Tech  / Artykuł

Simplenote na Androida to świetna aplikacja notatnika. Jej siła leży w prostocie

Picture of the author

Nieco ponad miesiąc temu pisałem Wam o zamknięciu notatnika Catch. Miałem duży problem ze znalezieniem dla niego sensownej alternatywy i w rezultacie przesiadłem się z moimi notatkami do aplikacji typu to-do o nazwie Trello. Nie było to najlepsze wyjście, dlatego wiadomość o udostępnieniu oficjalnej wersji Simplenote na Androida mnie strasznie ucieszyła. Aplikacja wykonana przez Automaticc jest po prostu świetna.

Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć prosty i mało skomplikowany notatnik na urządzenia z Androidem, który będzie synchronizowany z chmurą. A takiego, który będzie zarówno dobrze działał, jak i wyglądał, a na dodatek będzie dostępny w formie aplikacji na smartfony oraz w wersji przeglądarkowej, ze świecą szukać. Najbliżej ideału był świetny notatnik Catch, ale niestety został on niedawno zamknięty.

Prosty notatnik na Androida? Nie ma łatwo

Po ogłoszeniu zamknięcia Catch stanąłem przed trudnym wyborem nowego notatnika. To musi być dobra i przyjemna w użyciu aplikacja, bo korzystam z niej w końcu codziennie. Zupełnie nie podszedł mi nowy Google Keep, zresztą nie ufam już potentatowi rynku wyszukiwarek na tyle, aby związać się z jego kolejnym, niszowym produktem. W końcu za pół roku może się okazać, że zostanie on zamknięty i zostanę znów z przysłowiową ręką w nocniku.

Przetestowałem kilkanaście aplikacji i w końcu wylądowałem na Trello, które jest tak naprawdę aplikacją to-do i nie spełnia zadania idealnie. Tylko nie widziałem nic lepszego, a zupełnie nie umiem się przekonać do Evernote'a. Ja wiem, że to jest świetne narzędzie z masą rozszerzeń, wtyczek i aplikacji klienckich, ale po prostu do synchronizacji krótkich notatek między przeglądarką a telefonem jest to zbyt duży kombajn. Jego interfejs mnie odstrasza i dopisanie kilku zdań wymaga zbyt wielu "tapnięć" w ekran.

Simplenote, czyli naprawdę proste notatki

W zamierzchłych czasach, gdy telefon służył mi wyłącznie do dzwonienia, notatki trzymałem na komputerze w plikach tekstowych. Po odkryciu chmury natknąłem się natomiast na idealną usługą wręcz skrojoną na moje potrzeby. Prosty notatnik o nazwie nomen omen Simplenote działał bardzo szybko, a jego interfejs był po prostu przyjazny i wygodny. Interfejs wersji web składa się wyłącznie z dwóch elementów: listy notatek i samej notatki. Przełączanie się między notatkami jest natychmiastowe, a zmiany zapisywane są w locie. Znaleźć można też rozszerzenie pozwalające na zarządzanie notatkami z przeglądarki Chrome.

Można nawet za pomocą suwaka przywrócić stare wersje notatek, a notatka to po prostu plik tekstowy bez możliwości formatowania, a jedyną zaawansowaną funkcją jest przypisywanie tagów bądź przypinanie notatek na górze listy. Niestety po zakupie pierwszego telefonu z Androidem szybko się do Simplenote zraziłem, ponieważ nie było żadnej sensownej aplikacji mobilnej. Produkcje niezależnych deweloperów wyglądały jak pisane na kolanie, a twórcy wydali wyłącznie wersję na Apple iOS. Po kilku latach, co jest efektem przejęcia Simplenote przez Automattic na początku tego roku, tydzień temu pojawiła się w końcu wersja na Androida.

Aplikacja na Androida to mistrzostwo prostoty

Z wielką chęcią wracam do tej usługi, bo aplikacja ma wszystkie zalety wersji przeglądarkowej. Jest po prostu do bólu prosta. Dostępne ekrany to lista notatek, wysuwany panel z listą tagów oraz sama notatka w oknie edycji z przyciskiem udostępnienia. W ustawieniach aplikacji dostępne są dwie pozycje. Można wybrać stopień zagęszczenia listy notatek na liście. Domyślnie widać tytuł i pierwsze dwa wiersze, ale można wyświetlać same tytuły. Drugą możliwością personalizacji jest wybór metody sortowania - alfabetyczne, po dacie utworzenia lub po dacie modyfikacji.

I to tak naprawdę wszystko, bo ten program do notatek jest faktycznie prosty do bólu. Pozwala na współdzielenie notatek przez wpisanie adresu odbiorcy w tagu. Dostanie on powiadomienie email i do obejrzenia notatki nie potrzebuje nawet zakładać konta. Wszystko działa bezbłędnie i szybko, a aplikacja ma nawet interfejs dostosowany do tabletów. Więc czego chcieć więcej? Sprawdziłem na koniec szybkość synchronizacji z wersją przeglądarkową. Dość powiedzieć, że jest ona po prostu natychmiastowa i zmiany w obie strony nanoszone są w czasie rzeczywistym.

Aplikację można przetestować na trzy sposoby: bez logowania, logując się na koncie albo zakładając nowe konto bezpośrednio w niej, jeśli wcześniej takowego nie mieliście. Założenie konta pozwala na wykorzystanie mechanizmu synchronizacji, więc warto to zrobić, bo notatki będą wtedy przechowywane w chmurze. Nawet jeśli użytkownik nie zamierza korzystać z usługi poza telefonem, to ochroni go to przed trwałym zniknięciem notatek na wypadek utraty lub zniszczenia się telefonu.

Simplenote na Androida dostępne jest w sklepie z aplikacjami Google. Co jest miłym zaskoczeniem, aplikacja nie ma żadnych reklam i jest zupełnie bezpłatna.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst