REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Swoje 24. urodziny teleskop Hubble'a świętuje nowym spektakularnym zdjęciem wylęgarni gwiazd

Dzisiaj mija 24 lata odkąd teleskop Hubble'a wyniesiono na orbitę okołoziemską. Teleskop, od tego czasu wciąż w użyciu, ma 2,4 m średnicy i robi zdjęcia w zakresie światła widzialnego, ultrafioletu i podczerwieni. Dzięki temu, że znajduje się ponad atmosferą ziemską, fotografie te przedstawiają piękne, ostre obrazy przestrzeni kosmicznej. Wiele zdjęć wykonanych przy pomocy teleskopu stało się znanymi i rozpoznawalnymi obrazami otaczającego nas kosmosu.

24.03.2014
8:58
Teleskop Hubble'a obchodzi 24 urodziny
REKLAMA

Jednym z takich rozpoznawalnych obrazów jest fotografia mgławicy NGC 2174 znajdującej się 6400 lat świetlnych od Ziemi. Charakterystyczny kształt mgławicy zapada w pamięć, nawet jeśli nie przypominamy sobie konkretnej nazwy.

REKLAMA
hs-2014-18-a-large_web

Fotografie tego obszaru nieba były jednymi z wykonanych w 2001 roku przez teleskop Hubble'a obrazów. Teraz, w celu celebracji 24 lat na orbicie, otrzymujemy nowiutkie zdjęcia przedstawiające charakterystyczną mgławicę.

horsehead

Mgławice są bardzo fotogenicznymi obiektami. Kolorowe chmury gazów, ostro świecące gwiazdy, powodują że widoki zapierają dech w piersiach. Wiele z najbardziej znanych obrazów pochodzących z teleskopu do właśnie obrazy mgławic: np. mgławica Tarantula czy mgławica Koński Łeb.

Sfotografowana na rocznicę NGC 2174 jest zwana często wylęgarnią gwiazd. Ogromne ilości gazu powoli formują młode słońca i rozświetlają okolicę na różne kolory. Kolory te powstają przez fotografowanie wielokrotne z różnymi filtrami kolorystycznymi i nałożenie obrazów na siebie.

30_Doradus,_Tarantula_Nebula

Rocznica nie będzie obchodzona jedynie na orbicie. W Rzymie odbędzie się również specjalna konferencja zatytułowana Science with the Hubble Space Telescope IV, w czasie której podsumowane zostaną osiągnięcia związane z obserwacjami kosmosu przy pomocy teleskopu Hubble'a przez ostatnie 24 lata. Uczestniczący w konferencji naukowcy zadadzą sobie również pytanie nad przyszłością badania kosmosu i możliwymi usprawnieniami, jakich można dokonać w orbitalnym teleskopie.

Loading player...
REKLAMA

var sdfile = 'http://www.spacetelescope.org/static/archives/videos/medium_flash/heic1406a.flv';var imagefile = 'http://www.spacetelescope.org/static/archives/videos/videoframe/heic1406a.jpg';var flashsrc = 'http://www.spacetelescope.org/static/djangoplicity/shadowbox3/libraries/mediaplayer5/player.swf';var sharelink = 'http://www.spacetelescope.org/videos/heic1406a/';var sharecode = '';var gaid = 'UA-2368492-6';var ipadfile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/medium_podcast/heic1406a.m4v';var mobilefile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/medium_podcast/heic1406a.m4v';var hdfile = 'http://videos.spacetelescope.org/videos/hd_and_apple/heic1406a.m4v';;

Odetchnijmy więc i przyjrzyjmy się widokom z głębokiego kosmosu i zadumajmy się przez chwilę nad faktem, że obraz mgławicy NGC 2174 jaki widzimy, pochodzi z odległej przeszłości - sprzed sześciu i pół tysiąca lat, bo tyle zajęło światłu dotarcie do nas z odległego rejonu kosmosu. Jak wygląda to teraz? Prawa rządzące naszym Wszechświatem uniemożliwiają nam dowiedzenie się tego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA