REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Samsung na celowniku KE. Producent miał na masową skalę oszukiwać w testach zużycia energii

W przeciętnym domu telewizor odpowiada za ok. 10% zużycia energii. Jeśli jest to telewizor Samsunga, udział procentowy może jednak być większy. Wygląda na to, że Samsung celowo oszukiwał w testach i zaniżał pobór energii w swoich telewizorach.

03.10.2015
10:03
Czy Samsung oszukiwał w testach zużycia energii?
REKLAMA
115 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Taką informację jako pierwszy podał brytyjski The Guardian. Według dziennika Samsung celowo zaniża zapotrzebowanie na energię, by lepiej dostosować się do europejskich standardów. Podczas oficjalnych testów telewizory Samsunga miały wykazywać znacznie niższe zużycie energii, niż podczas użytkowania w standardowych warunkach.

Rzekomy przekręt Samsunga wyszedł na jaw po tym, jak grupa badawcza ComplianTV przeprowadziła niezależne testy w swoich laboratoriach i porównała wyniki z testami wykonanymi według metodologii narzuconej przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). ComplianTV wykrył znaczne różnice w zapotrzebowaniu na energię. W warunkach pomiarowych wykonywanych zgodnie z oficjalnymi procedurami telewizory Samsunga były o wiele bardziej energooszczędne.

Według The Guardian badania ComplianTV wykazały, że telewizory Samsunga są wyposażone w system, który rozpoznaje warunki testowe i automatycznie dostosowuje do nich parametry wyświetlania obrazu. Największe wątpliwości wzbudziło działanie funkcji Motion Lighting, która potrafi przyciemniać podświetlenie ekranu, a tym samym ograniczać zużycie energii. Niezależne testy wykazały, że funkcja uruchamia się od razu po włączeniu materiałów testowych. Z kolei w prawdziwym życiu Motion Lighting jest znacznie bardziej powściągliwy w działaniu, co wpływa na wyższe zużycie energii.

Według badaczy jest to celowe działanie Samsunga, które ma na celu zafałszowanie wyników wydajności energetycznej telewizorów.

samsung-iot-ifa-2015 (12)

Grupa ComplianTV, która wykryła rzekome oszustwo, jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej. Sprawa trafi jednak dalej, bowiem Komisja Europejska zapowiedziała, że dokładnie prześwietli telewizory i procedury testowe Samsunga. Co ciekawe, KE już wcześniej słyszała o problemie. Organizacje z kilku unijnych krajów pisały w tej sprawie do urzędników UE już kilka miesięcy temu. Problem zauważyła m.in. Szwedzka Agencja Energetyczna.

Samsung drugim Volskwagenem?

Sprawa jest bliźniaczo podobna do głośnego skandalu z udziałem Volkswagena. VW celowo zaniżał dane dotyczące emisji spalin, instalując w 11 mln swoich samochodów specjalne oprogramowanie oszukujące procedury testowe. Dzięki temu silniki diesla wydawały się znacznie bardziej ekologiczne, niż są w rzeczywistości.

Przewinienie, którego miał się dopuścić Samsung wydaje się mieć mniejszą skalę, choć trzeba pamiętać, że wyższe zużycie energii to nie tylko wyższe rachunki za prąd dla końcowego użytkownika. Na większym zużyciu energii cierpi też środowisko.

Różnica polega na tym, że VW oficjalnie przyznał się do manipulacji, natomiast Samsung stanowczo zaprzecza, że oszukiwał w testach. Sprawa będzie dalej badana przez Komisję Europejską.

„Kup pan cegłę”

Jestem bardzo daleki od bycia wyznawcą teorii spiskowych, ale ostatnie wydarzenia pokazują, że produkty, których używamy wcale nie muszą być takie, na jakie wyglądają. Przekręt Volkswagena i wątpliwości co do moralności Samsunga tylko to potwierdzają.

Planowanie celowego postarzania produktów, czy jawne oszustwa dużych koncernów utwierdzają mnie w przekonaniu, że w całej tej machinie klient wcale nie jest najważniejszy. Liczy się sprzedaż. Celem firmy nie jest uszczęśliwianie odbiorcy, tylko robienie zysku. Smutne to, ale prawdziwe.

Aktualizacja: Oświadczenie rzecznika prasowego Samsung Electronics Polska

Otrzymaliśmy oświadczenie rzecznika prasowego polskiego oddziały Samsunga, które publikujemy w całości:

Stanowczo odrzucamy sugestie, że nasze telewizory są wyposażone w mechanizm zaprojektowany, by zaburzać pomiary zużycia energii. Nie ma możliwości, by wyniki testów syntetycznych i zużycie realne od siebie odbiegały.

Opcja Auto Motion Plus, obecna w Smart TV od 2011 roku, realnie pozwala zmniejszyć zużycie energii. Nie uaktywnia się tylko podczas pomiarów zużycia prądu, przeciwnie, jest domyślnie włączona od razu po wyjęciu z pudełka – zarówno w domu, jak i w laboratorium. Jest to opcja, którą można oczywiście wyłączyć przechodząc do ustawień użytkownika, jednak w trybach standardowych jest ustawieniem domyślnym.

Dynamiczne podświetlanie ekranu jest jednym z elementów systemu, który opracowaliśmy z myślą o ograniczeniu wpływu urządzeń elektronicznych na środowisko naturalne. Jesteśmy niezwykle dumni z tych technologii i zamierzamy je rozwijać.

Olaf Krynicki rzecznik prasowy Samsung

REKLAMA

Dodatkowy komentarz rzecznika prasowego polskiego oddziały Samsunga, również opublikowany w całości:

Nasza technologia działa niezależnie od warunków użytkowania. Nie jest istotne, czy wideo jest oglądane przez pracowników IEC (International Electrotechnical Commission) czy jakąkolwiek inną osobę. IEC wykorzystuje do testów wiele różnych materiałów wideo – zarówno bardzo dynamicznych, jak i statycznych. Ma to na celu symulację tego, jak w realnym świecie urządzenie będzie wykorzystywane.

Nasze zespoły badawcze dokonały całej serii pomiarów z wykorzystaniem różnych materiałów wideo – od szybkich scen akcji i sport, przez klasyczny materiał TV (wiadomości, prognoza pogody etc…) do pokazu zdjęć. Wyniki zużycia energii zmieniają się w zależności od typu wyświetlanego materiału. Dokładnie takie same wyniki osiągnęły zespoły IEC.

W instrukcji (także dostępnej w menu telewizora) opcje oszczędzania energii są dokładnie opisane, podajemy również sposób, jak je włączyć i wyłączyć. Klasy energetyczne są komunikowane w sposób wymagany przez prawo. Określa się je na podstawie ustandaryzowanych i powtarzalnych badań, które symulują realne zużycie energii w środowisku domowym. Tym procesem zarządza organizacja International Electrotechnical Commission. Każdy z producentów jest tutaj traktowany tak samo, by Klient mógł znaleźć uczciwe porównanie dostępnych w sklepach urządzeń.

Olaf Krynicki rzecznik prasowy Samsung

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA