REKLAMA

Simplenote na Androida to świetna aplikacja notatnika. Jej siła leży w prostocie

Nieco ponad miesiąc temu pisałem Wam o zamknięciu notatnika Catch. Miałem duży problem ze znalezieniem dla niego sensownej alternatywy i w rezultacie przesiadłem się z moimi notatkami do aplikacji typu to-do o nazwie Trello. Nie było to najlepsze wyjście, dlatego wiadomość o udostępnieniu oficjalnej wersji Simplenote na Androida mnie strasznie ucieszyła. Aplikacja wykonana przez Automaticc jest po prostu świetna.

13.09.2013 10.12
Simplenote na Androida to świetna aplikacja notatnika. Jej siła leży w prostocie
REKLAMA

Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć prosty i mało skomplikowany notatnik na urządzenia z Androidem, który będzie synchronizowany z chmurą. A takiego, który będzie zarówno dobrze działał, jak i wyglądał, a na dodatek będzie dostępny w formie aplikacji na smartfony oraz w wersji przeglądarkowej, ze świecą szukać. Najbliżej ideału był świetny notatnik Catch, ale niestety został on niedawno zamknięty.

REKLAMA
catch-skasowany

Prosty notatnik na Androida? Nie ma łatwo

Po ogłoszeniu zamknięcia Catch stanąłem przed trudnym wyborem nowego notatnika. To musi być dobra i przyjemna w użyciu aplikacja, bo korzystam z niej w końcu codziennie. Zupełnie nie podszedł mi nowy Google Keep, zresztą nie ufam już potentatowi rynku wyszukiwarek na tyle, aby związać się z jego kolejnym, niszowym produktem. W końcu za pół roku może się okazać, że zostanie on zamknięty i zostanę znów z przysłowiową ręką w nocniku.

Przetestowałem kilkanaście aplikacji i w końcu wylądowałem na Trello, które jest tak naprawdę aplikacją to-do i nie spełnia zadania idealnie. Tylko nie widziałem nic lepszego, a zupełnie nie umiem się przekonać do Evernote'a. Ja wiem, że to jest świetne narzędzie z masą rozszerzeń, wtyczek i aplikacji klienckich, ale po prostu do synchronizacji krótkich notatek między przeglądarką a telefonem jest to zbyt duży kombajn. Jego interfejs mnie odstrasza i dopisanie kilku zdań wymaga zbyt wielu "tapnięć" w ekran.

simplenote web

Simplenote, czyli naprawdę proste notatki

W zamierzchłych czasach, gdy telefon służył mi wyłącznie do dzwonienia, notatki trzymałem na komputerze w plikach tekstowych. Po odkryciu chmury natknąłem się natomiast na idealną usługą wręcz skrojoną na moje potrzeby. Prosty notatnik o nazwie nomen omen Simplenote działał bardzo szybko, a jego interfejs był po prostu przyjazny i wygodny. Interfejs wersji web składa się wyłącznie z dwóch elementów: listy notatek i samej notatki. Przełączanie się między notatkami jest natychmiastowe, a zmiany zapisywane są w locie. Znaleźć można też rozszerzenie pozwalające na zarządzanie notatkami z przeglądarki Chrome.

Można nawet za pomocą suwaka przywrócić stare wersje notatek, a notatka to po prostu plik tekstowy bez możliwości formatowania, a jedyną zaawansowaną funkcją jest przypisywanie tagów bądź przypinanie notatek na górze listy. Niestety po zakupie pierwszego telefonu z Androidem szybko się do Simplenote zraziłem, ponieważ nie było żadnej sensownej aplikacji mobilnej. Produkcje niezależnych deweloperów wyglądały jak pisane na kolanie, a twórcy wydali wyłącznie wersję na Apple iOS. Po kilku latach, co jest efektem przejęcia Simplenote przez Automattic na początku tego roku, tydzień temu pojawiła się w końcu wersja na Androida.

SimpleNote Android

Aplikacja na Androida to mistrzostwo prostoty

Z wielką chęcią wracam do tej usługi, bo aplikacja ma wszystkie zalety wersji przeglądarkowej. Jest po prostu do bólu prosta. Dostępne ekrany to lista notatek, wysuwany panel z listą tagów oraz sama notatka w oknie edycji z przyciskiem udostępnienia. W ustawieniach aplikacji dostępne są dwie pozycje. Można wybrać stopień zagęszczenia listy notatek na liście. Domyślnie widać tytuł i pierwsze dwa wiersze, ale można wyświetlać same tytuły. Drugą możliwością personalizacji jest wybór metody sortowania - alfabetyczne, po dacie utworzenia lub po dacie modyfikacji.

I to tak naprawdę wszystko, bo ten program do notatek jest faktycznie prosty do bólu. Pozwala na współdzielenie notatek przez wpisanie adresu odbiorcy w tagu. Dostanie on powiadomienie email i do obejrzenia notatki nie potrzebuje nawet zakładać konta. Wszystko działa bezbłędnie i szybko, a aplikacja ma nawet interfejs dostosowany do tabletów. Więc czego chcieć więcej? Sprawdziłem na koniec szybkość synchronizacji z wersją przeglądarkową. Dość powiedzieć, że jest ona po prostu natychmiastowa i zmiany w obie strony nanoszone są w czasie rzeczywistym.

Simplenote Tablet
REKLAMA

Aplikację można przetestować na trzy sposoby: bez logowania, logując się na koncie albo zakładając nowe konto bezpośrednio w niej, jeśli wcześniej takowego nie mieliście. Założenie konta pozwala na wykorzystanie mechanizmu synchronizacji, więc warto to zrobić, bo notatki będą wtedy przechowywane w chmurze. Nawet jeśli użytkownik nie zamierza korzystać z usługi poza telefonem, to ochroni go to przed trwałym zniknięciem notatek na wypadek utraty lub zniszczenia się telefonu.

Simplenote na Androida dostępne jest w sklepie z aplikacjami Google. Co jest miłym zaskoczeniem, aplikacja nie ma żadnych reklam i jest zupełnie bezpłatna.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA