REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Pokazano buty przyszłości - są żywe, regenerują się i trzeba o nie dbać, jak o roślinę

Tak wiem, brzmi to jak wariactwo. Gdy czytałem o tym, miałem wrażenie że rzeczywistość dogania fantastykę. Przed oczami stawały mi sceny z dwóch kompletnie różnych, fantastycznych światów. Pierwsza to leczenie się w płynie bacta w świecie Gwiezdnych Wojen - płynie, który pozwalał na regenerację tkanek i leczenie ran. Druga, to natryskiwane bezpośrednio na ciało, płynne ubrania, które opisywał Stanisław Lem w świecie przyszłości przedstawionym w powieści Powrót z gwiazd. Wygląda na to, że Shamees Aden, londyński projektant, ma wizję, która łączy obie te sceny.

13.12.2013
10:40
Pokazano buty przyszłości – są żywe, regenerują się i trzeba o nie dbać, jak o roślinę
REKLAMA
Bacta_Tank
REKLAMA

W czasie konferencji Wearable Futures, poświęconym takim tematom jak inteligentne materiały lub ubieralne technologie, Aden przedstawił swoją koncepcję inteligentnych butów, które zmieniają swój kształt oraz właściwości, reagując na podłoże. Gdy idziemy po twardym lub miękkim podłożu, materiał, z którego zbudowany jest but, zmieniałby swoją twardość w celu chronienia naszych stóp. Dodatkowo, na noc, zanurzalibyśmy but w specjalnym odżywczym płynie, dzięki czemu naprawiłby wszelkie uszkodzenia, których doznał w trakcie codziennego użytkowania.

Shamees Aden 4 of 5_o

Wszystko to za sprawą protokomórek (protocells), które, choć nie będąc częścią żywego organizmu, przejawiają cechy i zachowanie właściwe żywym komórkom. Znany jest film, nakręcony przez dr Rachel Armstrong w 2010 roku, przedstawiający zachowanie stworzonych w laboratorium protokomórek, noszący tytuł "Protocell Cirkus".

Samo pojęcie protokomórek pojawiło się w trakcie badań nad najwcześniejszymi zaczątkami życia, w trakcie prób znalezienia momentu, w którym związki chemiczne stają się żywe. W czasie eksperymentów prowadzonych od lat 60-tych XX wieku, naukowcy próbują odtworzyć warunki panujące w czasie powstawania życia na Ziemi - i obserwują formowanie się skomplikowanych związków chemicznych, które mogą być budulcami pierwszych żywych organizmów.

Tego typu komórki, zwane protokomórkami lub protobiontami, chce zastosować Shamees Aden w swoich butach. Chciałby, aby były drukowane za pomocą drukarek 3D - przez co dla użytkownika będą jak druga skóra, reagowały odpowiednio na zmieniające się warunki typu oświetlenie, temperatura i nacisk. Możemy sobie wyobrazić materiał, który np. zaczyna świecić w ciemności lub ogrzewać naszą stopę gdy robi się zimniej.

Komórki takie mają możliwość rozszerzania się lub kurczenia zależnie od położonego nacisku - mówi twórca koncepcji. - Gdy biegasz po różnych rodzajach podłoża, buty zrobione z protokomórek starają się ochronić twoje stopy - dodaje.

Protocell-Trainers-by-Shamees-Aden_dezeen_2

Po całym dniu aktywności, protokomórki tracą energię - Aden zakład odzyskiwanie jej poprzez zanurzenie ich w specjalnym płynie na noc.

- Musiałbyś dbać o nie jak o żywą roślinę - mówi Aden.

REKLAMA

Jest to na razie wizja przyszłości i coś co nazywa "koncepcją produktu", ale być może uda się ją zrealizować - Aden w swoich projektach współpracuje z naukowcami w celu ziszczenia swoich pomysłów. Przyszłość, w której protokomórki i "żyjące" części ubrań są na porządku dziennym, mogą się ziścić, wg. Aden, już w latach 50-tych XXI wieku... Czy tak będzie - przekonamy się już za około 40 lat...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA