REKLAMA

Zobacz jak śledzi cię internet

Wczoraj wieczorem zafascynowana przeglądałam internet jednocześnie obserwując w czasie rzeczywistym, kto śledzi moje ruchy. Johnathan Nightingale z Mozilli wspomniał o tym rozszerzeniu do przeglądarki w kontekście prywatności, a ja dziwię się, że wcześniej się do niego nie dogrzebałam sama. Jeśli jesteście przewrażliwieni na punkcie prywatności, to może lepiej nie instalujcie.

06.06.2013 13.26
Zobacz jak śledzi cię internet
REKLAMA

Collusion można pobrać dla Firefoksa i Chrome'a. Rozszerzenie nie tylko jest blokerem wyświetlającym liczbę skryptów na stronach. Pokazuje również, jak nasze dane poruszają się po stronach i usługach, o których może nawet nie słyszeliśmy i jak bardzo połączone są wszystkie systemy reklamowych szpiegów.

REKLAMA

Wchodząc na natemat.pl otrzymujemy podstawowy wykres - w środku naTemat, strona którą wyświetliliśmy, a dookoła strony i usługi, które dostały informację od naTemat o tym, że dokonaliśmy odwiedzin, coś kliknęliśmy. Niektóre strony zewnętrzne wysyłają te dane jeszcze dalej. Okazuje się więc, że wchodząc na ten serwis blogowo-informacyjno-newsowo-jakiśtam 16 - SZESNAŚCIE dodatkowych podmiotów dowiedziało się o tym fakcie. Niektóre "niewinne", jak Google Analytics, Facebook czy Twitter, pewnie przez przyciski, niektóre statystyczne, jak gemius, a niektóre typowo reklamowe.

natemat

Udajmy, że takie są moje nawyki i lubię czytać polskie media. Po Natemat wchodzę na gazeta.pl:

natemat gazeta

O moich dwóch ruchach poinformowano już 25 podmiotów, w tym 6 wspólnych dla gazeta.pl i naTemat. Dodaję do tego Interię, WP.pl, Onet.pl i TVN24.pl. Odwiedziłam więc łącznie sześć polskich popularnych serwisów i oto, co dostaję:

6

Dorzucam allegro.pl, google.pl, ceneo.pl, filmweb.pl, o2.pl i kwejka. Dorzucam jeszcze Pudelka od o2, niech będzie. Mój Collusion graph zaczyna wariować i mieścić się na ekranie.

wariacja

A ponieważ to podobno mocne, dorzucam jeszcze zagraniczne strony. Wchodzę na Huffington Post, Yahoo.com, Yahoo.pl, NYTimes.com, TheAtlantic.com, WSJ.com. Collusion w FireFoksie nie wyrabia.

zwiecha

Ale w Chromie trochę działa.

collusion
REKLAMA

I warto chyba pozostawić to bez komentarza, zamiast rozwodzić się nad bezpieczeństwem i prywatnością danych.

cholibka
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA