REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Na rynku TV nie ma świętego Graala! - bliskie spotkanie z Samsung D8000

20.10.2011
21:02
REKLAMA
REKLAMA

Po testach plazmy Panasonica przez ponad dwa tygodnie korzystałem z topewego modelu Samsunga D8000 o przekątnej 46 cali. Telewizorowi plazmowemu miałem wiele do zarzucenia ale jednocześnie faktem jest, że po testowanym Panasonicu, podejście do innych modeli nie będzie już nigdy takie same.

Samsung czaruje swoim wyglądem. Cienka srebrna ramka i równie designerska podstawa, znana już zeszłorocznych modeli C7000. Jednak nie wszystkim taki design może się podobać. Niestety Samsung nie daje wyboru. W tym sezonie w wzornictwie koreańskiego producenta króluje srebro.

Ten design robi wrażenie ale jednocześnie nie pozwala na odcięcie obrazu od reszty otoczenia, jak to jest w przypadku grubszej czarnej ramki. Im większa przekątna D8000 tym efekt zaniku ramki jest bardziej odczuwalny. Dlatego modele 55 i 60 calowe w moim odczuciu wyglądają niesamowicie.

Niestety cena tego modelu już jest wysoka, chociaż stosowna do jakości. Wersja 40” to koszt przynajmniej 4800 złotych, 46” znajdziemy w sieci za niecałe 6 tysięcy, 55” za ok. 9000 i największy 60” za 13 tysięcy. To i tak mniej, niż słabszy model z zeszłego roku – C9000, którego 46 calową wersję w sklepach internetowych można teraz zakupić za ponad 11 tysięcy złotych. Ten spadek cen i wzrost jakości pokazuje, jak Samsung aktualnie dyktuje zasady na rynku telewizorów.

Poza samym designem w D8000 otrzymujemy obraz bardzo dobrej jakości zarówno w dzień jak i w nocy (oczywiście przy dobrym źródle), czego nie można było powiedzieć o testowanym niedawno Panasonicu VT30. W przypadku Samsunga D800 nie jest to obraz perfekcyjny ale jeden z najlepszych na rynku. Jedynie sprawne oko wychwyci mankamenty w postaci nierównomiernego podświetlania tzw. clouding. Widać to oczywiście na czarnym ekranie. Jednak problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu każdego telewizora LCD.

Szkoda, że Samsung zdecydował o rezygnacji z tylnego podświetlania diodami LED swoich telewizorów. Podobnie jak w testowanym przez nas modelu D6500 mamy więc do czynienia z krawędziowym podświetlaniem. W modelu D8000 zastosowany jest jednak dodatkowe rozwiązanie micro dimming (w wersji USA micro dimming plus). Informacje prasowe w przejrzysty sposób wyjaśniają to softwarowe ulepszenie obrazu „Technologia Micro Dimming wyświetla ciemniejszą czerń i jaśniejszą biel, tworząc optymalny kontrast i czystość obrazu bez efektu halo.”. Ta Technologia nie eliminuje problemu nierównomiernego podświetlania, jednak znacznie zmniejsza ten efekt.

Różnice pomiędzy tańszym Samsungiem D6500, a testowanym modelem D8000 dla przeciętnego użytkownika nie są widoczne. Nagrodzony nagrodą EISA model D6500 wydaje się, być najbardziej optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Chociaż seria D6XXX nie wspiera FULL HD w trybie 3D, tylko jak już napisała Ewa w swoim niedawnym tekście ile osób to zauważyło do tej pory ? Niewiele, trochę szumu na forach ale nie odbiło się to zbytnio na wizerunku samej marki.

Samsung D8000 posiada soft taki jak reszta telewizorów producenta z funkcjami Smart TV. Na to rozwiązanie Koreańczycy stawiają w tym roku i trudno tego nie zauważyć w D8000. Aplikacji jest dużo, większość z nich opisałem przy okazji testów D6500. Posiadacze urządzeń z DLNA nie będą narzekać na ich obsługę. Choć dla mnie wciąż brakuje rozwiązania z LG czyli Media Link współpracującego z PLEXem. Samsung za to w swoich telewizorach oferuje naprawdę bogate opcje multimedialne. Dostajemy funkcję pokazu slajdów z własnym podkładem muzycznym czy konfigurację wielkości napisów na filmie uruchamianym z zewnętrznego dysku.

W topowym modelu mógłby w standardzie znaleźć się dotykowy pilot. Zwłaszcza, że cena D8000 jest znacznie wyższa od D7000, który nie różni się w pod wieloma względami. Nie każdy członek rodziny posiada smartfona, a tylko sterowanie z poziomu iOS lub Androida daje wygodę w kontrolowaniu funkcji Smart TV.

Bazując na demach Side-by-side trudno jest ocenić poziom 3D pomiędzy konkretnymi modelami tego producenta. Brakuje tutaj ustawień co do głębi wyświetlanych efektów 3D, jak to jest w przypadku telewizorów LG. Okulary dołączane przez Samsunga są lekkie, ale to wciąż dwie pary w zestawie. Zdecydowanie za mało by cieszyć się z 3D z całą rodziną.

Przetestowałem również usługę Explore 3D (wymagającej w teorii 10mb/s, w moim przypadku 6mb/s wystarczyło do bezproblemowego działania). Przy horrendalnie wysokich cenach filmów 3D na blu-ray takie wbudowane dema są świetnym rozwiązaniem by pokazać możliwości trójwymiaru.

Samsung D8000 posiada 3 USB i 4 wejścia HDMI, czyli tyle ile powinien posiadać dzisiejszy telewizor. Dodatkowo wbudowane wi-fi nie zabiera portu USB tak jak było w przypadku Panasonica.Standardem w tym sezonie stał się również tuner DVB-S do odbioru telewizji satelitarnej. Posiadały go wszystkie telewizory testowane na łamach Spider’s Web. Tak też jest w przypadku D8000.

Po świetnym dźwiękowo Panasonicu VT30, Samsung D8000 wypadł słabiej. Przede wszystkim testowanemu telewizorowi brakowało basu. Jednak panel Samsunga ma niecałe 3 centymetry grubości atestowana wcześniej plazma aż 5 centymetrów. Do oglądania tradycyjnej telewizji dźwięk wychodzący z D8000 jest wystarczający, w każdym innym przypadku trzeba liczyć się z zakupem zewnętrznych głośników.

Podsumowując D8000 rzeczywiście jest najlepszym modelem oferowanym aktualnie przez Samsunga. Jest także w czołówce paneli na rynku. I tylko klient musi wybrać, którą technologie i którą markę preferuje. Osobiście nie mogę doczekać się styczniowego CESa i modeli na kolejny sezon. W tym roku Samsung to przede wszystkim Smart TV oraz one-design. Obydwa elementy sprawują się i wyglądają w Samsungu świetnie. Obraz nie jest perfekcyjny ale nie spotkałem się jeszcze z takim telewizorem na rynku, który by wyświetlał idealny obraz. Natomiast apetyt rośnie w miarę jedzenia i do obrazu 3D wybrałbym telewizor z dużą przekątną. Samsung D8000 wydaje się być  stworzony do 3D, gdyby tylko nie ta cena.


REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA