REKLAMA

Dziś debiutuje nowa skrzynka odbiorcza w Gmailu! Testowaliśmy ją od dłuższego czasu

Od dłuższego czasu testuję nową skrzynkę odbiorczą w Gmailu, która właśnie dzisiaj ma swoją premierę i choć zmiany nie są nazbyt rewolucyjne, to jednak powinny przypaść do gustu głównie tym, którzy w mailach mają bałagan.

29.05.2013 15.57
Dziś debiutuje nowa skrzynka odbiorcza w Gmailu! Testowaliśmy ją od dłuższego czasu
REKLAMA

Ja bałaganu w mailach nie mam, bo poczta e-mail jest podstawowym narzędziem mojej pracy a ja w kwestiach zawodowych lubię mieć porządek. Wszystkie przychodzące wiadomości odczytuję na bieżąco (wg raportu Aktywność na koncie Google jest ich średnio 75 dziennie) w momencie, gdy do mnie przychodzą, po czym odpowiednio je oznaczam - to idzie do listy zadań, to można usunąć, to przenoszę do folderu z projektami, na to mogę odpowiedzieć jutro, itd. Mimo sporej liczby otrzymywanych maili nie cierpię więc na syndrom pękającej w szwach skrzynki odbiorczej. Nie muszę prowadzić cyklicznych projektów typu "inbox zero" - po prostu działam na bieżąco.

REKLAMA

Jestem również zadeklarowanym użytkownikiem Gmaila, którego uważam za zdecydowanie najlepszy system poczty e-mail, jednak rzadko kiedy korzystam z niego w wersji webowej. Korzystając z MacBooka - a to najczęstszy u mnie przypadek w codziennej pracy - Gmaila obsługuję wewnątrz doskonałej systemowej aplikacji Mail systemu OS X. Nowa skrzynka, którą Google włączył mi w wersji webowej nie jest więc przeze mnie wykorzystywana w sposób nadmiernie częsty także dlatego.

nowa skrzynka gmail

Niemniej jednak doceniam fakt, że dzisiejsze zmiany mogą nieść sporą pomoc dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie codziennie stosują się do zasady "inbox zero". Większość znanych mi osób - czy to z rodziny, czy znajomych - raczej tonie w nieodebranych mailach (albo i odebranych, tyle że odznaczonych jako nieodebrane, bo w ten sposób zaznaczają sobie pozycje do zrobienia), znaczna część osób opiera się tylko i wyłącznie na wersji webowej Gmaila. W ich przypadku dzisiejsze nowości Google'a mogą okazać się zbawienne.

Nowa skrzynka odbiorcza Gmaila to tak naprawdę wprowadzenie podziału, sortowania na maile różnego typu. Dostajemy bowiem do dyspozycji podział na cztery kategorie: społeczności, oferty, powiadomienia oraz fora. Oczywiście jest też kategoria 'główne', która grupuje wszystkie maile.

Jakie maile grupują poszczególne skrzynki?

Społeczności - wiadomości z serwisów społecznościowych, serwisów do udostępniania mediów, serwisów randkowych, platform z grami online i innych społeczności

Oferty - promocje, okazje i inne maile promocyjne

Powiadomienia - potwierdzenia, rachunki, oświadczenia

Fora - wiadomości z forów, grup dyskusyjnych i list mailingowych

Gmail – nowa skrzynka, oferty
Gmail – nowa skrzynka, powiadomienia

W trakcie moich testów nowego Gmaila próbowałem sprawdzać, czy poszczególne kategorie dobrze wyłuskują typy wiadomości e-mail. W większości przypadków tak właśnie się działo - oferty trafiały do ofert, a powiadomienia z sieci społecznościowych do społeczności. Jedyny problem, jaki zauważyłem, to chyba nadmierne wykorzystanie skrzynki "powiadomienia". W wielu przypadkach, w moim odczuciu lepszą kategorią byłyby "oferty".

Warto jednak podkreślić, że maile możemy przenosić z jednej karty na drugą prostą metodą przeciągnij/upuść, a Gmail zapamięta naszą decyzję i kolejny mail o podobnym charakterze trafi do odpowiedniej, wybranej przez nas skrzynki.

Gmail pozwala także na dostosowanie skrzynki odbiorczej Gmail do własnych potrzeb. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z działania Powiadomień, to możemy usunąć kartę i korzystać z pozostałych czterech.

Oczywiście jeśli komuś nie przypadnie do gustu sposób działania bądź też wygląd nowej skrzynki odbiorczej w Gmailu, to zawsze może wrócić do klasycznego widoku. W przeciwieństwie do częstego zachowania konkurentów, Google nie nakazuje przesiadki na nowe rozwiązanie.

Gmail – nowa skrzynka, wybierz karty

Nowy Gmail także w aplikacjach na Androida i iOS

Nowa wersja Gmaila ma być także dostępna na urządzeniach mobilnych z systemami Android (od wersji 4+) oraz iOS. Niestety nie miałem sposobności testowania tych nowości wcześniej, a szkoda, bo w moim przypadku to właśnie na urządzeniach mobilnych nowy Gmail przydałby mi się najbardziej.

Z materiałów dostarczonych mi przez Google'a kilka dni temu wynika, że implementacja nowości w Gmailu na Androida będzie szczególnie przydatna. Na jednym bowiem ekranie dostajemy informacje nie tylko na temat nowych otrzymanych wiadomościach e-mail, ale także ich charakteru. Bezpośrednio z pierwszego ekranu można także wskoczyć do wybranej nowej skrzynki odbiorczej.

Nowy Gmail – Android i iOS
REKLAMA

Z informacji od Google'a wynika, że nowa skrzynka udostępniana jest od 29 maja, godz. 18:00, a wszyscy użytkownicy będą mieli do niej dostęp w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli ktoś chciałby wypróbować ją wcześniej, to należy szukać ikony kółka zębatego i w ustawieniach wybrać opcję "Konfiguruj skrzynkę odbiorczą".

Jak już włączycie nową skrzynkę odbiorczą w Gmailu, to dajcie nam znać co o niej sądzicie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA