REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nokia podsumowuje rok w ekosystemie Windows Phone

Na dzisiejszym spotkaniu z wybranymi przedstawicielami mediów, Nokia zaprezentowała podsumowanie pierwszego roku obecności w ekosystemie Windows Phone. Przedstawiono także programy wsparcia dla deweloperów aplikacji mobilnych piszących programy na systemy, w które aktualnie inwestuje Nokia, czyli Windows Phone oraz Series 40.

12.12.2012
16:33
Nokia podsumowuje rok w ekosystemie Windows Phone
REKLAMA

Liczba aplikacji dostępnych w Windows Phone Marketplace przekroczyła już 120 tys., a trzeba pamiętać, że ten sklep z mobilnym oprogramowaniem istnieje od zaledwie kilkunastu miesięcy. Co ciekawe, łączna liczba aplikacji pobranych na urządzenia Nokii (zarówno tych z Windows Phone, jak i Series 40) przekroczyła 8 miliardów. Liczba dziennych pobrań aplikacji z Nokia Store przekroczyła 17 milionów. Przy okazji Nokia chwali się, że to najbardziej dynamicznie rosnąca platforma mobilna aktualnie na świecie - liczba pobrań aplikacji ma być znacznie wyższa niż na smartfony z dwóch alternatywnych platform.

REKLAMA
WP_20121212_008

Nokia szczyci się tym, że w jej ekosystemie duża liczba deweloperów odnosi spektakularne sukcesy, co również ma być wyznacznikiem tej platformy (w podtekście mówiąc - w przypadku innych platform sukcesy osiąga mniejsza liczba deweloperów). Na potwierdzenie tych słów Nokia przedstawiła statystyki: aż 634 deweloperów uzyskało ponad milion pobrań aplikacji za pośrednictwem Nokia Sklepu, z czego 100 uzyskało ponad 10 mln ściągnięć swoich aplikacji, a 24 - aż 50 mln pobrań. 10 największych deweloperów w ekosystemie Nokii uzyskało ponad 100 mln pobrań za pośrednictwem sklepu fińskiego producenta.

WP_20121212_007

Nokia nie przestaje jednak tylko na tym. Przy okazji spotkania ogłoszono powstanie nowego programu Nokia Premium Developer dla Windows Phone. Program będzie dostępny w 180 krajach, w tym oczywiście w Polsce. W ramach niego deweloperzy uzyskają:

- członkowstwo w Windows Phone Dev Center (wartość 99 dol.);

- dostęp do Telerik RadControls dla Windows Phone (również o wartości 99 dol.);

- wywołania API Buddy Notifications (do 12 mln wywołań rocznie - wartość 1200 dol.);

- zgłoszenia do pomocy technicznej Nokia (2 zgłoszenia o wartości 198 dol.)

Dodatkowo Nokia ogłosiła również nową usługę dla deweloperów - Nokia Ad Exchange, dzięki której programiści będą mogli zyskać przychody z reklam wyświetlanych użytkownikom bezpłatnych aplikacji. W ramach tego Nokia oferuje dostęp do ponad 120 sieci reklamowych oraz obsługę płatności w ponad 200 krajach, w tym także w Polsce. Przy okazji specjaliści Nokii chwalą się, że implementacja Nokia Ad Exchange w aplikacji firm trzecich trwa nie dłużej niż 10 sekund.

WP_20121212_009

Jeszcze przed przejściem na platformę Windows Phone, Nokia szczyciła się wzorową wręcz współpracą z deweloperami aplikacji, którzy ochoczo korzystali zarówno ze wsparcia fińskiej korporacji, jak i wirtualnych sklepów, które oferowała. Gdy Stephen Elop zadecydował o gruntownej zmianie strategii firmy i postawieniu praktycznie w całości na mobilny system operacyjny Microsoftu, wsparcie dla deweloperów związanych z Nokią nieco się załamało.

W ciągu pierwszego roku w ekosystemie Microsoftu Nokia próbowała odbudowywać swoją czołową pozycję wśród deweloperów oprogramowania mobilnego, którą nieco straciła na rzecz podmiotów działających głównie w ekosystemach Androida i iOS. Mimo spektakularnych liczb, trudno powiedzieć, czy to się do końca udało, ponieważ sukces platformy samej Nokii jest dziś zależny w głównej mierze od sukcesu platformy Microsoftu. Tego - jak dobrze wiemy - na razie nie ma, choć warto wyraźnie podkreślić, że Nokia robi wszystko co w zastanych warunkach jest w stanie czynić, także w Polsce.

WP_20121212_003

Polski oddział Nokii prowadzi aktywne działania związane zarówno z popularyzacją własnych platform, jak również wsparcia biznesowego i marketingowego programistów chcących tworzyć aplikacje na Windows Phone. W ramach Nokia Premium Developer Program Nokia Polska zorganizuje szereg konkursów dla programistów, w ramach których będzie można wygrać zarówno najnowsze Lumie, jak również bilety na Mobile World Congress w Barcelonie. Nokia zachęca polskich specjalistów do pisania tekstów na temat różnych aspektów programowania aplikacji na Windows Phone. Najlepsi autorzy mają szansę wygrać smartfony Lumia 920 i 820.

WP_20121212_006

W ciągu ostatniego roku Nokia Polska zorganizowała szereg autorskich programów wsparcia dla polskich programistów, jak Nokia Developers Challenge, o którym pisaliśmy na Spider's Web. Polski oddział Nokii pożycza smartfony Lumia polskim deweloperom, a także promuje polskie produkcje w swoich mediach społecznościowych (YouTube, Facebook). Przy okazji Nokia Polska ściśle współpracuje z Microsoftem pod kątem aplikacji polecanych w lokalnej, polskiej wersji Windows Marketplace.

WP_20121212_004
REKLAMA

Nokia Polska współpracuje także ściśle z kluczowymi polskimi partnerami, którzy wybrali platformę Windows Phone jako główną mobilną platformę dla swojej obecności. Gastronauci, Goldenline, czy Co i Gdzie - te polskie serwisy, przy dużym wsparciu polskiego oddziału Nokii budują swoje aplikacje na Windows Phone. Do końca roku na Nokiach z Windows Phone zadebiutuje także wielce oczekiwana aplikacja Jak Dojadę. Polski oddział fińskiej firmy pomaga również polskim programistom zdobywać granty pieniężne (20, 50 i 70 tys. dol.) od Microsoftu.

Sukces działań wspierających deweloperów nie zależy jednak od samej Nokii i jej polskiego oddziału. Nokia potrzebuje dużego sukcesu sprzedażowego całej platformy Windows Phone. Nokia robi bardzo dużo, by ułatwić programistom zaistnienie na własnych platformach, jednak to swoimi portfelami klienci końcowi będą decydować finalnie o tym, czy te działania realnie się opłacą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA