Nie znam go, ale już go kocham. Zmieścił Windowsa 11 na... Pixel Watchu
Pierwszy kwietnia 2025 roku przyniósł nam wyjątkowo interesujący projekt technologiczny, który dosłownie interpretuje termin Windows on ARM.

W tym przypadku nie chodzi jednak o architekturę procesora ARM zaprojektowaną przez firmę z Cambridge, lecz o anatomiczne znaczenie słowa arm - czyli ramię lub rękę z definicji Cambridge Dictionary.
Gustave Monce, znany twórca projektu WOA-Project (który wcześniej umożliwił uruchomienie Windows na telefonach Lumia 950 i Surface Duo), podjął się niekonwencjonalnego wyzwania - uruchomienia systemu Windows na zegarku Google Pixel Watch 3, który nosi się na nadgarstku.
Czytaj też:
Projekt został zaprezentowany jako połączenie żartu i technologicznego pokazu możliwości, co autor sam określił jako przedsięwzięcie dla żartów i śmiechu. Jest to jednocześnie nawiązanie do Prima Aprilis, choć sam projekt jest jak najbardziej rzeczywisty.
Windows 11 na zegarku. Imponująca praca entuzjasty

Co ciekawe współczesne smartwatche, w tym Pixel Watch 3, dysponują zaskakująco mocną specyfikacją techniczną, która umożliwia eksperymentowanie z różnymi systemami operacyjnymi:
- Czterordzeniowy procesor ARM Cortex A53 (64-bitowy)
- 2 GB pamięci RAM DDR4X
- 32 GB pamięci eMMC
- Układ graficzny Adreno 702 taktowany z częstotliwością 1 GHz
- Wyświetlacz OLED o rozdzielczości 456x456 pikseli
Uruchomienie Windows na zegarku Pixel Watch 3 nie było prostym zadaniem. Proces wymagał analizy zrootowanego obrazu rozruchowego, modyfikacji standardowego UEFI w celu uruchomienia niestandardowego UEFI, edycji tabeli ACPI i patchowania wielu innych plików. Efektem tych działań było uruchomienie Windows PE (Preinstallation Environment) na zegarku. Warto zaznaczyć, że zegarek mógł także działać jako urządzenie pamięci masowej USB, pokazując wszystkie partycje.
Projekt nie ma praktycznego zastosowania - zainstalowany Windows nie może nawet wyświetlać godziny. Jest to raczej technologiczna ciekawostka i demonstracja możliwości, pokazująca jak daleko zaszliśmy w miniaturyzacji komputerów.
Gustave Monce udostępnił instrukcje instalacji UEFI i przejścia w tryb pamięci masowej na GitHubie, a szczegółowy przewodnik dotyczący faktycznej instalacji systemu operacyjnego ma pojawić się w późniejszym terminie.