REKLAMA

Gdzie Polacy chodzą na tanie e-zakupy? Doświadczeni internauci już wiedzą

Wszyscy wiemy jak duże możliwości daje nam internet. Sieć zdecydowanie przybliżyła nam świat - wystarczy kilka sekund, by sprawdzić co dzieje się na drugiej półkuli globu. Okazuje się, że coraz chętniej wybieramy się na wirtualne zakupy właśnie na... drugi koniec świata.

18.01.2013 21.08
Gdzie Polacy chodzą na tanie e-zakupy? Doświadczeni internauci już wiedzą
REKLAMA

PayPal, znany z dość wygodnych i stosunkowo bezpiecznych transakcji w sieci, przeprowadził badanie wśród 12 tysięcy swoich użytkowników z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Węgier. To państwa, w których poza Słowacją nie ma unijnej waluty, a jeszcze ćwierć wieku temu panował inny ustrój polityczny. Okazuje się, że nasze kraje są bardzo podobne jeśli chodzi o nawyki internautów.

REKLAMA
paypal-ezakupy-grafiki.001

Dlaczego Polacy decydują się na zagraniczne zakupy w sieci? Aż 44 procent ze względu na niższe ceny. Często okazuje się, że produkty poza Polską są tańsze nawet po uwzględnieniu znacznie wyższych kosztów transportu czy cła. Importujemy więc na własną rękę korzystając z dobrodziejstwa sieci. Natomiast aż 28% ankietowanych kupuje za granicą ze względu na brak danego produktu w rodzimych sklepach.

Co kupujemy w zagranicznych e-sklepach? Dużo dóbr wirtualnych, czyli: gry, muzykę, filmy, oprogramowanie w postaci cyfrowej, itp. Do niedawna w Polsce nie było serwisów umożliwiających takie zakupy lub ceny cyfrowych pozycji odstraszały. Na drugim miejscu z 15% udziałem znajduje się elektronika, na trzecim ubrania z 11%. Kosmetyki i perfumy w zagranicznych e-sklepach kupuje aż 7% ankietowanych internautów, 5% decyduje się na zakup biżuterii i zegarków. Na inne dobra wskazało 39% badanych użytkowników serwisu PayPal.

W badaniu okazało się, że Polacy dokonują zagranicznych zakupów zarówno na duże kwoty przekraczające 900 złotych, jak i zakupy do 100 złotych. Oczywiście w przypadku tych niewielkich kwot królują wirtualne dobra. Osobiście często kupuję muzyczne albumy czy filmy na Blu-ray z USA czy Wielkiej Brytanii. Co więcej, zakupy z wysp przychodziły zawsze szybciej niż podobne przesyłki w obrębie naszego kraju.

paypal-ezakupy-grafiki.002

Ciekawostką z przeprowadzonego badania są też kraje, z których najczęściej kupujemy produkty. Na wirtualne zakupy do USA wybiera się 26% badanych Polaków. Na wyspy 20%, a do sąsiadujących Niemiec 16%. Co ciekawe, bardzo szybko rośnie odsetek osób kupujących bezpośrednio w Chinach - na obecną chwilę jest to 19% respondentów. W końcu na eBay, Alibabie czy innych internetowych serwisach znajdziemy bardzo atrakcyjne ceny, zwłaszcza gdy mówimy o elektronice.

REKLAMA

Co ważne - na zagraniczne zakupy w sieci decydują się doświadczeni internauci, korzystający z dobrodziejstwa sieci od przynajmniej pięciu lat. Przeciętnie taki internauta ma 35 lat, średnie lub wyższe wykształcenie. Regularnie zakupy poza Polską dokonuje 21 % ankietowanych, w większości są to osoby z większych miast.

Badanie PayPala nie jest zbytnio odkrywcze, jednak unaocznia duże zainteresowanie zagranicznymi zakupami w sieci oraz fakt, że dobra po jakie wyruszamy na wirtualny shopping są dość podstawowe. Jednak tak jak zauważył Dawid Kosiński po swojej wizycie w Londynie, ceny w naszym kraju są często kilkukrotnie wyższe, a koszty dostawy z Wielkiej Brytanii niewielkie.  Nawet zakupy za wielką wodą czy w państwie środka nie są dziś dla doświadczonego internauty barierą. Szkoda, że niektóre sklepy opierają się przed wysyłką do Polski, pewnie wielu z nas zapłaciłoby nawet kilkadziesiąt złotych za transport byle tylko móc zakupić dany produkt poza granicami Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA