REKLAMA

Ceneo donosi - jak grają Polacy?

Popularna porównywarka cen dysponując rozsądną bazą informacji statystycznych, przygotowała raport na temat tego, w jakie gry w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy grali Polacy. 

28.01.2013 14.44
Ceneo donosi – jak grają Polacy?
REKLAMA
REKLAMA

Już na samym wstępie uprzedzę, że próżno szukać w tym zestawieniu niespodzianek - wszystkie rezultaty wpisują się w specyfikę naszego rynku, któremu pod wieloma względami jest bliżej do na przykład Niemiec, niż takiej Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych.

Przejawia się to przede wszystkim w zdecydowanym zorientowaniu na komputery. Pecetowcy bardzo nieśmiało wspierani przez posiadaczy MACów to ponad 51% wszystkich poszukujących gier w minionym roku na łamach Ceneo. Co ciekawe, w zeszłym roku w rankingach prowadziły konsole (tym razem zaledwie 38,5%), swoją pozycję umacniają natomiast uwzględnione w rankingu planszówki (10,5%). Jakkolwiek nie mamy w Polsce żadnego miarodajnego i wiarygodnego zestawienia proporcji graczy pecetowych do konsolowych, skłonny jestem wierzyć, że ci pierwsi wciąż są w sporej przewadze (zwłaszcza, że większość konsolowców gra także na PC - w związku z czym takie rozróżnianie ma samo w sobie mało sensu). Ta pecetowa rekonkwista to wielki sukces jednego tytułu, tym bardziej, że gracze komputerowi coraz częściej przenoszą się na dystrybucję cyfrową (szacuje się, że udział pudełek w rynku spadł do 60%). Dla konsolowców cyfrowe zakupy nie są na razie niestety zbyt atrakcyjną formą powiększania kolekcji.

Jeśli chodzi o tegoroczny rezultat, to wyniku nie śrubowały moje przypuszczenia, a Pan Ciemności we własnej osobie. Mowa oczywiście o premierze Diablo III, które okazało się nad Wisłą gigantycznym hitem, a półki w Empikach przez długi czas świeciły pustką i straszył z nich tylko Symulator Farmy, niczym ocet w starych czasach PRL-u.

Sukces Diablo III był tak spektakularny, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier na PC znalazło się aż dwa razy! Na pierwszym miejscu - jako niekwestionowany zwycięzca rankingu i na ostatnim - jako edycja kolekcjonerska, która sama w sobie była zresztą dość droga, co poniekąd ilustruje też siłę marki. Najtańsza oferta EK Diablo III w tym roku wynosiła trochę ponad 330 złotych, ale i to nie powstrzymało fanów przed masowymi zakupami. W zestawieniu możemy znaleźć jeszcze Guild Wars 2 i FIFA 13, natomiast reszta gier jest już troszkę starsza. To jasno pokazuje czego szukamy w porównywarkach cenowych - okazji, po jakimś czasie od premiery.

grypcceneo

Jeśli o konsolach mowa, to najchętniej szukamy tytułów na Xboksa 360 (36%) i Playstation 3 (33%). Potem długo, długo nic i wreszcie handheldy. O dziwo - najpierw stareńkie PSP (10%), potem jego następczyni spod znaku Vita (8%), a dosłownie "grosze" dobywa Nintendo Wii i Playstation 2.

Tym niemniej, mimo przewagi Xboksa, wśród najchętniej szukanych gier w przewadze znajduje się koalicja Sony. Gry na Playstation zdobyły 58% rynku Ceneo w minionym roku, Xbox 39%, a Nintendo drobne 3%. Nie ma u nas Nintendo i prędko nie będzie. I to właśnie ich wina - więcej na ten temat na Spider's Web w najbliższym czasie.

Trochę niespodziewanie moim zdaniem na pierwszym miejscu poszukiwanych gier znalazły się Star Wars Kinect. To wynik rewelacyjny, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przecież Kinect znajduje się tylko u jakiegoś ułamka posiadaczy X360. Dalej już bez większej niespodzianki - dwie FIFY i znów Kinect! Nie przychodzi mi do głowy jakieś sensowne wyjaśnienie tego stanu rzeczy, najwyraźniej posiadacze dodatkowego urządzenia do Xboksa są największymi skąp... ceneotusiami.

REKLAMA
Najpopularniejsze-gry-konsolowe-2012

Choć dane Ceneo są bardzo ciekawe, to jednak nie przywiązywałbym do nich jakiejś spektakularnej uwagi, jeśli chodzi o źródło wiedzy na temat polskiego rynku gier. Brak nam w kraju jakiegoś dokładnego narzędzia do monitorowania sympatii graczy, a gdyby połączyć wszystkie jakie posiadamy - często z bardzo skrajnych źródeł - mógłby z tego wyjść obraz jakiegoś Marsjanina, a nie gracza-Polaka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA