REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Każdego dnia na Onecie powstaje 800 nowych blogów. Od dzisiaj wszystkie stoją na popularnym WordPressie

Onet od zawsze był aktywny na rynku blogów internetowych. Ostatnie zmiany tylko potwierdzają, że internetowy gigant nadal ceni tę formę aktywności użytkowników i orzrokiem sięga w daleką przyszłość.

24.04.2013
20:55
Każdego dnia na Onecie powstaje 800 nowych blogów. Od dzisiaj wszystkie stoją na popularnym WordPressie
REKLAMA

Gdzie założyć bloga?

REKLAMA

Wiele osób myśli o założeniu własnego bloga. Zanim od słów przejdą jednak do czynów stają przed jednym z ważniejszych pytań. Gdzie założyć bloga?

Ilu ankietowanych tyle odpowiedzi. Blogger, Tumblr, Blog.pl, czy też blogi Onetu, Interii i Bloog od Wirtualnej Polski. Poza gotowcami wiele osób decyduje się na postawienie bloga na WordPressie. Obecnie ponad 10% wszystkich stron internetowych na świecie opiera się na tej platformie blogowej.

Blog na WordPressie możemy uruchomić w ramach usług hostingowych WordPress.com. Podstawowe konto jest bezpłatne. Jednak za dodatkowe opcje i funkcje przyjdzie nam zapłacić i to nie mało. Jednak w pakiecie dostajemy wsparcie techniczne i całkiem przyzwoity hosting.

WordPressa możemy też pobrać ze strony WordPress.org i zainstalować go na własnym serwerze lub na wykupionym gdziekolwiek na świecie hostingu. Z tej opcji korzystają miliony użytkowników i jest zdecydowanie najlepszym wyjściem dla wymagających blogerów. Na WordPressie powstają też większe serwisy, a możliwości tej platformy są praktycznie nieograniczone dzięki niezliczonej ilości motywów czy wtyczek. Oczywiście wszystkie elementy naszej witryny możemy dowolnie personalizować i modyfikować.

O tym jaką platformę blogową wybierzemy powinniśmy zadecydować zanim napiszemy gdzieś pierwszy wpis i rozpoczniemy promocję naszego nowego adresu w sieci. Logika nakazywałaby wybór WordPressa. To on daje najwięcej funkcji i otwiera przed blogerem najszerszy wachlarz możliwości.

Niemniej jednak usługi takie jak Tumblr czy Blogger nadal są sensowne i w wielu przypadkach będą one wystarczającymi narzędziami do zaistnienia w sieci.

Blogi Onetu idą w WordPressa

Onet poinformował dzisiaj, że zakończył kilkomiesięczny proces migracji wszystkich swoich blogów na system WordPress. Manewr ten był złożony, gdyż Onet posiadał wcześniej trzy typu swoich blogów. Były to serwisy utworzone w ramach platformy blog.onet.pl orad dwie wersje systemu blogowego blog.pl. Stare blogi hostowane były w autorskim systemie blog.pl, a nowe już w WordPressie.

Migracja na system WordPress otworzyła przed użytkownikami nowe możliwości. Teraz blogerzy będą mogli łatwiej zarządzać swoimi stronami oraz korzystać z wielu nowych funkcji. Integracja z WP znacząco usprawni integrację stron z sieciami społecznościowymi. Nowe blogi będą również łatwiejsze w pozycjonowaniu.

Onet podzielił proces migracji na WordPressa na trzy etapy:

W pierwszym etapie zamknęliśmy możliwość zakładania blogów w starych systemach. Drugi etap zmian to migracja blogów ze starego systemu blog.pl na nowy. Na tym etapie użytkownicy przez miesiąc mogli samodzielnie przenosić swoje blogi na nowy system. Przygotowaliśmy prostą ścieżkę migracji, dzięki której przeniesienie całego bloga do nowego systemu trwało mniej niż minutę. Po tym miesiącu, wszystkich użytkowników, którzy nie zdecydowali się na samodzielną migrację, przenosiliśmy automatycznie. W trzecim etapie ścieżka była analogiczna do drugiego etapu, tyle, że dotyczyła blog.onet.pl – wyjaśnia Dorota Szostek-Rejowska, Product Manager w Onecie, odpowiadająca za rozwój blogosfery Onetu.

Obecnie blogosfera Onetu posiada jeden spójny system. Nowi blogerzy mogą wybierać spośród siedmiu dostępnych domen oraz 19 preinstalowanych motywów graficznych. Blogi Onetu obsługują też szereg wtyczek i rozszerzeń, które pomogą w personalizacji stron.

blog onet zaplecze

Niestety w Onetowym WordPressie nie ma funkcji pozwalającej na instalowanie nowych wtyczek i motywów. To znacząco obcina funkcjonalność platformy blogowej. Możliwe, że z biegiem czasu pojawią się takie opcje, lub chociaż Onet zwiększy liczbę wspieranych dodatków i motywów graficznych. Obecnie dostępne są rozszerzenia takie jak Ultimate GA, dzięki któremu właściciel bloga może mieć wgląd do statystyk Google Analytics, czy też Social Slider, umożliwiający łatwy dostęp do największych portali społecznościowych (tj. Facebook, Twitter, YouTube, Nasza-Klasa). Pozostałe ułatwiają import filmów wideo, galerii zdjęciowych czy też pozycjonowanie bloga w wyszukiwarkach.

Migracja bloga była przedsięwzięciem skomplikowanym. Przede wszystkim, niezwykła była skala projektu – migracja około 2 milionów blogów ze starych systemów, przy czym stare systemy znacznie różniły się od platformy docelowej. Musiały zatem powstać mechanizmy, które z jednej strony skutecznie „pakowały” blogi w gotową do migracji paczkę, zawierającą wszystkie potrzebne informacje oraz mechanizmy, które tę paczkę odbiorą i na jej podstawie zbudują bloga w nowej platformie. To wszystko musiało się oczywiście wydarzyć w możliwie krótkim czasie. Przede wszystkim zależało nam na komforcie użytkownika, dlatego ważne było aby nie zmieniał się adres bloga jak i dane do logowania. Zdecydowaliśmy się również na przygotowanie dedykowanego szablonu dla użytkowników blog.onet.pl - „Onet.Motyw”. Szablon przejmował prawie wszystkie konfiguracje bloga ze starego systemu m.in. style, czcionki, kolor tła, zdefiniowane widety. Na czas migracji uruchomiliśmy dedykowane kanały komunikacji z naszymi użytkownikami, na których informowaliśmy o wszystkich zmianach i odpowiadaliśmy na wszelkie pytania związane z przenoszeniem blogów.Zależało nam aby przenosiny dla naszych użytkowników były proste, szybkie i wręcz niezauważalne. - dodaje Dorota Szostek-Rejowska

Onet przygotował też mobilną aplikację blog.pl. Dostępna jest już na urządzenia z Androidem, a wersja na iOS nadejdzie wkrótce. Oprogramowanie to jest zmodyfikowaną wersją oficjalnej aplikacji WordPressa. Funkcje zostały dostosowane do tego co oferują blogi Onetu.

Próbowałem z testowo założonym blogiem połączyć się przez oficjalną aplikację WordPressa, ale niestety nie udało mi się to. Problem jest prawdopodobnie po stronie logowania, gdyż Onet wykorzystuje do tego swoje rozwiązania. Dodatkowo zauważyłem, że Onet korzysta ze starej wersji aplikacji WordPress, która doczekała się niedawno dużej aktualizacji.

Blogosfera Onetu cieszy się sporą popularnością i mimo, że pozostaje w tyle za Blogspotem i Blox.pl przyciąga do siebie całkiem spore grono blogerów oraz czytelników. W lutym 2013 blogi (blog.onet.pl i blog.pl) odwiedziło ponad 2,6 miliona użytkowników. Dokonali oni niespełna 25 milionów odsłon spędzając tam średnio 16 minut na użytkownika (Megapanel PBI, luty 2012). Każdego dnia zakładanych jest około 800 nowych blogów. Wow! Liczby te robią wrażenie.

Podsumowanie

Bardzo pozytywnie oceniam decyzję o migracji blogów Onetu. Przejście na skrypt WordPressu jest naprawdę mocnym i znaczącym ruchem.

REKLAMA

Brakuje jeszcze rozwinięcia usługi i dodania większej ilości wtyczek oraz motywów, albo umożliwienia instalacji własnych kreacji. Aplikacja mobilna również mogłaby podgonić oficjalnego WordPressa, który zaledwie kilka dni temu otrzymał bardzo porządną aktualizację. Te elementy mogłyby przyciągnąć do Onetu bardziej wymagających użytkowników.

W końcu blog w domenie blog.pl kusi jak żaden inny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA