Swoje 24. urodziny teleskop Hubble'a świętuje nowym spektakularnym zdjęciem wylęgarni gwiazd
Dzisiaj mija 24 lata odkąd teleskop Hubble'a wyniesiono na orbitę okołoziemską. Teleskop, od tego czasu wciąż w użyciu, ma 2,4 m średnicy i robi zdjęcia w zakresie światła widzialnego, ultrafioletu i podczerwieni. Dzięki temu, że znajduje się ponad atmosferą ziemską, fotografie te przedstawiają piękne, ostre obrazy przestrzeni kosmicznej. Wiele zdjęć wykonanych przy pomocy teleskopu stało się znanymi i rozpoznawalnymi obrazami otaczającego nas kosmosu.
Jednym z takich rozpoznawalnych obrazów jest fotografia mgławicy NGC 2174 znajdującej się 6400 lat świetlnych od Ziemi. Charakterystyczny kształt mgławicy zapada w pamięć, nawet jeśli nie przypominamy sobie konkretnej nazwy.
Fotografie tego obszaru nieba były jednymi z wykonanych w 2001 roku przez teleskop Hubble'a obrazów. Teraz, w celu celebracji 24 lat na orbicie, otrzymujemy nowiutkie zdjęcia przedstawiające charakterystyczną mgławicę.
Mgławice są bardzo fotogenicznymi obiektami. Kolorowe chmury gazów, ostro świecące gwiazdy, powodują że widoki zapierają dech w piersiach. Wiele z najbardziej znanych obrazów pochodzących z teleskopu do właśnie obrazy mgławic: np. mgławica Tarantula czy mgławica Koński Łeb.
Sfotografowana na rocznicę NGC 2174 jest zwana często wylęgarnią gwiazd. Ogromne ilości gazu powoli formują młode słońca i rozświetlają okolicę na różne kolory. Kolory te powstają przez fotografowanie wielokrotne z różnymi filtrami kolorystycznymi i nałożenie obrazów na siebie.
Rocznica nie będzie obchodzona jedynie na orbicie. W Rzymie odbędzie się również specjalna konferencja zatytułowana Science with the Hubble Space Telescope IV, w czasie której podsumowane zostaną osiągnięcia związane z obserwacjami kosmosu przy pomocy teleskopu Hubble'a przez ostatnie 24 lata. Uczestniczący w konferencji naukowcy zadadzą sobie również pytanie nad przyszłością badania kosmosu i możliwymi usprawnieniami, jakich można dokonać w orbitalnym teleskopie.
var sdfile = 'http://www.spacetelescope.org/static/archives/videos/medium_flash/heic1406a.flv';var imagefile = 'http://www.spacetelescope.org/static/archives/videos/videoframe/heic1406a.jpg';var flashsrc = 'http://www.spacetelescope.org/static/djangoplicity/shadowbox3/libraries/mediaplayer5/player.swf';var sharelink = 'http://www.spacetelescope.org/videos/heic1406a/';var sharecode = '';var gaid = 'UA-2368492-6';var ipadfile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/medium_podcast/heic1406a.m4v';var mobilefile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/medium_podcast/heic1406a.m4v';var hdfile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/hd_and_apple/heic1406a.m4v';;
Odetchnijmy więc i przyjrzyjmy się widokom z głębokiego kosmosu i zadumajmy się przez chwilę nad faktem, że obraz mgławicy NGC 2174 jaki widzimy, pochodzi z odległej przeszłości - sprzed sześciu i pół tysiąca lat, bo tyle zajęło światłu dotarcie do nas z odległego rejonu kosmosu. Jak wygląda to teraz? Prawa rządzące naszym Wszechświatem uniemożliwiają nam dowiedzenie się tego.