Irlandia
Wielka e-baza materiałów do nauki
Grudzień 2020, Louth w Irlandii, zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie pandemii w szkole. fot. Derick Hudson / Shutterstock.com
W Irlandii rząd przygotował dla nauczycieli specjalną platformę ułatwiającą naukę zdalną. Nauczyciele dostali tam wsparcie w wielu obszarach: od cyfrowych technologii i narzędzi oraz wskazówek, jak z nich korzystać, przez porady jak utrzymywać siebie i uczniów w dobrym samopoczuciu i kondycji fizycznej, aż po szkolenia na temat tego, jak oceniać uczniów i dawać im feedback.
Przyjrzyjmy się krótko pierwszemu obszarowi, czyli cyfrowym narzędziom. Znajdziemy w nim 10 platform internetowych, z których mogą korzystać nauczyciele do prowadzenia lekcji online, dzielenia się materiałami edukacyjnymi czy pozwalające uczniom wykonywać zadania domowe, które belfrzy mogli potem łatwo sprawdzić. Niektóre narzędzia pozwalały stosować odwrócony model uczenia polegający na tym, że uczniowie nie wysyłali po prostu odrobionych zadań domowych, ale demonstrowali zrozumienie danego obszaru wiedzy, a nauczyciele dawali im informacje zwrotnie o tym, co ewentualnie mogą jeszcze poprawić.
Wśród narzędzi znalazły się również „dodatkowe zasoby”, czyli swojego rodzaju skarbnice wiedzy. Są tam samouczki dla nauczycieli, które szkoliły, jak uczyć i oceniać na odległość, ale też pomagały opanować potrzebne narzędzia pozwalające np. tworzyć interaktywne wideo, screencasty, czyli krótkie filmy złożone ze „zrzutów ekranu” czy internetowe kartkówki.
Nauczyciele dostali też dostęp do bogatej bazy wiedzy ze sprawdzonych źródeł. To choćby Scoilnet, czyli baza 20 tysięcy internetowych materiałów: testów, notatek, gotowych planów lekcji, materiałów wideo, audio i gier, które są zgodne z irlandzkim programem nauczania. Inne źródło to World Book Online, czyli baza zawierająca artykuły encyklopedyczne, ale też zajęcia dla uczniów, materiały zdjęciowe, wideo i gry.