RTV  / Artykuł

Czy jasność projektora ma znaczenie?

Tematu projektorów wciąż jeszcze nie wyczerpaliśmy. Ostatnio zwracałem uwagę na szerokie spektrum zastosowania rzutników, nie tylko w domu i biurze. Wcześniej dywagowaliśmy o ich przyszłości. Teraz czas powrócić do zakupów i zadać sobie pytanie – czy jasność jest istotnym parametrem podczas wyboru projektora.

Jak pokazuje praktyka, zakup rzutnika nie jest czymś prostym. Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu powinna być znacznie bardziej przemyślana, niż w wypadku telewizora czy monitora (przynajmniej do użytku domowego). Nie przystosowanie pokoju, brak źródeł, czy wybór po prostu urządzenia sprzecznego z przeznaczeniem zaowocuje problemami, niezadowoleniem i zbędnymi wydatkami. Dlatego oprócz technologii i typu urządzenia warto zwrócić też uwagę na parametr jakim jest jasność.

schemat z http://www.digitalprojection.com/
schemat z http://www.digitalprojection.com/

Samo pojęcie jasności wydaje się być oczywiste. Coś może być mniej lub bardziej jasne. W przypadku projektorów chodzi o uzyskiwany obraz, który w zależności od ekranu, przyciemnienia pokoju i mocy lampy będzie jaśniejszy lub ciemniejszy. W przypadku kina domowego raczej staramy się o to, aby pomieszczenie było zaciemnione, więc jasność będzie odgrywała mniejszą rolę, ale już w biurze, czy rozwiązaniach instytucjonalnych parametr ten odgrywa pierwsze skrzypce.

ANSI i CLO

Jasność rzucanego przez projektory obrazu jest oczywiście mierzalna. Wiodący sposób pomiaru został standardem na początku lat 90-tych - mowa o ANSI lumenach. O ile słowo lumen powszechnie kojarzymy, pewnie gdzieś tam jeszcze z czasów szkolnych, to już nie koniecznie musimy wiedzieć, czym lub kim jest ANSI. To skrót od American National Standards Institut, czyli instytucji zajmującej się właśnie standaryzacją.

PomiarANSI

Liczba, która widnieje we wszelkiego rodzaju broszurach informacyjnych projektorów jest średnią z 9 pomiarów dla danego urządzenia. Za pomocą fotodetektora mierzy się strumień światła padający na białą powierzchnię w 9 różnych punktach. Wyniki z pomiaru następnie są mnożone przez powierzchnię padania światła.

Standard ten jest powszechnie stosowany i w dość dobry sposób jest w stanie ocenić użyteczność poszczególnych projektorów. Metoda ta ma jednak swoje mankametny, ponieważ pomija różnice technologiczne w projektorach, kolor powierzchni oraz oświetlenie padające z otoczenia, odnosi się też wyłącznie do światła białego.

Aby wykazać swoje atuty Epson forsuje inny standard CLO. Color Light Output to natężenie światła białego. Metoda ta została w 2012 roku opublikowana przez Society for Information Display. Główną różnicą jest fakt pomiaru ekranu oświetlonego trzema podstawowymi kolorami, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim.

Jeden z materiałów promocyjnych zachwalających wysoką jasność urządzeń firmy EPSON
Jeden z materiałów promocyjnych zachwalających wysoką jasność urządzeń firmy EPSON

Japoński producent stara się w ten sposób podkreślić wyższość technologii 3LCD nad jednoukładowymi projektorami DLP. Według zapewnień, niektóre modele przy tej samej jasności światła białego mogą oferować trzy razy wyższą jasność światła barwnego. Dzięki temu otrzymujemy bardziej żywe, nie przytłumione kolory i ogólne doświadczenie z dużą jasnością.

Dlaczego tak jest tłumaczy nam Karol Andruszkiewicz dyrektor ds. projektorów w firmie Epson:

Technologia 3LCD gwarantuje mniejszą utratę światła dzięki ciągłemu wyświetalniu obrazu przez matryce LCD. . 3LCD to technologia, której zasada działania opiera się na rozszczepieniu światła na kolory: czerwony, zielony oraz niebieski. Następnie, przekazywane są one za pośrednictwem szeregu zwierciadeł do trzech paneli (stąd 3LCD), które tworzą jeden obraz, wyświetlany przez obiektyw.

Generalnie w obecnej chwili Japończycy starają się ugrać jak najwięcej na zaletach swojej technologii. W materiałach promocyjnych Epsona znajdziemy wiele informacji o jasności światła barwnego. Standaryzacja CLO pozwala na wymaganie odpowiednio wysokiego poziomu przez projektory, dzięki czemu czasem to właśnie takie produkty forsowane są w przetargach.

Odpowiedzmy więc: czy jasność ma znaczenie?

Warto się jednak zastanowić, czy kupując projektor do domu lub małego biura rzeczywiście musimy patrzeć na wysoką lub niską jasność projektora. Parametr ten bez dwóch zdań ma znaczenie w przypadku rozwiązań instalacyjnych. Tam gdzie projektor musi radzić sobie z dużym natężeniem innego oświetlenia, tam bardzo jasny projektor jest wskazany.

projektor sony

W przypadku kina domowego jasność nie ma większego znaczenia o ile jest to rzeczywiście pokój przystosowany, czyli w pełni zaciemniony. Jeśli chcielibyśmy oglądać filmy w domu jedynie w półmroku, przy leciutkim świetle, to wtedy należy już rzeczywiście zwrócić uwagę na jasność i jednocześnie żywe kolory. Jednak w standardowym pokoju kinowym z powodzeniem możemy stosować projektory DLP lub LCoS. Zapewnią nam one lepsze wrażenia kinowe niż słabiej radząca sobie z czernią technologia 3LCD.

projektor jvc

Mało do powiedzenia odnośnie jasności mamy też decydując się na kieszonkowe picoprojektory. Te malutkie urządzenia z diodami LED będą także oferowały równomierną jasność wszystkich kolorów RGB, ale sam poziom jasności nie będzie przekraczał 1000 ANSI Lumenów. Te niewielkie gadżety mają rację bytu jedynie w ciemnych pomieszczeniach.

Olbrzymią rolę jasność odegra jednak przy wyborze projektora prezentacyjnego. Urządzenia te zwykle użytkowane są w oświetlonych, a przynajmniej w niezaciemnionych pomieszczeniach. Kupując projektor biznesowy szczególnie taki, który będziemy przenosić z miejsca na miejsce, zwracajmy uwagę na jak najwyższą jasność, najlepiej powyżej 3000 ANSI Lumenów. Unikając zbyt ciemnych projektorów, łatwiej będzie użyć ich w trudniejszych warunkach.

Jasne jak słońce

Pamiętajmy jednak, że projektory to nie wyświetlacze i nigdy nie zagwarantują nam super jasności w nasłoneczniony dzień, szczególnie jeśli mowa o sprzęcie do użytku domowego i biurowego. Potężne instalacyjne urządzenie całkiem nieźle dają sobie radę w warunkach sztucznego oświetlenia, ale im ciemniej tym efekty są lepsze.

kino domowe projektor 2

Jasność ma więc znaczenie i jest parametrem, który warto brać pod uwagę. W końcu w pokoju kinowym obraz też nie może być zupełnie przytłumiony. Przy zakupie sprzętu do domu nie odgrywa to już takiego znaczenia. Natomiast w przypadku rozwiązani biurowych i bardziej zaawansowanych im jaśniej tym lepiej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst