REKLAMA

Uniwersytet Warszawski przerzuca się na Gmaila, a to dopiero początek

Polskie uczelnie powoli zaczynają przekonywać się do gigantów cyfrowego świata. I bardzo dobrze, bo kto używał USOS-a, ten doskonale wie, jak różnie potrafią kończyć się sytuacje, gdy nasze uczelnie próbują robić coś na własną rękę. Oczywiście to nie reguła, ale...

09.10.2012 10.05
Uczelnie wyższe oraz uniwersytety zaczynają korzystać z usług Google
REKLAMA
REKLAMA

Idea USOSa zawsze była słuszna, sposób realizacji... o ile w centrali szło z tym całkiem nieźle, tak nie tak dawno temu studenci z całego kraju donosili nam, że regionalne wersje pozostawiają wiele do życzenia. Podobnie zresztą było z autorskimi modułami poczty uniwersyteckiej. Większość uczelni nawet jeśli nie zmusza, to "preferuje", by studenci korzystali z ich skrzynek pocztowych, a klient jest tam przeważnie marny, a i ograniczenia dość spore.

Na drugim biegunie znajduje się Google ze swoim Gmailem, który jest prawdopodobnie (moim zdaniem: tak) najlepszą technologicznie webową usługą pocztową na świecie spośród wszystkich popularnych producentów. Na dodatek jest częścią prawdziwego kombajnu, przypiętego do wyszukiwarki, kalendarza, a nader wszystko Google Drive z kapitalnym edytorem rozmaitych dokumentów w podstawowych formatach biurowych.

poczta-uw-zmiana-kont

Uczelnie z całego świata w wielu zakresach współpracują z Google od dawna. Powoli do tych rozwiązań przekonują się na szczęście także uniwersytety w Polsce. Ktoś mógłby powiedzieć, że oddają część swojej suwerenności zagranicznym korporacjom. Ja bym jednak był daleki od tak katastrofalnych wizji. Zastosowane rozwiązania mogą przynieść korzyści każdemu - wszystko to w ramach programu Google Apps for Education.

Jedna z najlepszych polskich szkół wyższych, Uniwersytet Warszawski, swoich studentów o współpracy z Google "ostrzegała" już od jakiegoś czasu. Ostatecznie kilka tygodni temu od słów przeszła do czynów i na dobry początek całą uniwersytecką pocztę przerzuciła na Gmail.

REKLAMA

Rozwiązanie nad wyraz praktyczne, na dodatek z szeregiem udogodnień, ponieważ pojawiła się między innymi opcja połączenia istniejącego już konta z tym uniwersyteckim. Niestety, możliwość przeniesienia wcześniej istniejącej poczty na koncie z serwerów UW nie jest możliwa.

W tym wszystkim najbardziej cieszy postępowość - czy też raczej nadzieja postępowości - polskich uniwersytetów. Jakby nie patrzeć instytucje, które na Zachodzie wytyczają trendy, w Polsce - nawet sektorze informatycznym! - często sprawiają wrażenie nieco zacofanych, skupionych na swoich projektach, obrażonych na coraz powszechniejszą rzeczywistość. I tak za późna decyzja o przyłączeniu się do Google niech będzie dobrym sygnałem do ataku dla polskiego szkolnictwa wyższego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA