Sprzęt  / Artykuł

Masz aplikacje w Google Play? Przeportuj je do Nokia Store, a zarobisz na nich więcej

Przez długi czas powstanie serii telefonów Nokia X było dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Byłem przekonany, że z powodu braku usług Google smartfony te będą pozbawione znacznej większości aplikacji, a co za tym idzie, bezużyteczne. Okazało się, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Telefony Nokia z serii X mogą być całkiem atrakcyjne dla konsumentów i deweloperów. Wynika to z faktu, że wszystkie lub niemal wszystkie aplikacje stworzone z myślą o systemie Android będą na nich działać i będą dostępne nie tylko w sklepie Nokii, ale też wielu sklepach partnerskich.

Może wydawać się, że z tego powodu wyszukiwanie poszczególnych programów będzie trudne. Komu bowiem chce się przeklikiwać przez kilka sklepów zamiast jednego? Nokia poradziła sobie z tym problemem czyniąc z Nokia Store nie tylko samodzielny sklep z aplikacjami, ale też ich agregat. Oznacza to, że jeśli w Nokia Store nie będzie interesującego nas programu, a znajdzie się on w sklepie partnerskim, Nokia Store nas do niego przekieruje.

nokia x aplikacje

Oprócz tego, podczas piątkowego spotkania w Nokia X Porting Bus przedstawiciele Nokii chwalili się, że 75 proc. aplikacji wszystkich aplikacji stworzonych z myślą o systemie Android będzie bezproblemowo działać też na urządzeniach Nokii z serii X.

Pewne problemy mogą sprawić tylko rozwiązania korzystające z trzech API Google’a służących między innymi do płatności oraz map. Tutaj Nokia jednak postarała się, żeby deweloperzy mogli łatwo zastąpić usługi Google tymi od Microsoftu.

karty kredytowe

Według Nokii, czas przeniesienia aplikacji z typowego Androida do Nokia Store waha się między dwoma, a czterema godzinami. Z kolei najdłuższy czas do tej pory przeznaczony na dopasowanie aplikacji do standardów Nokii i Microsoftu wynosił osiem godzin.

Fińska firma doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jej urządzenia z Androidem są skierowane przede wszystkim do krajów rozwijających się. W miejscach tych płacenie za aplikacje często jest utrudnione, gdyż niewielki odsetek ludzi posiada karty kredytowe. W Nokii X podstawową metod płatności będzie doliczenie ceny aplikacji do rachunku telefonicznego.

nokia x z androidem

Usługa ta będzie dostępna w 61 krajach świata u 163 operatorów i podejrzewam, że w wielu krajach będzie to popularna metoda płacenia za aplikacje. Wiem to po sobie - bardzo nie lubię podawać gdziekolwiek danych mojej karty, a najzwyczajniej w świecie nie chce mi się wyrabiać bezpiecznej karty przedpłaconej, przeznaczonej specjalnie do tego celu. Podpięcie rachunku operatora wydaje się być rozwiązaniem zarówno bezpiecznym, jak i niewymagającym naszej ingerencji.

Przeniesienie aplikacji na fińską wersję Androida będzie procesem łatwym, szybkim i potencjalnie opłacalnym. Teraz Nokia musi postarać się, by dotrzeć do jak największej liczby programistów i im to powiedzieć. Nie tylko za pomocą swojego biało-zielonego autobusu, ale przede wszystkim ogromnej kampanii informacyjnej oraz systemu nagród w zamian za przenoszenie najlepszych programów.

Taka kampania jest potrzebna, gdyż tak naprawdę Nokia potrzebuje deweloperów o wiele bardziej niż deweloperzy potrzebują Nokii.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst