REKLAMA

Nie ma co czekać na Google'a - Polacy stworzyli własne, konkurencyjne narzędzie. Docenią je ci, którzy planują oszczędzać na prądzie

Jakiś czas temu Goolge zaprezentował swój nowy projekt o nazwie Sunroof. Jest to narzędzie, które w prosty sposób pozwala oszacować, czy instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu będzie opłacalna. Tymczasem Polacy nie gęsi i swoje narzędzia do analizy mają! I to od razu w formie aplikacji mobilnej. Zobacz, jak działa aplikacja EasySolar.

15.09.2015 10.19
Nie ma co czekać na Google’a – Polacy stworzyli własne, konkurencyjne narzędzie. Docenią je ci, którzy planują oszczędzać na prądzie
REKLAMA
REKLAMA

Google Sunroof to dość proste narzędzie będące w istocie nakładką na Mapy Google. Obrazuje ono stopień nasłonecznienia dachu, dzięki czemu można w (mocno) przybliżony sposób oszacować opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Google Sunroof pozwala także wybrać firmę, która będzie mogła wykonać szczegółowe obliczenia i zainstalować system na dachu.

Usługa Google’a obecnie działa tylko na terenie trzech miast w Stanach Zjednoczonych, ale nie znaczy to, że Polacy nie mają własnych narzędzi do analizy. Jednym z nich jest EasySolar, czyli polski startup założony przez grupę studentów-pasjonatów. Startup stworzył innowacyjne narzędzie umożliwiające szybkie przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej. Na dodatek w formie aplikacji mobilnej. Mimo że aplikacja EasySolar jest stosunkowo młodym narzędziem, już zdążyła zdobyć popularność zarówno wśród polskich jak i zagranicznych klientów.

O aplikacji EasySolar rozmawiałem z inż. Piotrem Kubiakiem, jednym z członków zespołu inżynierów.

Marcin Połowianiuk, Spider’s Web: Na czym polega usługa EasySolar?

Piotr Kubiak, EasySolar: Aplikacja EasySolar to pierwsza mobilna aplikacja dla instalatorów systemów solarnych (fotowoltaicznych). Aplikacja służy do prostego tworzenia projektów instalacji fotowoltaicznych, wizualizowania systemu na zdjęciu dachu lub Mapach Google oraz przygotowywania ofert handlowych.

Do kogo jest skierowana usługa?

Aplikacja jest skierowana na rynek B2B, przede wszystkim do sprzedawców z branży fotowoltaiki pracujących w firmach instalatorskich. Dzięki EasySolar osoba zajmująca się sprzedażą instalacji fotowoltaicznych jest w stanie w prosty i przystępny sposób przedstawić klientowi proponowane rozwiązania oraz ich opłacalność. Aplikacja EasySolar jest także niezwykle popularna wśród przedstawicieli handlowych, którzy są w stanie przygotować atrakcyjne wizualnie i szczegółowe oferty dostosowane do oczekiwań inwestora.

Czy klienci biznesowi mogą liczyć na wsparcie merytoryczne z Państwa strony?

Nasz program jest bardzo zaawansowany, dlatego też w każdym tygodniu organizujemy webinaria dla naszych użytkowników. Wyzwanie stanowią szkolenia online w innych strefach czasowych, przez co część osób pracuje również w nocy.

easysolar

Ile osób liczy sobie zespół EasySolar i za co są one odpowiedzialne?

Zespół EasySolar liczy aktualnie 10 inżynierów. Większość naszych prac związana jest z rozwojem produktu oraz z bieżącą obsługą techniczną klientów.

Skąd pomysł na aplikację mobilną?

Pomysł na aplikację powstał z naszej własnej potrzeby, z uwagi na drugi projekt nad którym pracujemy, a którym jest system fotowoltaiczny dla domu w formie plug&play. W czasie testów sprzedażowych i weryfikacji rynku, pojawiła się duża potrzeba wyposażenia handlowców w dobre narzędzie wspomagające sprzedaż.

Obecnie na rynku dostępnych jest co prawda wiele programów do projektowania instalacji fotowoltaicznych, są to jednak bardzo skomplikowane rozwiązania, które wymagają od użytkownika posiadania bardzo fachowej wiedzy, a tworzenie w nich projektów instalacji zajmuje wiele czasu. W związku z tym postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszym i innych firm z branży i stworzyć narzędzia, które będą łatwe w obsłudze i pozwolą na stworzenie szybkiego projektu instalacji nawet bezpośrednio u klienta.

Od jak dawna działa EasySolar?

Narzędzie jest w sprzedaży od kwietnia 2015 r.

Jak wygląda struktura klientów EasySolar? Czy są klienci zagraniczni?

Połowę użytkowników aplikacji EasySolar stanowią klienci zagraniczni, m.in. z RPA, Indii, USA, Wielkiej Brytanii i z państw Ameryki Południowej gdzie rynek fotowoltaiki rozwija się bardzo szybko.

Jak wygląda model biznesowy usługi?

Dostęp do naszych narzędzi oparty jest o miesięczną subskrypcję. System płatności szczególnie sprawdza się za granicą, ponieważ zwalnia to naszych użytkowników z zakupu licencji (kosztującej w przypadku konkurencyjnych rozwiązań nawet kilka tysięcy złotych). W przypadku polskich userów często ten model spotyka się z wątpliwościami, jednak po wyjaśnieniu użytkownicy są zadowoleni z naszej propozycji

Czy zaprezentowana niedawno usługa Google Sunroof będzie konkurencją dla Państwa systemu?

REKLAMA

Aplikacja Google Sunroof nie stanowi dla naszych rozwiązań konkurencji a raczej uzupełnienie. Narzędzie giganta z Mountain View przeznaczone jest przede wszystkim dla klientów indywidulanych i służy raczej do podstawowego sprawdzenia czy nasz dach pozwala na generowanie energii elektrycznej ze słońca. Jeśli dach pozwala na taką generację, Sunroof przekierowuje klientów do firm instalatorskich w okolicy. To specjalista z firmy branżowej doradzi nam dopiero jakie rozwiązanie zastosować oraz dokona precyzyjnych obliczeń. Na tym właśnie etapie wchodzimy z naszym, o wiele bardziej zaawansowanym projektem, ułatwiając to specjaliście.

Dziękuję za rozmowę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA