Foto  / Artykuł

Niesamowita robota NASA - zobacz jedyne takie zdjęcie Ziemi i Księżyca

Picture of the author

To pierwsze ujęcie w wysokiej rozdzielczości, które przedstawia na jednym kadrze całą Ziemię oraz niewidoczną stronę naszego satelity. Jest co podziwiać.

Zdjęcie wykonał satelita o wdzięcznej nazwie DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). To swoiste mobilne obserwatorium, które jest zawieszone w przestrzeni kosmicznej na orbicie L1, czyli w neutralnym punkcie grawitacyjnym pomiędzy Ziemią a Słońcem. Ten punkt wypada mniej więcej w odległości miliona mil od Ziemi. Satelita został wystrzelony 11 lutego bieżącego roku za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Nadrzędnym celem satelity jest monitorowanie „kosmicznej pogody”, czyli wpływu wiatru słonecznego na warunki klimatyczne na Ziemi. Satelita może informować naukowców o zbliżających się burzach magnetycznych powodowanych przez wyrzuty dużych mas wiatru słonecznego ze Słońca. Jeśli zjawisko będzie odpowiednio silne, może poważnie zakłócić działanie prawie wszystkich najważniejszych systemów infrastruktury publicznej, w tym sieci energetycznych, telekomunikacyjnych, czy GPS. Dzięki DSCOVR naukowcy mogą wiedzieć o burzy na godzinę przed jej wystąpieniem.

Byłoby nieziemskim marnotrawstwem, gdyby z tak odległej i malowniczej lokalizacji nie zrobić zdjęcia

Na szczęście naukowcy wyposażyli satelitę w aparat o nazwie EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Jest on wyposażona w matrycę CCD o rozdzielczości zaledwie 4 Mpix, a więc każdy z nas ma smartfona o lepszych osiągach. Tyle tylko, że NASA dysponuje „nieco” lepszą optyką. W przypadku kamery EPIC jest to teleskop, który pozwala na piękne ujęcia Ziemi przy zachowaniu bardzo dużej szczegółowości. Jedno zdjęcie powstaje z około 10 klatek.

Pierwsze zdjęcie z kamery EPIC dotarło na Ziemię pod koniec lipca, a zostało wykonane 6 lipca. Przedstawia ono niesamowite ujęcie Ziemi, na której widzimy obie Ameryki. Wczoraj dotarła do nas jednak jeszcze piękniejsza fotografia, bo znalazł się na niej również Księżyc na tle Ziemi.

Fotografia jest o tyle ciekawa, że przedstawia niewidoczną stronę Księżyca, która czasem jest błędnie nazywana „ciemną stroną”. Jak widać na załączonym zdjęciu, bynajmniej nie musi ona być ciemna. To niesamowite, że dopiero w 1959 roku człowiek po raz pierwszy zobaczył tę stronę naszego satelity.

Samo zdjęcie jest dość nietypowym kadrem, ponieważ Ziemia, Księżyc i satelita DSCOVR ustawiają się w jednej linii tylko dwa razy do roku. Jest to pierwsze tego typu ujęcie w dużej rozdzielczości. W 2008 roku mogliśmy widzieć podobny kadr, ale został on wykonany z odległości 31 milionów mil, a więc zdjęcie miał o wiele niższą rozdzielczość.

Na stronie satelity DSCOVR NASA regularnie publikuje nowe fotografie związane z misją. Warto je śledzić, bo niebawem powinniśmy zobaczyć jeszcze więcej zdjęć wykonanych kamerą EPIC.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst