REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kytephone – kontrola rodzicielska w smartfonach z Androidem

Najnowsze smartfony dają użytkownikom wiele możliwości, ale również wystawiają ich na nowe pokusy i zagrożenia. Aby nad tym wszystkim zapanować powstała aplikacja kontroli rodzicielskiej dla urządzeń z Androidem.

06.04.2013
18:37
Kytephone – kontrola rodzicielska w smartfonach z Androidem
REKLAMA

Kytephone to aplikacja kontroli rodzicielskiej, której można używać zarówno na tabletach jak i smartfonach z Androidem. Sposoby wykorzystania są dwa. Po pierwsze, możemy ją zainstalować w smartfonie dziecka, tak by mieć wiedzieć, z jakich jego możliwości i kiedy korzysta. Po drugie, Kytephone można aktywować na naszym urządzeniu, które czasami dajemy do zabawy dziecku. Dopiero z uruchomionym Kytephone możemy być spokojni, że ważne kontakty, zdjęcia, pliki czy e-maile nie padną ofiarą najmłodszego członka rodziny.

REKLAMA

Zajmijmy się jednak podstawowym przeznaczeniem aplikacji. Na samym początku należy założyć konto w usłudze, po czym na nasz adres e-mailowy otrzymamy potwierdzenie oraz kod, który pozwoli nam dezaktywować tryb dziecka w przypadku braku połączenia smartfona z internetem. Warto zatem zachować ten e-mail na później.

Kytephone umożliwia zdefiniowanie numerów, na jakie użytkownik smartfona może wykonywać połączenia. Można również wybrać konkretne aplikacje zainstalowane w smartfonie, z których w trybie przeznaczonym dla dzieci będą one mogły korzystać. Jeżeli ktoś nie chce, by dziecko spędzało długie godziny grając w Angry Birds czy inne gry, to należy ustalić dzienny limit czasu, jaki może poświęcić na rozrywkę na ekranie smartfona. Gdy już ustawimy wszystkie parametry wystarczy aktywować aplikację i od tej pory użytkownik tabletu czy smartfona będzie korzystał ze zmodyfikowanego launchera. Otrzymując jedynie dostęp do wcześniej wybranych aplikacji, menu połączeń oraz wiadomości SMS a także aparatu fotograficznego. Jedyną rzeczą, jaką można zmienić w tym trybie użytkownika jest tapeta ekranu głównego.

Aplikację konfiguruje się bardzo szybko, natomiast jej działaniu na HTC One X nie można niczego zarzucić. Jedyne, co przeszkadza, to fakt, że ekran blokady jest taki sam jak w przypadku normalnego trybu działania telefonu. Co za tym idzie wyświetlane są tam informacje o powiadomieniach oraz synchronizowanych usługach. Niemniej jednak do żadnych danych czy aplikacji dziecko nie uzyska dostępu bez naszej wiedzy.

Aplikacja poprzez panel zarządzania przez WWW daje rodzicowi kolejne możliwości kontroli nad dzieckiem. Pokaże nam na mapie lokalizację telefonu w oparciu o dane GPS lub w oparciu o dane sieci GSM i Wi-Fi. Panel kontrolny pozwala również sprawdzić, kiedy tryb dziecka był aktywowany, a kiedy nie. Zdalnie możliwe jest też dodawanie i edycja kontaktów, tak samo jak listy aplikacji dostępnych dla użytkownika. Aparaty fotograficzne w telefonach to spore zagrożenie dla najmłodszych, dlatego też twórcy postanowili dać możliwość zdalnego dostępu do galerii zdjęć, jakie zostały wykonane smartfonem i możemy je, według uznania, usuwać lub też udostępniać np. w sieciach społecznościowych.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że aplikacja jest bardzo prosta oraz że działa sprawnie - to dwie niewątpliwe siły Kytephone. Warto przyjrzeć się jej działaniu zanim damy smartfon do ręki dziecku. Dzięki tego typu aplikacjom smartfony mogą stać się przystępne i bezpieczne. Wbrew pozorom brakuje podobnego projektu (a przynajmniej nie znam takiego) skierowanego do osób w starszym wieku, dzięki któremu ikony, fonty byłyby większe, a co za tym idzie czytelniejsze. Wtedy obsługa byłaby mniej skomplikowana dla tej grupy osób, niż ma to miejsce w przypadku standardowego oprogramowania producenta. Jestem zdania, że taka aplikacja cieszyłaby się sporym zainteresowaniem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA