RTV  / News

Chcesz oglądać kanał SD? Musisz posiadać dekoder Cyfrowego Polsatu

HD to dziś standard telewizji, choć jakość obrazu na wielu kanałach okraszonych znaczkiem HD pozostawia wiele do życzenia. Do wysokiej rozdzielczości trzeba przekonywać już tylko największych maruderów - Cyfrowy Polsat wręcz zmusza ich do wymiany dekoderów na nowszy model.

W poniedziałek wystartował kolejny kanał telewizji publicznej – TVP Rozrywka, który na razie, poza archiwalnymi nagraniami kabaretu TEY, raczej nie oferuje rozrywki, a zwłaszcza tej wyższych lotów. Nowa stacja dostępna jest w kablówkach, na platformach satelitarnych, a także na trzecim multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej.

Przynajmniej na razie operatorzy satelitarni nie doszli do porozumienia w sprawie współdzielenia sygnału, dlatego TVP Rozrywka dostępny jest dwa razy na satelicie Hot Bird, zajmując w ten sposób miejsce i oferując wyjątkowo niską jakość obrazu. Aby jakoś upchać ten kanał Cyfrowy Polsat zdecydował się na kodowanie stacji TVP Rozrywka w MPEG-4 (n, a teraz nc+ robi tak z kanałami od samego początku). Oznacza to, że stacja nadawana w standardowej rozdzielczości i tak będzie dostępna tylko w dekoderach satelitarnych wspierających HD.

Ipla dekoder

Milion abonentów bez kanału, czas zmienić dekoder

Taki system nadawania kanału sprawia, że nieco ponad milion abonentów Cyfrowego Polsatu nie ma dostępu do nowego kanału HD, mimo iż jest on dostępny w ofercie. Oczywiście, każdy z nich może wybrać się do punktu obsługi klienta i wymienić swój starty dekoder na nowszy model.

Decyzja Cyfrowego Polsatu jest słuszna. Chodzi tu w głównej mierze o oszczędność miejsca na transponderach. To sprawia, że kanały mogą oferować lepszą jakość, zajmując mniej miejsca. W ten sposób nakłania się też technologicznych maruderów do odświeżenia sprzętu, przez co można im zaproponować dodatkowe usługi, takie jak dostęp do iPla, czy HBO GO. Najważniejsze, że dekoder Cyfrowego Polsatu, podobnie zresztą jak każdy inny dekoder HD, może z powodzeniem być używany przy telewizorach starszego typu.

Polska w wysokiej rozdzielczości

W ciągu ostatnich 6 lat dokonała się w naszym kraju wielka cyfrowa rewolucja. Jesienią 2006 roku telewizja n zaoferowała pierwsze kanały i jako pierwsza posiadała w swojej sprzętowej flocie tylko i wyłącznie dekodery wspierające wysoką rozdzielczość oraz MPEG-4. Od tego czas nasz rynek wzbogacił się o kilkadziesiąt kanałów nadających w HD (często niestety nie w jakości HD) oraz miliony odbiorców, którzy mogą korzystać z wysokiej rozdzielczości zarówno w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, telewizji kablowej jak i satelitarnej.

Cyfrowy Polsat, który u większości ma podobną opinię co Manta czy Biedronka, także może się pochwalić liczbami. Na 3,56 miliona abonentów już 2,5 miliona posiada dekoder HD, a w ofercie operatora znajdują się 32 kanały w wysokiej rozdzielczości.

Oby przejście na MPEG-4 w ofercie satelitarnej było jak najszybsze. W ten sposób widzowie zyskają lepszą jakość obrazu na kanałach SD i HD - przynajmniej tak powinno być w teorii, w praktyce operatorzy mogą w ramach oszczędności upakowywać jeszcze gęściej kanały na transponderach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst