REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Oto nowa kompilacja Windows 10 - sprawdź, co można już testować

Wersja testowa Windows 10 zostanie wkrótce uaktualniona o nowe funkcje, które będziemy mogli sprawdzić i, jeżeli będziemy mieli taki kaprys, zgłosić Microsoftowi naszą opinię na ich temat.

21.10.2014
21:18
Oto nowa kompilacja Windows 10 – sprawdź, co można już testować
REKLAMA
REKLAMA

To zdumiewające, ale wygląda na to, że Microsoft zdołał przekonać olbrzymią liczbę osób by te, nie patrząc na swoją prywatność i bez otrzymania jakiegokolwiek wynagrodzenia, testowały wstępną wersję Windows 10 i pomagały gigantowi w tworzeniu tego systemu operacyjnego. Jedną z kluczowych zmian w systemie jest niezupełnie pewna konkretna funkcja, a jego modułowa konstrukcja.

Microsoft bowiem nie zamierza już tworzyć kolejnych „dużych” wersji Windows, rozdzielając ten system na poszczególne generacje. Windows 10 ma być ostatnią Wielką Premierą w systemach Microsoftu. Od tego czasu mają się pojawiać częste i względnie niewielkie aktualizacje, na bieżąco dodające nowe funkcje i rozwiązania. Nie inaczej jest z testową edycją „Technical Preview”, do której Microsoft dodaje i dodawać będzie nowe funkcje, jak tylko będą one nadawały się do testów. Tym samym też gigant z Redmond może przetestować swój nowy mechanizm aktualizacyjny. Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Jeszcze więcej OS X w Windows, lepsze zarządzanie sieciami bezprzewodowymi

Pierwsza partia aktualizacyjna trafiła już do testerów. My, niestety, jeszcze się nie załapaliśmy, więc informujemy o nowościach na bazie informacji zebranych z mediów społecznościowych. Zaczniemy od rzeczy błahych, a do nich należy wizualny tuning systemu.

Jak donoszą testerzy, Windows 10 zyskał nowe animacje interfejsu, widoczne szczególnie przy otwieraniu nowych okien na Pulpicie. W momencie otwarcia okno „wylatuje” z ikony, która je wywołała. Analogicznie, gdy minimalizujemy okno, „wlatuje” ono do źródłowej ikony. Jak donoszą testerzy, animacje bardzo przypominają te, które zastosował Apple w swoim systemie OS X.

windows-10-3

Zmienione też zostanie menu zarządzania sieciami bezprzewodowymi w prawym pasku bocznym Windows. Do tej pory po kliknięciu w ikonę prowadzącą do sieci, wszystkie funkcje dotyczące owych sieci pozostawały w obrębie paska bocznego. Od teraz po kliknięciu w ikonę sieci ich lista i ustawienia pojawią się w osobnym, dedykowanym im oknie. Z pewnością ma to sporo sensu jeżeli korzystamy z notebooka lub hybrydy. Ciekaw jednak jestem, czy ta zmiana dotknie również niegotowego jeszcze tabletowego trybu Windows, a jeżeli tak, to jak ona będzie się sprawować.

Funkcje z telefonu na komputer

W nowej kompilacji Windows 10 pojawią się też dwa nowe moduły, które dobrze znają już od dłuższego czasu użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Microsoftu. Chodzi tu o dwie systemowe aplikacje: „Czujnik danych” oraz „Oszczędzanie energii”.

Ta druga odpowiada za uzyskanie jak najlepszego czasu pracy na baterii w urządzeniu przenośnym. Osiąga to poprzez analizowanie i monitorowanie procesów działających w tle i, w zależności od naszych preferencji, usypianie niepotrzebnych procesów.

windows 10 2

Z kolei „Czujnik danych” odpowiada za to, byśmy zawsze byli podłączeni do Sieci a zarazem nie zapłacili za to fortuny. Aplikacja potrafi rozróżniać płatne i darmowe sieci bezprzewodowe, automatycznie logować się do tych drugich automatycznie wypełniając formularze rejestracyjne a także, na życzenie, ograniczając ruch sieciowy odbywający się w tle oraz informując nas które aplikacje przesyłając największą ilość danych.

Co dalej?

REKLAMA

Wiemy, że za jakiś czas do Windows 10 Technical Preview dołączy kolejna smartfonowa aplikacja, a więc „Czujnik pamięci”, który będzie odpowiadał za zarządzanie przestrzenią dyskową na naszym komputerze. Należy się też spodziewać dodania asystentki Cortana do Windows 10.

Kolejne zmiany najprawdopodobniej pojawią się dopiero w Windows 10 Consumer Preview. Wtedy poznamy tryb tabletowy Windows 10, nowe aplikacje przeznaczone do rozrywki i konsumpcji treści oraz kilka niespodzianek, które Microsoft zapewne ma w zanadrzu. Premiera Consumer Preview przewidziana jest na początek przyszłego roku, a końcowej wersji Windows 10 na lato 2015.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA