REKLAMA

Nowy mobilny Gmail to zmiany na plus, ale też mały krok w tył dla zaawansowanych użytkowników

Google postanowiło nieco odświeżyć swoje aplikacje pocztowe. Ewolucja jest przeprowadzana etapami, a na pierwszy ogień poszła aplikacja webowa. Wczoraj doczekaliśmy się kontynuacji zmian, czyli aktualizacji aplikacji Gmail na Androidzie.

04.06.2013 07.01
Nowy mobilny Gmail to zmiany na plus, ale też mały krok w tył dla zaawansowanych użytkowników
REKLAMA
REKLAMA

Ze zmianami Google’a często jest tak, że początkowo ich nie rozumiem lecz z czasem przyzwyczajam się do wprowadzonych modyfikacji i po kilku tygodniach wyrabiam sobie na ich temat opinię, która różni się od pierwszego, często niepewnego wrażenia.

Podobnie jak Ewa mam pewne obawy co do tego w którym kierunku idzie Gmail. Lecz całkiem możliwe, że teraz gdy nowego Gmaila mam już w przeglądarce, oraz na telefonie i tablecie łatwiej przyjdzie mi poznanie i wczucie się w nową filozofię skrzynki pocztowej Google.

Nie ma rewolucji, jest ewolucja

Nowy Gmail, którego przedpremierowo testował Przemek, wprowadził podział maili na kategorie. Oprócz głównej skrzynki odbiorczej mamy do dyspozycji do czterech nowych podkategorii, do których będą trafiały nasze maile. To z ilu dodatkowych zakładek tematycznych będziemy chcieli korzystać, zależy wyłącznie do nas, a możemy wybierać spośród: społeczności, ofert, powiadomień i for.

gmail tablet 2

Po aktywowaniu tej funkcji. Gmail automatycznie będzie przeglądał nasze maile i gdy wyłapie w nich jakieś powiadomienia z sieci społecznościowych to automatycznie przeniesie taką wiadomość do odpowiedniego folderu. Podobnie będzie działo się z ofertami z newsletterów, które subskrybujemy, powiadomieniami i potwierdzeniami ze sklepów internetowych oraz forami.

Przyznam, że skrypt ten działa całkiem sprawnie. Gmail dobrze rozpoznaje maile i przydziela je do odpowiednich kart. Jeżeli jednak do głównej skrzynki trafią maile, które naszym zdaniem powinny znaleźć się w jakiejś kategorii tematycznej to możemy je tam przenieść ręcznie. Gmail, będzie uczył się naszych nawyków i w przyszłości sam lepiej posegreguje pocztę.

Szkoda, że zabrakło możliwości tworzenia nowych, własnych kategorii.

Menu boczne, czyli szukamy priorytetów

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wysuwane z lewej strony menu boczne. Możemy je aktywować klikając na logo Gmaila w lewym górnym rogu lub poprzez przesunięcie palcem od lewej krawędzi ekranu.

Panel ten pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy kontami Gmail oraz nowymi kategoriami.

W tym miejscu znalazły się również stare dobrze znane już priorytety. Osoby, które korzystały z tej funkcji w Gmailu, zapewne mogą za nią tęsknić.

Jak działają priorytety? Poczta Google pozwala na segregowanie wiadomości według ich wagi. Dzięki temu nie najpierw zabieramy się za czytanie i odpowiadanie na ważne dla nas wiadomości, a dopiero po skończonej pracy przechodzimy do zapoznania się z mniej ważną korespondencją.

Ta funkcjonalność była wykorzystywana przez tzw hard userów lub po prostu oświadczonych internautów. Swego czasu pokazałem kilku mniej wtajemniczonym osobom działanie priorytetów i niestety ta funkcja je przerosła. Nie potrafiły zrozumieć, że nieprzeczytane maile są zarówno na górze jak i w dole listy wiadomości.

Jestem przekonany, że Google nie było zadowolone z tego ile osób zdecydowało się na aktywowanie funkcji priorytetów. Stąd zapewne nowa modyfikacja poczty. Priorytety nie były dobre dla każdego, gdyż ich obsługa wymagała dokładniejszego zapoznania się z systemem działania oraz odpowiedniego oznaczania maili jako ważne, aby z czasem skrypt działał sprawniej.

Nowe kategorie są bardzo wygodne i przede wszystkim łatwe w obsłudze. Nawet niedoświadczony internauta zrozumie, że główną korespondencję ma w pierwszym oknie, a wszelkie komunikaty, powiadomienia i raporty, są segregowane tematycznie i wpadają do kolejnych kart.

Co ważne nowa mobilna aplikacja Gmaila pozwala odświeżyć folder z wiadomościami gestem przesunięcia palca w dół. Do tej pory ta funkcja skrywała się pod przyciskiem w belce menu co było mniej wygodnym, a już na pewno mniej intuicyjnym rozwiązaniem.

Co wybrać, nowe czy stare?

Zdania są podzielone. Wielu wymagających użytkowników woli pozostać przy priorytetach. Jednak, gdy do tej pory używaliście klasycznego wyglądu skrzynki Gmail i niezbyt przejmowaliście się problemem utrzymywania w niej porządków to nowe kategorie znacząco pomogą Wam w zapanowaniu nad chaosem.

gmail tablet

Osobiście zostanę przy nowych kategoriach, aby je lepiej poznać i wyrobić sobie opinię po kilku tygodniach użytkowania. Tym bardziej, że teraz moja poczta wygląda identycznie na tablecie, smartfonie oraz ekranie komputera.

Jak aktywować nowego Gmaila?

Aby włączyć nową skrzynkę Gmail w przeglądarce musicie kliknąć na koło zębate prowadzące do ustawień (znajduje się ono w okolicach prawego górnego rogu ekranu). Następnie należy wybrać opcję skonfiguruj skrzynkę odbiorczą i przejść przez krótki samouczek.

aktywacja nowego gmaila
REKLAMA

Nowego mobilnego Gmaila na Androida pobierzecie z tego adresu. Jest to plik APK, który po instalacji podmieni dotychczasową aplikację Gmail na nową. Aby go zainstalować musicie mieć włączoną możliwość instalacji oprogramowania z nieznanych źródeł.

Jeżeli nie chcecie pobierać pliku APK to możecie poczekać, aż aktualizacja Gmaila trafi oficjalnie do Google Play i stamtąd zainstalujecie ją w tradycyjny sposób.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA