REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Modern UI – kiedy klasycznie już się nie mieści

Co jakiś czas zdarza mi się zaznaczyć, że cieszy mnie posunięcie Microsoft’u w związku z wprowadzeniem Modern UI czy to w Windows Phone czy Windows 8. Nie uważam, że jest to już interfejs skończony i w pełni funkcjonalny, ale stanowi on konieczny krok i dobrze, że Microsoft zdobył się na odwagę, żeby go wykonać, kiedy nie jest jeszcze za późno.

09.10.2012
22:31
REKLAMA

Skąd owa konieczność?? Z kierunku, w którym rozwija się oprogramowanie, technologia. Dawniej mieliśmy do czynienia z programami instalowanymi na komputerze lokalnym, tam składowane były również nasze dane, pojęcie magazynu danych w sieci i projektów sieciowych było egzotyką dużych firm.

REKLAMA

Tymczasem aktualnie posiadamy dyski sieciowe (SkyDrive, GDrive, DropBox itp.), sieci społecznościowe, różnej maści komunikatory z transmisją wideo oraz rozwiązania starając się agregować pokrewne usługi w jedną całość.

Różnorodność jest dobra, każdy znajdzie coś dla siebie z funkcjami spełniającymi jego oczekiwania, ale co dzieje się, kiedy sami wolimy używać np. Facebooka, a nasi znajomi Google+? Podobnie dzieje się z komunikatorami. W tym przypadku częściowym rozwiązaniem są multikomuikatory, sam używam AQQ, gdzie podpiętą mam sieć Jabber, Tlen, GG, Facebook, Skype oraz GTalk – ładowanie trwa naprawdę długo…

Moim zdaniem MS ma w swoim zamiarze ujednolicenie pewnych rozwiązań lub nakłonienie do takich działań developerów udostępniając im do tego narzędzia. Nie chodzi o standaryzowanie, ale o możliwość komunikacji międzyplatformowej. Istnieją już rozwiązania oferujące np. prowadzenie wideokonferencji pomiędzy użytkownikami Skype, GTalk oraz FB Communicator, jednak są to rozwiązania w postaci usług zewnętrznych.

Jednak w jaki sposób ma się to do Modern UI? Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj jedynie o wygląd. Wprowadzona zostanie możliwość współdziałania ze sobą programów, co ułatwi pewne czynności. Według mnie o wiele lepszym przykładem są wspomniane dyski sieciowe. Często posiadamy ich kilka, często również niektóre dane chcemy mieć na kilku z nich na wszelki wypadek. W Windows 7 instalujemy aplikacje SkyDrive oraz Google Drive, a następnie o synchronizację danych musimy dbać sami, co skutkuje oczywiście powieleniem danych na naszym osobistym dysku twardym, gdyż każdy z dysków sieciowych posiada swój osobny folder na owym dysku fizycznym, do którego się odnosi. Na dodatek natywne aplikacje nie dają nam wielu opcji dostępnych z poziomu interfejsu internetowego, gdyż ciężko upchnąć je w zapchanym już oknie Windows. Poza tym zmieniałoby to zupełnie układ okna, na co często nie można sobie pozwolić. Z drugiej strony, gdyby aplikacja odpalała się w swoim własnym oknie z własnym interfejsem, nie integrowałaby się z systemem w takim stopniu, jak większości zapewne zależy i działałaby znacznie wolniej obciążając przy tym pamięć i procesor, a przecież taka usługa w większości czasu ma działać w tle.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę Windows 8, tego typu aplikacje mogą komunikować się ze sobą, synchronizować pomiędzy sobą wybrane dane, nie powielać ich w sposób fizyczny na dysku lokalnym oraz integrować się w pełni z interfejsem dodając funkcjonalność dostępną dotychczas jedynie z poziomu interfejsu strony internetowej. Stworzenie aplikacji obsługującej kilka API wybranych rozwiązań staje się wówczas również o wiele prostszym zadaniem.

Modern UI po swojej oficjalnej premierze przyjęte zostanie w różny sposób. Fakt, że zapewne jest to test, ale w jaki inny sposób można dostosować nowy interfejs do potrzeb użytkowników, jak nie obserwując ich reakcji w procesie codziennego użytkowania. Pamiętajmy jednak, że nowy interfejs to nie tylko wygląd, aspekty nawigacyjne, ale również nowe możliwości funkcjonalne. Mój post to jedynie zwrócenie uwagi na tą stronę problemu, zachęcam do poznania innych możliwości, sam natomiast liczę na szybkie uporanie się z pewnymi ograniczeniami, gdyż nie widzę do nich głębszych podstaw.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA