Opera mocno poprawiła przeglądarkę na Androida. Sprawdziłem, co nowego
Opera wprowadziła kilka dużych zmian do swojej najnowszej wersji przeglądarki stworzonej z myślą o systemie Android. Oprogramowanie stało się znacznie bardziej zaawansowane, szczególnie w kwestii zarządzania kartami.

Na czym polega zmiana? Opera wprowadziła tzw. wyspy kart, które już wcześniej były dostępne w desktopowej wersji przeglądarki. Rozwiązanie Opery nie jest zupełnie nowym podejściem w świecie przeglądarek na telefony - podobną opcję od dawna miał m.in. Google Chrome, natomiast Opera jak zawsze dodała wiele o siebie i poprawiła sprawdzone funkcje.
Opera ulepsza zarządzanie kartami na smartfonach z Androidem
Wyspy kart w przeglądarce Opera są przechowywane w menu kart. Tworzenie grup kart jest proste - wystarczy przytrzymać interesującą nas kartę i przenieść na inną. Jeśli utworzymy wyspę kart, możemy nadać jej nazwę, a także dowolnie ustawiać wśród innych grup. Nie zabrakło również funkcji wyciągania kart z grup. Chwilę pobawiłem się nowymi opcjami i wszystko działa naprawdę dobrze i intuicyjnie.

Można też w inny sposób utworzyć wyspę kart - wystarczy przytrzymać pole adresu na dowolnej stronie. To jednak nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, ponieważ przeglądarka automatycznie, kontekstowo grupuje karty względem kategorii stron internetowych - np. sklepów internetowych, mediów społecznościowych. To znacznie wygodniejsze podejście niż ręczne dodawanie kart do określonych grup.
Opera ciekawie podeszła do kwestii zarządzania kartami. W wielu przeglądarkach widok grup kart jest jeden, natomiast w Operze można wybrać jeden z trzech układów - karuzeli, siatki i listy. W konkurencyjnych programach mamy dostęp tylko do siatki, więc podejście Opery wydaje się znacznie bardziej wszechstronne. Bardzo mi się podoba funkcja dedykowanego przycisku, dzięki któremu szybko możemy zmienić układ kart.

To nie wszystko
Opera pozwala także wykonywać określone czynności z kartami. Użytkownik może na przykład wyszukiwać uruchomione karty w przeglądarce za pomocą specjalnego przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu.
Opera opracowała zabezpieczenie, które chroni użytkownika przed przypadkowymi zamknięciami całych grup kart. Na pasku do zarządzania kartami znajdziemy przycisk przywracania ostatnio wyłączonych stron internetowych. Lista zawiera 100 ostatnio zamkniętych okien, więc nawet jeśli przypadkowo zamkniemy wyspę kart obejmującą całą masę okien, będziemy mogli w łatwy sposób je przywrócić.

Ostatnią z nowości jest to, że użytkownik może wyciszyć konkretną kartę. Czyli na przykład, jeśli na stronie internetowej jest odtwarzany dźwięk to nie ma potrzeby wyciszania całego urządzenia. Wystarczy wyłączyć audio z poszczególnej karty za pomocą ikonki głośnika. Nie przypominam sobie, aby jakakolwiek inna przeglądarka internetowa na smartfony z Androidem miała podobną funkcję.
Wszystkie wymienione nowości są już dostępne w przeglądarce Opera na Androida w wersji 89. Dzięki nowym opcjom przeglądarka stała się znacznie lepsza. Wygląda nowocześnie, pod wieloma względami przewyższa konkurencje.
I to jest świetne, ponieważ użytkownicy mogą korzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji.
Więcej o przeglądarkach internetowych przeczytasz na Spider's Web: