ultra HD Blu-Ray

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association (BDA), zrzeszające wszystkie najważniejsze wytwórnie filmowe oraz producentów sprzętu, nie chce powtórki sytuacji płyt BR. Z tego względu powstała strona, która ma edukować klientów i przedstawić im najważniejsze zalety nowego formatu płyt.

Estetycznie przygotowana strona przypomina interaktywną infografikę. Jako pierwsza z zalet jest przedstawiona wyższa rozdzielczość filmów, co przekłada się na większą szczegółowość obrazu. Ultra HD (4K) ma 4x więcej pikseli od formatu Full HD i aż o 27 razy więcej od formatu SD.

ultra-hd-blu-ray-2

Kolejną z wymienianych zalet jest jakość kolorów, która została przedstawiona jako procent przestrzeni barwnej, którą jest w stanie dostrzec ludzkie oko. Według stowarzyszenia BDA obecne telewizory Full HD pokrywają tylko 35% tej przestrzeni, z kolei telewizory wykonane w nowych technologiach wraz z płytą Ultra HD Blu-Ray pokryją 76% przestrzeni kolorystycznej.

ultra-hd-blu-ray-1

BDA zwraca też uwagę na implementację standardu HDR, który robi użytek z dużego kontrastu nowych telewizorów. Obrazuje to dość przerysowana i wyglądająca niezbyt naturalnie grafika.

Nie mogło też zabraknąć porównania płynności obrazu. Płyty UHD BR zapewniają wsparcie dla 24, 25, 50 oraz 60 kl./s. Na koniec dowiadujemy się, jakie pojemności będą miały nowe nośniki. Płyty w najnowszym standardzie Ultra HD Blu-Ray będą dostępne w wariancie dwuwarstwowym zapewniającym pojemność 66 GB, bądź w trójwarstwowym o pojemności 100 GB.

A co o z odtwarzaczami? Już niedługo, ale tanio nie będzie

Do odtwarzania płyt Ultra HD Blu-Ray będą potrzebne nowe odtwarzacze. Będą one kompatybilne także z obecnymi płytami Blu-Ray. Oczywiście do osiągnięcia najlepszej jakości trzeba też mieć telewizor Ultra HD.

O ile telewizorów UHD jest już na rynku multum, o tyle odtwarzacz UHD BR to nadal melodia przyszłości. We wrześniu, na tegorocznych targach IFA w Berlinie, Samsung zaprezentował pierwszy na świecie odtwarzacz płyt Ultra HD Blu-ray. Samsung UBD-K8500 był zaprezentowany jako finalne urządzenie, natomiast pierwsi klienci będą mogli go kupić dopiero na początku 2016 roku.

Samsunga wyprzedził Panasonic, który właśnie wprowadził do sprzedaży pierwszy odtwarzacz UHD BR, czyli model Panasonic DMR-UBZ1. Można go kupić tylko w Japonii, gdzie na tamtejszym Amazonie został wyceniony na niespełna 348 tys. jenów. Według dzisiejszego kursu przekłada się to na około 11,5 tys. zł.

REKLAMA

Jak widać, cena jest zaporowa dla przeciętnego klienta. Można się spodziewać, że podobnie będzie z ceną samych filmów na UHD BR. Tak czy inaczej, początek 2016 roku, a w szczególności styczniowe targi CES, będą w dużej mierze poświęcone nowemu formatowi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA