Foto  /  Artykuł

Krótka historia Photoshopa - zobacz jak to się kiedyś robiło

Krótka historia Photoshopa – zobacz jak to się kiedyś robiło
102 interakcji
dołącz do dyskusji

Photoshop to prawdziwy dinozaur cyfrowego świata. Pierwsza wersja programu ukazała się w 1990 roku, a więc pewnie jeszcze przed narodzinami niejednego czytelnika Spider’s Web. Premiera najnowszej edycji Adobe Creative Cloud to dobra okazja, by przyjrzeć się burzliwej historii tego flagowego programu Adobe.

Najnowsza odsłona Photoshopa to prawdziwy kombajn, który służy fotografom, grafikom i projektantom. Nie wiem czy jest na świecie ktoś, kto opanował wszystkie narzędzia tego programu – nawet jeśli tak, to musiał poświęcić na szkolenia długie miesiące, jeśli nie lata. Nie zawsze tak było – pierwsze wersje programu były uboższe nawet od dzisiejszego windowsowego Painta!

Komputery i fotografia

Twórcami Photoshopa są bracia Thomas i John Knoll, ale program ten nie powstałby, gdyby nie ich ojciec, Glen Knoll. Był on profesorem i wykładowcą na college’u, zaś prywatnie miał dwie pasje: komputery i fotografię. Glen miał w piwnicy swojego domu ciemnię fotograficzną, w której spędzał każdą wolną od pracy chwilę. Takich chwil nie było zbyt wiele, gdyż pracę z uczelni musiał często zabierać do domu. Pewnego dnia pracy było tyle, że Glen wypożyczył z uczelni do domu komputer - Apple II Plus.

Thomas_knoll-Jhon_knoll_ Photoshop history

To wydarzenie mocno wpłynęło na synów naukowca, gdyż obaj postanowili pójść śladami ojca – i to nie tylko ścieżką naukową, ale również fotograficzną. W 1987 roku Thomas Knoll robił doktorat, a jego praca miała nosić rozbrajający tytuł "Przetwarzanie obrazów cyfrowych". Choć w międzyczasie domowy komputer zmienił się na Apple Macintosh Plus, to ciągle jeden problem pozostawał nierozwiązany – nie istniał wówczas program, który mógł wyświetlać zdjęcia w skali szarości. Ekrany potrafiły wyświetlać tylko coś lub nicczerń lub biel.

Ta potrzeba zaowocowała stworzeniem przez braci Knoll programu, który potrafi zasymulować odcienie szarości. Bracia zrealizowali to w taki sposób, że ich program po prostu odpowiednio zagęszczał czarne piksele, co dawało złudzenie płynnego przejścia z bieli do czerni.

Tak powstały podwaliny programu, który odmienił świat komputerów i fotografii. W 1988 roku raczkująca firma Adobe dostrzegła projekt i wykupiła prawa licencyjne do dystrybucji programu braci Knoll (do których w międzyczasie dołączyła dwójka znajomych).

Dzięki temu w 1990 roku światło dzienne ujrzał Photoshop 1.0.

Photoshop 1.0 – rok 1990

photoshop 01
photoshop 02

Pierwsza wersja Photoshopa wymagała do uruchomienia komputera z procesorem 8 MHz, wspieranym przez minimum 2 megabajty pamięci RAM, wyposażonego w napęd dyskietek (Photoshop 1.0 mieścił się na dyskietce 3,5 cala). Program działał tylko na komputerach Apple – wymagał systemu Mac System 6.0.3. Pierwsza pełna wersja programu obsługiwała już kolor.

Co ciekawe, wszystkie narzędzia z Photoshopa 1.0 istnieją do dziś. Nieśmiertelne lasso, rączka, gumka, ołówek, czy piórko to dziś podstawa każdego programu graficznego. PS 1.0 oferował jednak także różdżkę do zaznaczania, narzędzie klonowania, a także krzywe, poziomy i korekcje kolorów przy użyciu odcienia i nasycenia.

Photoshop 2.0 – rok 1991

photoshop 03
photoshop 04

Druga wersja Photoshopa wprowadziła obsługę koloru CMYK oraz maski. Pojawiła się także obsługa ścieżek wektorowych. Program potrafił także odczytać pliki programu Adobe Illustrator, które zamieniał na grafikę rastrową. Wszystko to odbyło się kosztem wymagań sprzętowych, które były dwukrotnie większe niż w pierwszej wersji programu.

Photoshop 2.5 – rok 1992

photoshop 05
photoshop 06

Jest to pierwszy Photoshop, który pojawił się także na komputerach z systemem Windows. Photoshop 2.5 był jednym z pierwszych na świecie programów multiplatformowych. W nowej wersji pojawiło się wsparcie grafiki 16-bitowej, a edycja programu o nazwie „Deluxe” była dostępna na płycie CD-ROM.

Photoshop 3.0 – rok 1994

photoshop 07
photoshop 08

W 1994 roku nastąpił przełom i ogromna rewolucja w grafice komputerowej, gdyż Photoshop 3.0 wprowadził obsługę warstw. Otworzyło to zupełnie nowy rozdział w interakcji z obrazem. Program wprowadził także palety kolorów. Do uruchomienia wymagał 16 MB pamięci RAM i 25 MB przestrzeni dyskowej.

Photoshop 4.0 – rok 1996

photoshop 09
photoshop 10

W czwartej odsłonie pojawiły się warstwy dopasowania (Adjustment Layers), a także akcje. Interfejs został ujednolicony z innymi programami Adobe. I to właściwie tyle. Zaskakujące jest, jak mało wystarczyło do wydania nowej wersji programu, choć obie nowości to prawdziwe kamienie milowe. PS 4.0 do uruchomienia wymagał 8-bitowej karty graficznej, 16 MB pamięci RAM, 25 MB rzestrzeni dyskowej i napędu CD-ROM.

Photoshop 5.0 – rok 1998

photoshop 11
photoshop 12

Piąta wersja Photoshopa wprowadziła możliwość edycji tekstu. W poprzednich wersjach tekst zapisywany był jako grafika rastrowa, i po jego wpisaniu nie można było go edytować tak, jak rozumiemy ten proces dzisiaj. W tej wersji zadebiutował także panel „historia”, który pozwalał na cofanie zmian o wiele kroków do tyłu. Nowości to także lasso magnetyczne do zaznaczania, jak i zarządzanie kolorem. Wymagania programu wzrosły dwukrotnie.

W 1999 roku pojawiła się wersja 5.5, w której zadebiutowało polecenie Zapisz dla internetu (Save for web).

Photoshop 6.0 – rok 2000

photoshop 15
photoshop 16

W wersji szóstej pojawiły się style warstw i kształty wektorowe. Mocno rozbudowano także opcje mieszania warstw. Pojawił się także filtr Liquify, czyli Formowanie, będące przyczyną kompleksów młodych dziewczyn na całym świecie. Od tej pory zaczął się agresywny retusz i formowanie idealnych ciał modelek. Program po raz pierwszy wymagał monitora z rozdzielczością 800x600 pikseli.

Photoshop 7.0 – rok 2002

photoshop 17
photoshop 18

Siódma wersja to dla mnie wyjątkowa edycja – był to pierwszy Photoshop, z którego korzystałem (wtedy jeszcze tylko dla zabawy). Działał on na systemie Mac OS X i na Windowsie XP, a więc powoli wkraczamy w czasy współczesne. W tej wersji wprowadzany tekst stał się całkowicie wektorowy. Wykorzystano także nowy silnik do malowania. Dużą nowością było wprowadzenie narzędzia pędzla korygującego (Healing brush). Wraz z programem po raz pierwszy zadebiutowała wtyczka Camera RAW, którą doskonale znają wszyscy fotografowie. W 2002 roku był to opcjonalny plugin do Photoshopa.

Photoshop CS – rok 2003

ps-cs10
ps-cs11

Ósma wersja programu pojawiła się pod nazwą CS i stanowiła część pakietu Creative Suite. Adobe postanowiło w ten sposób ujednolicić nazewnictwo i cykl wydawniczy swoich flagowych programów. Jeśli chodzi o funkcjonalność, zmian było tyle, że trudno je zliczyć. Wersja CS zupełnie odświeżyła Photoshopa. Pojawiła się druga wersja wtyczki Camera RAW, a program zyskał obsługę histogramu na żywo, okno cienie/podświetlenia (Shadow/Highlight), dopasowanie koloru, nowe filtry, w tym rozmycie soczewkowe obiektywu (Lens Blur), rozbudowaną hierarchię warstw, możliwość wprowadzania tekstu na ścieżkach i wsparcie dla plików powyżej 300.000 pikseli w każdym kierunku. Z ciekawostek: program wykrywał różnego typu banknoty i nie pozwalał na ich druk w wysokiej rozdzielczości.

Program wymagał monitora z rozdzielczością 1024x768, 320 MB miejsca na twardym dysku i 192 MB RAM.

Photoshop CS2 – rok 2005

ps-cs20
ps-cs21

Wersja CS2 przyniosła kolejne usprawnienia, między innymi Punktowy pędzel korygujący (Spot healing brush), korekcje perspektywy zdjęć, korekcję wad obiektywów, inteligentne wyostrzanie, redukcję czerwonych oczu, a także możliwość tworzenia obrazów HDR. Program wymagał 320 MB RAM i 750 MB przestrzeni dyskowej.

Photoshop CS3 – rok 2007

ps-cs30
ps-cs31

Dziesiąta odsłona Photoshopa przyniosła poprawę wydajności na słabszych komputerach, a także odświeżenie interfejsu. Pojawiły się narzędzia szybkiego zaznaczania (Quick Selection Tool), inteligentne filtry i nowe tryby mieszania warstw. Rozbudowano panel narzędzia krzywych oraz mikser kanałów. Po raz pierwszy obok standardowej wersji programu pojawiła się bardziej zaawansowana wersja Extended, w której pojawiły się narzędzia do edycji obiektów 3D. Program wymagał 512 MB RAM i 2 GB przestrzeni na dysku.

Photoshop CS4 – rok 2008

ps-cs40

Photoshop CS4 wprowadził akcelerację OpenGL oraz znacznie płynniejsze powiększanie i obracanie obrazu. Pojawiły się panele masek i dopasowani (Adjustments). Zadebiutowała także opcja skalowania z uwzględnieniem zawartości (Content-aware scaling). Usprawniono współpracę z drugim programem fotograficznym od Adobe, czyli Lightroomem. Program wymagał 512 MB RAM, choć d optymalnej pracy potrzebował 1 GB pamięci operacyjnej. Do sprawnego działania potrzeby był jednordzeniowy procesor z taktowaniem 1,8 GHz.

Photoshop CS5 – rok 2010

ps-cs50
ps-cs51

Jedną z najważniejszych nowości, które zupełnie odmieniły edycję fotografii, było wprowadzenie wypełnienia z uwzględnieniem zawartości (Content Aware Fill). Pamiętam jakie wrażenie zrobiło na mnie działanie tej funkcji, to był prawdziwy przełom. Poza tym do programu trafiło mnóstwo mniejszych nowości. W Photoshopie CS5 mocno usprawniono akcelerację sprzętową i współpracę z nowoczesnymi kartami graficznymi. Program po raz pierwszy wymagał dwurdzeniowego procesora, a także 1 GB RAM. Po raz pierwszy pojawiła się 64-bitowa wersja programu.

Photoshop CS6 – rok 2012

ps-cs60
ps-cs61

Zmiana widoczna na pierwszy rzut oka to odświeżenie interfejsu i zmiana domyślnych kolorów na znacznie ciemniejsze. Od tej pory wszystkie starsze wersje Photoshopa wyglądają po prostu archaicznie. W programie mocno rozbudowano filtry, dodając dużo nowych możliwości, np. symulację efektu tilt-shift, czy inteligentną obsługę symulację głębi ostrości zdjęć. Usprawniono także działanie narzędzia kadrowania (crop). Program zyskał także zaawansowane możliwości edycji wideo, a także obiektów 3D.

Photoshop CC – rok 2013

ps-cc

Pierwszy Photoshop w chmurze. Przejście na Adobe Creative Cloud oznaczało rezygnację ze standardowego cyklu wydawniczego, a nowe poprawki nanoszone były regularnie, nawet kilka razy w miesiącu. Jedną z flagowych nowości byłą redukcja poruszeń zdjęć.

Photoshop CC 2014 – obecnie

ps-cc-2014

Photoshop w wersji CC 2014 to pierwsze duże uaktualnienie od czasu wejścia w chmurę. Na moim komputerze gości dopiero od dwóch dni i dopiero poznaję wszystkie nowości. Jest ich naprawdę sporo, a najważniejsze z nich można obejrzeć w akcji w tym wpisie.

Pierwsze zdjęcie edytowane w Photoshopie

Na zakończenie niesamowita ciekawostka, czyli zdjęcie, które zostało obrobione w Photoshopie jako pierwsze w historii.

Jennifer in Paradise.tif ñ the first photoshopped pictureBrothers Knoll sent over their original Je

Nosi ono tytuł "Jennifer in Paradise" i przedstawia ono dziewczynę Johna Knolla, czyli jednego z twórców Photoshopa. Zdjęcie zostało wykonane na wyspie Bora Bora w 1987 roku. Zdjęcie powstało jako fotografia analogowa, której odbitka wielkości 6x4 cale została zeskanowana, po czym trafiła do wczesnych wersji Photoshopa jako plik “Jennifer in Paradise.tif”. Podczas prezentacji pierwszych wersji programu było to sztandarowe zdjęcie, na którym twórcy Photoshopa przedstawiali nowości w kolejnych odsłonach programu.