REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Czym jest cyfrowe radio DAB+? Tu znajdziecie wszystkie odpowiedzi

Pod ostatnim wpisem dotyczącym poszerzenia zasięgu cyfrowego radia DAB+ znalazły się głosy proszące o wyjaśnienie tej technologii. Nie muszę tego robić sam - Polskie Radio wykonało za mnie niemal całą robotę.

18.08.2014
9:00
Czym jest cyfrowe radio DAB+? Tu znajdziecie wszystkie odpowiedzi
REKLAMA

Jak wytłumaczyć laikowi czym jest Cyfrowe Radio DAB+?

REKLAMA

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Tę informację, krótki film oraz szereg innych ważnych treści dotyczących cyfrowego radia znajdziemy pod adresem dab.polskieradio.pl. Strona ma nie tylko przejrzysty i nowoczesny interfejs, ale zgodnie z obecnymi standardami, dostosowuje się do urządzeń mobilnych.

Strona internetowa publicznego nadawcy na miarę XXI wieku

Szczerze jestem pod wrażeniem pracy wykonanej przez Polskie Radio. Publiczny nadawca stworzył serwis informacyjny, który w wyczerpujący, a zarazem bardzo przystępny sposób informuje o procesie cyfryzacji radia. Na stronie nie zabrakło najświeższych informacji o cyfrowym radiu, nie tylko z Polski, ale też ze świata. Odnajdziemy tutaj więc m.in. wycinki z mediów mówiących o DAB+, mapy zasięgów, czy opis etapów wprowadzania DAB+, którego pełne pokrycie kraju multipleksem Polskiego Radia ma zakończyć się do 1 grudnia 2020 roku.

polskie radio dab

Strona ma także sekcję FAQ oraz odpowiedzi na pytania użytkowników. Każdy zainteresowany może zadać własne poprzez zamieszczony na dole formularz. Witryna w uproszczonej wersji jest dostępna również po angielsku i rosyjsku, gdzie prezentowana jest również ramówka dla dodatkowych serwisów w innych językach w ramach DAB+.

PR robi PR cyfrowemu radiu

Polskie Radio robi dobry PR cyfryzacji radia w Polsce. Na razie publiczny nadawca jest jedynym, który rzeczywiście korzysta z DAB+. To sprawia, że cyfrowe radio w naszym kraju jest dość ułomne, będąc pozbawione obrażonych na KRRiT nadawców komercyjnych. Jednocześnie wyraźnie widać jak bardzo Polskiemu Radiu zależy na procesie cyfryzacji i jak dobrze ją promuje.

Polskie Radio przygotowało dobrze wyglądającą i świetną merytorycznie stronę o DAB. Zrobili to dlatego, że widzą w tym swój własny interes. Wygląda to znacznie lepiej niż fatalne spoty reklamowe cyfrowej telewizji naziemnej, czy strony rządowe poświęcone wyłączeniu analogowej telewizji.

Jeśli chcecie wiedzieć czym jest Cyfrowe Radio, nie wnikając w skomplikowane szczegóły techniczne, które znajdziecie na Wikipedii, zajrzyjcie na stronę Polskiego Radia.

REKLAMA

Szkoda tylko, że całość odbywa się bez komercyjnych nadawców, a wymiana radia nie dość, że kosztowna, to w samochodzie może skończyć się utratą możliwości sterowania nim z poziomu konsoli w kierownicy. Za to za przygotowanie dedykowanej strony Polskiemu Radiu należą się brawa - tak właśnie powinno się informować społeczeństwo o nowych technologiach.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA