RockMelt - przeglądarka dla Facebooka. A jednak jest!
A jednak jest - można by zakrzyknąć. Przeglądarka internetowa dla Facebooka - RockMelt. Na stronie rockmelt.com można się już zapisywać na dostęp do wczesnej wersji przeglądarki. Po zalogowaniu się za pomocą Facebook Connect, dostajemy informację "Twoje miejsce jest zarezerwowane. Napiszemy do ciebie e-maila za kilka dni". Wygląda na to, że Facebook idzie na całość. Czy to odpowiedź na nadchodzącą wielkimi krokami premierę systemu operacyjnego Google'a - Chrome OS?
Andreessen, jeden z najbogatszych i najbardziej wziętych w USA menedżerów, wraca do korzeni. I chce rozpętać drugą wojnę światową na rynku przeglądarek internetowych, rewanżując się Microsoftowi za klęskę z poprzedniej batalii.
Tyle że będą to już całkiem inne przeglądarki. Widać to w zapowiedziach Google?a, dotyczących Chrome OS. Centrum decyzyjne zostało tu przeniesione z Windowsa ? czyli systemu zainstalowanego w komputerze ? do internetu, a funkcję sterownika ma pełnić przeglądarka. ? Naszą przeglądarkę tworzymy dla nowego pokolenia ludzi żyjących w sieci ? mów Sundar Pichai z koncernu Google. Dla nich komputer i internet nie są już tylko narzędziem pracy czy rozrywki, lecz także środowiskiem, w którym funkcjonują. Potrzebują błyskawicznego dostępu do wszystkich aplikacji ? od poczty i konta bankowego przez serwisy wydarzeń, zakupy po kontakt z przyjaciółmi ? i możliwości równoczesnego korzystania z wielu z nich. Wchodzące na rynek przeglądarki będą musiały sprostać tym zadaniom.
W podobnym kierunku zmierza zapewne Andreessen, choć o projekcie RockMelt nic oficjalnie nie wiadomo. Na stronie internetowej firmy wciąż widać napis ?coming soon? (wkrótce). Ale rynkowe przecieki są intrygujące. Zwłaszcza gdy okazało się, że Andreessen zasiada w radzie dyrektorów Facebooka, największego w sieci portalu społecznościowego, i jest doradcą charyzmatycznego właściciela serwisu Marka Zuckerberga. Właśnie dlatego eksperci są pewni, że jego nowy pomysł polega na integracji przeglądarki z portalem społecznościowym. Taki mariaż byłby nie do przecenienia ? alians z Facebookiem dałby RockMelt ponad 300 600 mln użytkowników na całym świecie i pozycję do dalszej ekspansji.
Wydaje się niemal pewne, że RockMelt będzie się nie tylko integrował z Facebookiem, lecz także stanie się dla niego czymś w rodzaju systemu operacyjnego. Jak to może wyglądać? Logując się za pomocą Facebook ID do RockMelt, użytkownik będzie mógł śledzić wiadomości z serwisu, nie przerywając innych czynności związanych z przeglądaniem internetu. I to w czasie rzeczywistym ? co jest marzeniem zarówno inżynierów, jak i internautów doby mikroblogów.
Można już podziwiać czym RockMelt będzie się wyróżniał.