REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uważajcie! Klienci T-Mobile, Allegro i Netii są na celowniku hakerów

Coraz częściej dowiadujemy się o próbach wyłudzenia pieniędzy od klientów dużych polskich firm. Tym razem na celowniku oszustów znaleźli się użytkownicy serwisu Allegro.pl oraz abonenci T-Mobile i Netii.

31.07.2014
9:01
Uważajcie! Klienci T-Mobile, Allegro i Netii są na celowniku hakerów
REKLAMA
REKLAMA

Oszuści wykorzystują metodę phishingu, czyli podszywania się pod znane firmy i wyłudzania danych lub pieniędzy.

Już miesiąc temu serwis konakt24.tvn24.pl alarmował o wiadomościach e-mail, które otrzymywali klienci iPKO. Wewnątrz podany był link prowadzący do bliźniaczo podobnej do oryginału strony logowania do banku, która służyła do wykradania loginów i haseł.

Pamiętajmy, że bank, operator, ani żadna poważna firma nigdy nie prosi o przesłanie danych do logowania przez e-mail

kradzież przez internet

Poczta Polska również została wykorzystana

W zeszłym tygodniu internauci informowali, że otrzymują maile od Poczty Polskiej, w których zawiadamiani są o konieczności odbioru przesyłki kurierskiej. W rzeczywistości nie było żadnych przesyłek do odbioru. Fałszywe wiadomości najczęściej zawierają spakowane archiwa, które po pobraniu przez odbiorcę mogą zainfekować komputer użytkownika.

Fala oszustw narasta

Dziś, osoby korzystające z serwisu Allegro.pl otrzymały informację o zaległych opłatach. Wiadomość wzorowana jest na standardowym szablonie stosowanym w rozliczeniach Allegro. Na pierwszy rzut oka trudno jest rozróżnić fałszywą od tej prawdziwej.

fałszywy e-mail z allegro

Charakterystycznym elementem fałszywek, po którym łatwo można rozpoznać ewentualne oszustwo, jest brak polskich znaków diakrytycznych.

Podobny zabieg zastosowano w przypadku wysyłki podrobionych faktur od T-Mobile oraz Netii

Klienci otrzymali faktury z wszelkimi danymi do zapłaty. Wiadomości wyglądają wiarygodnie, posiadają m.in. logo danego operatora, a adres nadawcy nie wzbudza żadnych podejrzeń.

Netia fałszywa faktura

Fałszywe rachunki coraz trudniej jest odróżnić od oryginału. Większość firm jednak nie przesyła całej faktury na skrzynkę swojego abonenta. Najczęsciej jest to jedynie potwierdzenie wystawienia faktury z informacją o możliwości podglądu na stronie internetowej, w portalu użytkownika danej sieci

W przypadku T-Mobile, zainfekowane  e-maile przychodzą z adresu twoja_f@aktura.t-mobile.pl. Operatorzy przestrzegają przed otwieraniem tego typu wiadomości. Najlepiej jest od razu usnuąć podejrzany e-mail, bez otwierania załączników.

Zastanawiające jest, że ostatnimi czasy znacznie wzrosła liczba tego typu ataków hakerskich. Być może okazują się one wymierne w skutkach dla oszustów. Miejmy nadzieję, że uda się znaleźć narzędzie, które skutecznie zlikwiduje próby wyłudzenia naszych danych i pieniędzy.

A póki co, musimy pozostać czujni i zawsze sprawdzać wiarygodność otrzymanych informacji.

REKLAMA

---

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA