ChatGPT goni Google'a. Nadchodzi koniec potęgi giganta?
Eksplozja popularności ChatGPT trwa. Czatbot OpenAI każdego dnia odpowiada na ponad 2,5 mld pytań

Czatbot OpenAI, który zaledwie pięć dni po uruchomieniu w listopadzie 2022 roku zdobył pierwsze milion użytkowników, uchodzi za jedną z najszybciej rozwijających się usług online w historii. Z kolei w kwietniu br. Sam Altman przekonywał, że z systemów OpenAI korzysta już około 10 proc. światowej populacji.
Teraz, w świetle nowych danych, skala tego wzrostu zaczyna przypominać tempo, z jakim dekadę temu rosły takie platformy jak Facebook. ChatGPT nie tylko bije kolejne rekordy popularności - już teraz obsługuje ponad 2 miliardy zapytań dziennie i coraz wyraźniej konkuruje z Google.
OpenAI idzie na rekord. ChatGPT swoją popularnością powoli zbliża się do Google
Według danych uzyskanych przez Axios i potwierdzonych przez rzecznika OpenAI Roba Friedlandera, ChatGPT otrzymuje obecnie ponad 2,5 miliarda zapytań każdego dnia. Z tego około 330 milionów pochodzi od użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. W skali roku daje to ponad 912 miliardów interakcji z czatbotem, co czyni go jednym z najpopularniejszych narzędzi online w globalnym internecie
Dla porównania - zgodnie z danymi podanymi przez Google w marcu - wyszukiwarka Google oraz usługi w ramach wyszukiwarki (w tym Zakreśl, aby wyszukać czy Obiektyw Google) obsługuje około 5 bilionów wyszukiwań rocznie, czyli nieco poniżej 14 miliardów dziennie.
Różnica pomiędzy największą wyszukiwarką świata a najpopularniejszym czatbotem świata jest wciąż znacząca, ale dynamika wzrostu ChatGPT jest widoczna - jeszcze w grudniu 2023 roku użytkownicy wysyłali do czatbota miliard zapytań dziennie. Co oznacza, że w ciągu 20 miesięcy ChatGPT grubo ponad podwoił liczbę otrzymywanych zapytań dziennie
Według wcześniejszych danych liczba aktywnych użytkowników ChatGPT wzrosła z 300 milionów tygodniowo w grudniu 2024 do ponad 500 milionów w marcu bieżącego roku. Dodatkowo, jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, OpenAI ma w planach uruchomienie własnej przeglądarki internetowej zintegrowanej ze sztuczną inteligencją, co może jeszcze mocniej wzmocnić pozycję firmy względem dominującego dotąd ekosystemu Google.
Więcej na temat ChatGPT:
Zdjęcie główne: Yarrrrrbright / Shutterstock