REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Motorola Xoom? Katastrofa

31.10.2011
10:10
REKLAMA
REKLAMA

Motorola Xoom była predysponowana do tego, aby być globalnym hitem sprzedaży – pierwszy tablet na pierwszej tabletowej wersji systemu operacyjnego Google Android miał być odpowiedzią na świetną sprzedaż iPada. Motorola Xoom zaprezentowana została na targach CES w styczniu 2011 r. i wkrótce zaczęła się wielka ofensywa marketingowa wokół tego produktu. Marketer zdecydował się na bardzo charakterystyczne pozycjonowanie marki jako anty-Apple i anty-iPad, co w naturalny sposób miało podbijać PR wokół tabletu Xoom. Jak wyszło? Słabo, a nawet bardzo słabo.  

Motorola Mobility – co trzeba wyraźnie zaznaczyć – jest bardzo transparentną firmą i publikuje wyniki sprzedaży poszczególnych linii produktowych w swoim portfolio. W zeszłym tygodniu ten amerykański producent smartfonów i tabletów, który wciąż czeka na zezwolenie regulatorów rynku by oddać się we władanie Google’owi, zaprezentował wyniki po trzecim kwartale 2011 r. Wynika z nich, że w minionym kwartale firma sprzedała 11,6 mln sztuk urządzeń mobilnych, w tym 4,8 mln smartfonów oraz zaledwie 100 tys. tabletów Xoom.

Jak było wcześniej? W pierwszym kwartale Xoom sprzedał się w 250 tys. sztuk i była to bardzo obiecująca liczba zważywszy na to, że produkt finalnie wszedł do sprzedaży 17 lutego 2011 r. W ciągu półtora miesiąca udało się więc Motoroli Mobility sprzedaż ćwierć miliona sztuk tabletu Xoom. Drugi kwartał miał przynieść odpowiedź na to, czy strategia pozycjonowania anty-iPad przyniesie skutki. Ile więc sprzedało się „prawdziwych tabletów” jak reklamował go producent? 440 tys. 

Podliczmy więc: 250 tys. + 440 tys. + 100 tys. daje łącznie 790 tys., co do końca nie jest jasnym obrazem sprzedaży, bo Motorola – jak większość producentów, którzy głównie polegają na partnerskich kanałach sprzedaży – raportuje wprowadzenie produktów do kanału sprzedaży a nie faktyczną ich liczbę w rękach finalnych odbiorców.

Przypomnijmy jak sprzedawał się dotychczas iPad w tym roku: 4,7 mln, 9 mln oraz 11,2 mln. Wychodzi łącznie 24,9 mln sztuk. Jak to się ma do sprzedaży Motoroli Xoom? Jest ponad 30 razy mniejsza.

Nie mam więcej pytań.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA