REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Telewizory LG będą komunikować się ze smartfonami, a w przyszłości także z lodówką

W 2014 roku AllJoyn ma pojawić się w telewizorach LG. Dzięki temu koreański producent chce zawładnąć naszym domem. Ale nawet jak mu się nie uda, to jest to szansa na rozwój AllJoyn.

05.12.2013
16:36
Telewizory LG będą komunikować się ze smartfonami, a w przyszłości także z lodówką
REKLAMA

Common Language for the Internet of everything, czyli powszechny język internetu rzeczy – to hasło promujące otwarty standard AllJoyn opracowany przez Qualcomma, a jednocześnie pewna definicja tego, czym jest. Ten mający otwarty kod źródłowy standard ma ułatwić komunikację pomiędzy przedmiotami .

REKLAMA

Idea jest nad wyraz słuszna, ponieważ dotyczy szeregu urządzeń. Nie ogranicza się do jednej marki czy jednego systemu. Na chwilę obecną jednak brakuje konkretnych, komercyjnych rozwiązań, które wypromowałby ten standard i pozwoliłyby mu na rozwinięcie żagli.

Fabryka_LG_DSC7060

Jest szansa, że zmieni to LG. Według najświeższych informacji koreański producent na targach CES 2014 zaprezentuje zastosowanie AllJoyn w swoich telewizorach. Ponadto, poza nowymi modelami, wsparcie dla tego sposobu łączenia mają otrzymać urządzenia z 2013 i 2012 roku. Dzięki wykorzystaniu AllJoyn sterowanie telewizora za pomocą smartfona lub tabletu ma być jeszcze łatwiejsze.

Na samym sterowaniu jednak się nie skończy, dzięki AllJoyn będzie można jeszcze łatwiej przesyłać treści pomiędzy urządzeniami. W przyszłości LG, przy wykorzystaniu protokołu opracowanego przez Qualcomma, zamierza połączyć także inne urządzenia w swojej ofercie. Oznacza to, że AGD LG powinno wkrótce łączyć się ze smartfonami, komputerami itd.

Qualcomm AllJoyn

LG już wcześniej zapowiadał inteligentne sprzęty gospodarstwa domowego, a wykorzystanie AllJoyn pozwoli na ich łatwiejszą integrację nie tylko z urządzeniami mobilnymi LG, ale także konkurencji. Na razie jednak chodzi o telewizory, a tutaj AllJoyn jest po prostu kolejnym sposobem komunikacji. LG może nie uda się szybko stworzyć pełnego ekostystemu swoich urządzeń, ale jeśli protokół Qualcomma będzie odpowiednio komunikowany, to może inni producenci, a także sami użytkownicy się nim zainteresują.

REKLAMA

Na chwile obecną jednak działania LG wyglądają raczej na chwytanie się wszystkiego, aby stworzyć realną konkurencję dla Samsunga na rynku Smart TV. Telewizory LG wspomagane już dziś są przez tagi NFC, a na pokładzie znajdziemy Miracast czy też WiDi. Być może przyszłoroczne telewizory będą oparte na WebOS, a w Stanach sprzedawanych jest kilka modeli z Google TV. Ponadto Koreańczycy są wśród inicjatorów Smart TV Alliance, sojuszu na rzecz wspólnego SDK dla Smart TV. Patrząc z tej perspektywy współpraca z firmą Qualcomm dla LG jest po prostu kolejną cegiełką, która nie zwiastuje wielkiej rewolucji.

Mam nadzieje, że LG zaskoczy na CES odświeżoną platformą Smart TV oraz pokaże, jak można wykorzystać protokół AllJoyn. Przede wszystkim liczę na jego dalszy rozwój i popularyzację. Wspólny język sprzętów wydaje się być podstawą do myślenia o Internecie rzeczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA