REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

HBO odcina kabel? W Polsce już po części to zrobił

Zapanowała globalna euforia na wieść o planach odcięcia HBO GO od kabla w Stanach Zjednoczonych. Nie przeceniałbym jednak tej informacji, a przynajmniej nie na tyle, aby uzasadnić gigantyczne spadki Netflixa na giełdzie. Szczególnie, że w Polsce też można mieć już HBO GO bez telewizji.

17.10.2014
14:43
HBO odcina kabel? W Polsce już po części to zrobił
REKLAMA

REKLAMA

O zapowiedzi HBO rozpisują się praktycznie wszyscy. Rzeczywiście jest to spora zmiana względem wcześniejszego stanowiska, które wykluczało możliwość odcięcia HBO GO od obecnego modelu biznesowego. Do podania szczegółowych informacji i daty startu zachowałbym jednak pewną powściągliwość.

hbo go, konkurs, ikona

HBO słynie z własnych doskonałych produkcji serialowych oraz pokaźnego portfolio filmowych premier. To wszystko dostępne jest praktycznie na całym świecie za pośrednictwem linearnych kanałów premium oraz usługi wideo na żądanie o nazwie HBO GO. Na chwile obecną jednak dostęp do serwisu VOD jest oferowany wyłącznie tym, którzy korzystają też z innych usług.

W przyszłym roku sytuacja ta ulegnie zmianie w Stanach Zjednoczonych. HBO ma wystartować z ofertą VOD niezależną od operatorów kablowych. Komunikat informuje właściwie tylko o tym i tak naprawdę nie zawiera szczegółów na temat tego, jak będzie wyglądała nowa usługa i kto będzie z niej mógł skorzystać. Oczekiwany jest dostęp do HBO GO w ramach rozsądnego cenowo abonamentu, niezależnego od innych ofert. Ale równie dobrze HBO w Stanach Zjednoczonych może uruchomić zupełnie nowy serwis VOD z własnymi produkcjami, nie obejmujący tych samych treści, co HBO GO w tej chwili.

To wszystko jednak problem osób mieszkających za Wielką Wodą.

To co będzie działo się z HBO i HBO GO w Europie zależy już od strategii jaką obejmie HBO Europe, czyli podmiot z siedzibą na Węgrzech odpowiedzialny za stacje HBO i Cinemax w 11 krajach starego kontynentu. Tu mogą być zaproponowane zupełnie inne usługi, z zupełnie innym modelem biznesowym, lepiej dopasowane do specyfiki rynku i stopnia nasycenia. HBO funkcjonuje tu głównie w krajach Europy Wschodniej, gdzie o pojawieniu się Netflixa na razie mowy nie ma, a lokalne serwisy VOD dopiero raczkują.

hbo_go_4

Przede wszystkim należy zauważyć, że dostępność HBO GO już w tej chwili jest szeroka i wcale nie jest uzależniona od posiadania pakietu HBO u swojego operatora. Najlepszym przykładem jest oferta Netii oraz jej submarki Dropss. Nie musimy kupować pakietów telewizyjnych, aby móc wykupić dostęp do HBO GO. Serwis jest dostępny także dla tych, którzy zdecydowali się na sam szerokopasmowy internet.

REKLAMA

Nie jest to pełne odcięcie od kabla, ale nie ma też mowy o konieczności opłacania linearnej telewizji.

Zmiana strategii amerykańskiego HBO to ważny krok ku rozwojowi serwisów VOD. Widać, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się prawdziwa batalia, która może przenieść się także do innych krajów. Zanim jednak zaczniemy się z tego cieszyć, warto już dziś rozejrzeć się i zastanowić, czy nie możemy mieć tego samego dokupując HBO GO u naszego operatora, bez konieczności opłacania drogich pakietów telewizyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA